Reklama

Miasto szykuje wymianę oznakowania ulic, budynków i zabytków

Łukasz Kądziołka
Duże zmiany wizualne w Katowicach. Tabliczki na ulicach, placach, skwerach i budynkach będą podobne do tych w Tychach. Miasto przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu informacji miejskiej. To będzie duża i kosztowna inwestycja.

Już ponad dwa lata temu Marcin Krupa zaprezentował swój pomysł podczas zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wtedy był jeszcze przewodniczącym zgromadzenia. – Spójny plastycznie i czytelny system identyfikacji wizualnej jest nie tylko wyzwaniem dla Katowic, ale mógłby się stać wspólnym projektem miast metropolii. Jednolite tablice, być może uzupełnione o elementy małej architektury, w widoczny sposób integrowałyby przestrzeń naszych miast. Byłyby wyraźnym sygnałem dla turystów, ale też mieszkańców, że mimo granic, nasze miasta działają jak jeden wielki organizm – mówił prezydent Katowic. Prezentację dla członków i władz GZM przygotowała firma PPU Linia z Wrocławia.

Jednak od tamtej pory temat ujednolicenia tzw. systemu informacji miejskiej nie był już poruszany. Teraz Katowice szykują się do dużych zmian w tym zakresie. Nowy wygląd oznakowania ulic, budynków, zabytków, drogowskazów oraz znaków dróg i tras rowerowych ma być taki jak w Tychach. Miasto sąsiadujące z Katowicami wdraża swój system informacji miejskiej od 2012 roku. Tyskie oznakowanie zaprojektowała Linia. Jak wynika z ogłoszonego właśnie przetargu, również Katowice skorzystają z koncepcji tej firmy. – Przetarg obejmuje realizację tablic z nazwami ulic i placów na całym obszarze Katowic, realizację tablic z nazwami ulic i numerami budynków w śródmieściu i na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec, realizację tematycznych tablic informacyjnych – informuje Wojciech Kubis z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Teren Katowic został podzielony na siedem obszarów. W pierwszej kolejności wyłoniony wykonawca będzie musiał przedstawić pomysł na wdrożenie nowego oznakowania. Kolejny krok to prace budowlane polegające na wymianie tabliczek. W ciągu roku od momentu podpisania umowy oznakowanie ma zostać wymienione na obszarze pierwszym obejmującym Śródmieście oraz częściowo Koszutkę, Bogucice i osiedle Nikiszowiec. W pozostałych dzielnicach nowy system informacji powstałby w ciągu dwóch lat. Jak podaje MZUiM, dokładna liczba wszystkich tablic zostanie określona w trakcie projektowania. System będzie też miał swoją wirtualną postać. Po zeskanowaniu kodu znajdującego się na tabliczkach niektórych obiektów będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat budynku czy miejsca. To rozwiązanie ma dać również możliwość oznakowania punktów na miejskich trasach jak na przykład szlak moderny.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów nie zdradza w przetargu jaki jest szacunkowy koszt zaprojektowania i wdrożenia systemu informacji miejskiej w Katowicach. Jak wynika z uchwalonej podczas ostatniej sesji rady miasta Wieloletniej Prognozy Finansowej, wymiana ma kosztować łącznie 11 600 000 złotych. Najwięcej, bo aż 7,6 mln zł, miasto ma przeznaczyć na ten cel w 2022 roku. Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 8 grudnia. Stare tabliczki zostaną zutylizowane.


Tagi:

Komentarze

 1. K 3 grudnia, 2020 at 11:41 am - Reply

  Masakra – niestety system wizualny na tak słabym poziomie czytelności i estetyki bardzo źle wpływa na wizerunek miasta. Nie mówiąc już o kłopotach, jakie może przysporzyć mieszkańcom i przyjezdnym słaba czytelność znaków. Mając w Katowicach ASP z najlepszym wydziałem projektowy w kraju to wstyd wydawać ogromne pieniądze na zmianę na gorsze.

 2. A 3 grudnia, 2020 at 11:02 am - Reply

  Nieczytelne, a niezrozumiałe jest dla mnie odzielenie pierwszej litery od reszty wyrazu. Znaki są po to żeby ułatwić ludziom odnajdywanie się w terenie, nie żeby robić rebusy nie do odczytania z większej odległości.

 3. Wojtek 3 grudnia, 2020 at 10:44 am - Reply

  Grafik płakał jak projektował…

 4. Katarzyna 3 grudnia, 2020 at 10:26 am - Reply

  Bardzo nieczytelne oznakowanie 🙁 wstyd że coś takiego bedzie w naszym mieście

 5. Zuza 3 grudnia, 2020 at 9:51 am - Reply

  Nie podoba mi się. Dlaczego słowo „Rynek” jest podzielone na „R” i „ynek”, przecież to jest nieczytelne! Brak profesjonalizmu, niestety 🙁

 6. Wojtek 2 grudnia, 2020 at 11:34 pm - Reply

  Trochę takie brzydkie się wydaje.

 7. heniek 27 listopada, 2020 at 12:06 pm - Reply

  Skoro jest ul.Rynek to powinna też bć ul.Aleja Korfantego na przykład.

 8. ŁCH 27 listopada, 2020 at 11:59 am - Reply

  Rozumiem, że kryterium przetargu była głównie cena, bo zmiana koloru na tabliczkach z Tych wiele projektowania nie kosztowała. Już nie czepiając się samego trybu przeprowadzenia przetargu, gdzie firma, która zrealizowała Tychy na swojej stronie jasno daje do zrozumienia, że łasi się na wprowadzenie swojego systemu w całej aglomeracji, tylko czy zostały przeprowadzone jakiekolwiek badania po wdrożeniu systemu w Tychach, i nawet nie mówię o badaniach ładne/nieładne, tylko czytelności wdrożonych rozwiązań, zanim zostaną wydane miliony na implementację proponowanego systemu?

 9. Al 27 listopada, 2020 at 9:22 am - Reply

  Co to ma być „ulica Rynek”!!?? Rynek to Rynek (plac).

  • Grzegorz Żądło 27 listopada, 2020 at 10:15 am Reply

   Normalnie, Rynek jako nazwa ulicy to co innego niż rynek jako plac.

   • Al 27 listopada, 2020 at 11:43 am Reply

    To nielogiczne, Panie Redaktorze. Rynek historycznie był placem i w sumie nadal jest. Czy plac Miarki albo plac Wolności też są ulicami?

    • Grzegorz Żądło 27 listopada, 2020 at 12:00 pm Reply

     W kontekście adresowym poniekąd tak.

     • mick 3 grudnia, 2020 at 2:15 pm Reply

      No to rondo gen. Jerzego Ziętka też jest ulicą i tabliczka powinna brzmieć: ulica Rondo gen. Jerzego Ziętka. Bądźmy konsekwentni. W końcu Rondo Sztuki ma adres z tej „ulicy”.

     • B 27 listopada, 2020 at 9:30 pm Reply

      Dla mnie to niezrozumiałe w cywilizowanych państwach we wszystkich miastach da takie same oznaczenia. To tak jakby oznaczenia drogowskazy w Poznaniu były na zielonym tle a w Katowicach na żółtym…

 10. greta 26 listopada, 2020 at 9:34 pm - Reply

  I brawo! W końcu miasto Katowice wejdzie w XXI w.!!!

 11. Piotr 26 listopada, 2020 at 7:55 pm - Reply

  Fatalna kolorystyka. Na projektanta poskąpili.

Dodaj komentarz

*
*