Reklama

Katowice zaciągną duży kredyt. Pieniądze pójdą m.in. na budowę stadionu

Grzegorz Żądło
Na najbliższej sesji radni przegłosują uchwałę, która zezwoli prezydentowi na zaciągnięcie kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy. Katowice chcą pożyczyć 170 000 000 zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone przede wszystkim na budowę stadionu miejskiego.

Miasto chce zaciągnąć kredyt w złotówkach lub euro. Pieniądze miałyby być przyjmowane w trzech transzach. W 2020 miasto pożyczyłoby 10,9 mln zł, w 2021 – 77,1 mln zł,  w 2022 – 82 mln zł. Okres spłaty został wyznaczony na czas nie dłuższy niż 20 lat. Na razie nie wiadomo na jakich warunkach zostanie zaciągnięty kredyt. – Uzyskana zgoda (radnych – przyp. red.) umożliwi  negocjacje z Bankiem w sprawie szczegółowych warunków zawarcia  umowy. Wcześniejsze doświadczenia w zawieranych umowach z Bankiem Rozwoju Rady Europy zakładają oprocentowanie zmienne, spłatę kapitału raz w roku, a spłatę oprocentowania w terminach kwartalnych. Negocjacje i zawarcie umowy przewiduje się w III kwartale 2020 roku – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy UM Katowice.

Jak można przeczytać w projekcie uchwały, kredytem współfinansowane będą strategiczne dla rozwoju miasta inwestycje, jak Katowicka Infrastruktura Rowerowa, budowa kompleksu sportowego przy ul. Asnyka oraz budowa stadionu miejskiego w Katowicach i układ drogowy dla obsługi komunikacyjnej tego stadionu.

Wiadomo, że z wymienionych zadań, budowa stadionu miejskiego będzie stanowiła dla budżetu największe obciążenie. Na razie trudno dokładnie oszacować koszty, ale początkowe zapowiedzi o wydaniu około 120-150 mln zł, przy obecnych kosztach materiałów budowlanych i robocizny wydają się zupełnie nierealne.


Tagi:

Komentarze

 1. Bolo 10 grudnia, 2019 at 3:31 pm - Reply

  Też mam pomysł skoro na mecze chodzi 5 może 6 tysięcy osób, to zbudujmy kryty całoroczny stok narciarski. Na nartach w Katowicach podejrzewam że więcej ludzi jeździ. Jak ma ma być rozrywka to niech będzie dla wszystkich.

 2. Łuki 9 grudnia, 2019 at 10:01 am - Reply

  Paweł twoje osobiste urazy zostaw w domu, tak mało poszło – powinno więcej, chociażby w postaci stadionu, który nie będzie tylko dla GieKSy, to po pierwsze, po drugie każdy obywatel miasta chce coś dla siebie, kultury w Katowicach jest ponad miarę – ja na to nie narzekam, bo dobrze że jest, sportu też musi być dużo – więc ty nie narzekaj tylko rób coś aby było dla Ciebie. Kibic GieKSy są dużą społecznością, która walczy o ten stadion już od wielu lat – choćby dlatego warto to w końcu zrealizować. Jeśli ty wolisz baseny, parki, czy inne cuda zbierz ludzi i staraj się o to. Kolejna sprawa stadion piłki nożnej ma często też inne zastosowania jak np. miejsce koncertów, pokazów itp., więc nie jest to tylko sprawa kibiców ale wszystkich obywateli miasta. Generalnie to wstyd, że takie miasto jak Katowice, nie ma jeszcze porządnego stadionu. Jak chcemy gonić Europę to gońmy na każdym froncie bo turysta tutaj przyjeżdża nie tylko do NOSPRu ale szuka też innych rozrywek jak np mecz piłki nożnej.

  • Sebastian Sz. 9 grudnia, 2019 at 10:22 am Reply

   Ok, jakbyś był tak miły i przedstawił nam tylko po dwa przykłady wykorzystania stadionów klubowych do celów innych niż mecze piłkarskie. No powiedzmy niech to będą obiekty: Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, Piasta Gliwice.
   po dwa przykłady każdego – z bieżącego roku.

   • Michal 9 grudnia, 2019 at 12:07 pm Reply

    Podać imprezy, nie mecze ligowej drużyny GKSu, proszę bardzo;

    Zagraj na Bukowej. Turniej dla młodych organizowany dla grających dzieci z Katowickich podwórek.
    Cross przy Bukowej, biegi dla zebrania datków.
    Chcesz więcej to interesuj sie miastem w którym mieszkasz.
    Dzień Dziecka i Sylwestra też można zorganizować w Katowicach, u siebie.
    Byłeś kiedyś w Europie, widziałeś jakie obiekty są wybudowane.

    Najwyższy czas na nowy Stadion!
    Brawo Katowice!

    • Paweł 9 grudnia, 2019 at 12:38 pm Reply

     Miasto Katowice nie miało drobnych kilkuset tysięcy, żeby dołożyć do Rozwoju, który miał najlepszą szkółkę piłkarską w Kato ale za to dokłada ciężkie dziesiątki miliony do patologi GKS, która mając więcej pieniędzy niż mistrz Polski Piast nawet nie utrzymał się w lidze. I teraz jeszcze stadion za 180 baniek za kredyt bankowy. Masakra…

    • Grzegorz Żądło 9 grudnia, 2019 at 12:22 pm Reply

     Panu Sebastianowi chodziło chyba o imprezy, które będą generowały jakieś przychody dla operatora stadionu, i które pozwolą zmniejszyć strumień publicznych pieniędzy, które trzeba będzie przeznaczać na utrzymanie obiektu.

     • Michal 9 grudnia, 2019 at 12:55 pm Reply

      Z komentarza to nie wynika.
      Stary obiekt też kosztuje.
      A Inwestycja w młodych jest bezcenna.
      W europie wiedzą to od dawna.

 3. mbbm 9 grudnia, 2019 at 7:46 am - Reply

  Brawa dla radnych! Stadionów w tym kraju brakuje. Każdy obywatel cierpi z powodu niedoboru stadionów. Poza tym, każdy stadion na siebie zarabia, więc się zaróci bardzo szybko.
  .
  .
  .
  .
  .
  #not

 4. Piotr 8 grudnia, 2019 at 2:05 pm - Reply

  Bardzo dobrze. Niech wreszcie powstanie obiekt z prawdziwego zdarzenia,dla wszystkich.

 5. Pawel 6 grudnia, 2019 at 8:29 pm - Reply

  Że tak spytam nieśmiało – na grzyb Katowicom stadion? Mało już kasy poszło w piach na Gielsę?

  • Obywatel 9 grudnia, 2019 at 12:25 pm Reply

   Dla każdego coś innego.
   Skoro tyle już wybudowano w Katowicach dla mieszkańców, to kibicom również należy się nowy obiekt.

Dodaj komentarz

*
*