Reklama

Katowice dostaną prawie pół miliarda na drogi

Prezydent Katowic Marcin Krupa podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

S. K.
Katowice dostaną unijne dofinansowanie na przebudowę dwóch ważnych węzłów drogowych i odcinki dróg DK81 oraz DK86. To skrzyżowanie ul. Pszczyńskiej z ul. 73 Pułku Piechoty oraz ul. Armii Krajowej z ul. Kościuszki.

Listę projektów, które dostały dofinansowanie, ogłosiło dziś Ministerstwo Rozwoju. Pierwsza katowicka inwestycja to rozbudowa i przebudowa dwóch fragmentów dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska). Łącznie prace obejmie odcinki o długości 3,62 km. Co ważne, to tylko jeden z etapów. Na razie nie ma pieniędzy na przebudowę biegnącej przez las drogi. Realizacja prac ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2020. Koszt projektu to 400 mln złotych, z czego 338,2 mln pochodzi z dofinansowania.

W ramach drugiej inwestycji rozbudowany zostanie odcinek DK 81 na ulicy Kościuszki o długości 1,44 km. Na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej powstanie dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł z tzw. “rondem turbinowym”, czyli takim, na którym ruch na poszczególnych pasach jest od siebie odseparowany. Kierowca musi zdecydować o kierunku dalszej jazdy jeszcze przed wjazdem na rondo. Ułatwiony będzie dzięki niemu dojazd do autostrady A4 poprzez DK 86. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2019 roku. Będzie kosztować 132,8 mln złotych,  a dofinansowanie wyniesie 111,4 mln.

W województwie śląskim dofinansowanie dostało też Bielsko-Biała. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


Tagi:

Komentarze

  1. Zenek 16 marca, 2017 at 8:18 pm - Reply

    Fajne dofinansowanie. To chyba raczej sponsoring.

Dodaj komentarz

*
*