Reklama

Katowice planują przeniesienie jednego przystanku kolejowego. Na południu powstanie też nowy

Łukasz Kądziołka
Katowice składają wnioski do rządowego programu Kolej Plus. Miasto chce, żeby jeden przystanek kolejowy w Załężu został przeniesiony, a metropolia planuje budowę nowego.

Dobiega końca nabór wniosków do rządowego programu Kolej Plus. Zakłada on przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei lub usprawnienie ruchu kolejowego na terenie jednej gminy. Program ma przyczynić się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Pisaliśmy już o tym, że Katowice mocno zabiegają o przywrócenie ruchu pasażerskiego na linii 142, przebiegającej przez Piotrowice, Ochojec Murcki i Kostuchnę. Jednak na tym kolejowe projekty w Katowicach się nie kończą.

Wiadomo już, że Katowice będą starały się o to, żeby większy dostęp do transportu kolejowego mieli mieszkańcy jednego z osiedli. Obecny przystanek w Załężu miałby zostać zlikwidowany. Zamiast niego powstałby przystanek bliżej os. Witosa.
Kolejny pomysł to już plan metropolii, która chciałaby dobudować drugi tor na jednotorowej linii nr 140. Dokładnie na odcinku z Katowic Ligoty do Orzesza Jaśkowic. Przy okazji tego projektu miałby powstać nowy przystanek w Katowicach. Gónośląsko-Zagłębiowska Metropolia złoży w imieniu Katowic wniosek o dobudowę przystanku w Zadolu. Ma to być duże kolejowe przedsięwzięcie realizowane wspólnie z województwem śląskim oraz z gminami, przez które linia przebiega.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*