Reklama

Katowiccy radni podnieśli sobie diety do maksymalnego poziomu. Podwyżkę dostanie też prezydent

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
W porządku obrad dzisiejszej sesji nieoczekiwanie znalazły się projekty uchwał dotyczące wzrostu diet radnych, wynagrodzenia prezydenta miasta oraz przewodniczących organów i sekretarzy Rad Jednostek Pomocniczych. Radni będą teraz dostawać około 4000 zł miesięcznie.

Kiedy kilka dni temu pytaliśmy Macieja Biskupskiego, przewodniczącego rady miasta, czy i kiedy radni zajmą się podwyżką swoich diet, mówił, że na razie w ogóle nie ma takiego tematu. Okazało się jednak, że temat jest i właśnie został przegłosowany.

Projekty wspomnianych uchwał znalazły się w porządku obrad sesji rzutem na taśmę. Nie były dyskutowane na komisjach. Zostały opublikowane w BIP tuż przed sesją. Praktycznie nikt, poza radnymi, nie miał okazji się z nimi zapoznać. Patrząc jednak po wynikach głosowania, radni dogadali się wcześniej odnośnie znaczącej podwyżki swoich diet. 27 było „za”. Przeciw  był tylko Dawid Durał.

Ile będą teraz zarabiać radni w Katowicach?

Znacznie więcej niż obecnie. Do tej pory radni dostawali około 2400-2500 zł miesięcznie. Wysokość diety uzależniona jest od tego czy radny pełni funkcje np. przewodniczącego całej rady czy tylko komisji.

Niedawno znowelizowana została ustawa o samorządzie gminnym, która umożliwia radnym podniesienie sobie diet. Chodzi o art. 25 ust. 6, który mówi, że

„Wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 1658).”.

Kluczowe są tu dwie sprawy: kwota bazowa i stwierdzenie, że nie może przekroczyć. W 2021 roku kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe wynosi 1 789,42 zł. 2,4-krotność tej kwoty to 4294 zł. Tyle właśnie będzie dostawał miesięcznie przewodniczący rady Maciej Biskupski. Z przyjętej dzisiaj uchwały wynika bowiem, że przewodniczący Rady Miasta Katowice będzie otrzymywał 100% podstawy, którą stanowi 2,4 krotność kwoty bazowej. Wiceprzewodniczący RM oraz przewodniczący komisji stałych i doraźnych będą dostawać 95% podstawy, czyli 4079,3 zł. Z kolei 90% (3 869,6 zł) podstawy będzie przysługiwać wiceprzewodniczącym komisji oraz sekretarzowi komisji rewizyjnej. Pozostali radni, którzy nie pełnią żadnych funkcji będą teraz pobierać 85% podstawy miesięcznie, czyli 3 649,9 zł.

Jeśli radny nie pojawi się na sesji lub komisji jego dieta zostanie obniżona o 3% za każdą nieobecność.

Wracając do stwierdzenie, że dieta „nie może przekroczyć 2,4-krotności kwoty bazowej”. Wynika z niego, że radni mogli ustalić sobie niższe diety, ale wybrali wariant maksymalny.

Ile zarabia prezydent Katowic?

Radni podnieśli też dzisiaj wynagrodzenie prezydentowi miasta. Z uchwały wynika, że płaca Marcina Krupy będzie się składać z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego oraz dodatku za wieloletnią pracę (to maksymalnie 20%). Zgodnie z uchwałą, wynagrodzenie będące sumą trzech składników (płaca zasadnicza, dodatek specjalny i funkcyjny) nie może być wyższe niż 11,2 kwoty bazowej, czyli 20 041,50 zł. Do tej pory była to 7-krotność kwoty bazowej (12 525,94 zł.). W tę kwotę nie wlicza się dodatku na długoletnią pracę. To kwoty brutto.

Dieta przewodniczących zarządu i rady RJP zostały zwiększone do 640 zł, a sekretarzy RJP do 320 zł. To wzrost odpowiednio z 400 i 300 zł miesięcznie.


Tagi:

Komentarze

 1. Maria 29 listopada, 2021 at 5:49 pm - Reply

  Przeciw był tylko Dawid Durał.
  Ten Pan powinien prezydentem zostać!

 2. Maria 29 listopada, 2021 at 5:47 pm - Reply

  Przykre:/

 3. TED 29 listopada, 2021 at 2:44 pm - Reply

  Na pomnik ofiar komunizmu nie ma pieniędzy.
  Brak słów. Na pocieszenie, do wyborów coraz bliżej. Tylko czy będziemy mądrzy, czy wyciągniemy wnioski?

 4. W 26 listopada, 2021 at 2:35 pm - Reply

  Czy można pokazać jak głosowali radni? Ciekawe czy był pełen konsensus od prawej do lewej, czy jednak króryś radny się wyłamał? No to teraz jeszcze tylko pamiętajcie drodzy radni żeby podnieść jakieś opłaty lokalne, żeby się Wam podwyżki spłaciły. Brawo Wy!

 5. mironia 26 listopada, 2021 at 10:56 am - Reply

  w normalnej firmie podwyżka ma swoje uzasadnienie, czy jest jakiś dokument z którego wynika ta podwyżka? za jakieś specjalne sukcesy? zaangażowanie? czy po prostu im się należało?

 6. Piotr 26 listopada, 2021 at 10:29 am - Reply

  Im się to poprostu należało… 😉
  Jak widać na załączonym obrazku, wyniki ich pracy są gospodarskie i potrafią patrzeć perspektywicznie w przyszłość… 😉
  Zgadzam się z Panem Sebastianem i też chciałbym wiedzieć, który z radnych, odpowiedzialny jest za taki a nie inny stan rzeczy w tkance miasta ?
  Inaczej mówiąc za brak „nadzoru”, wyciągania konsekwencji itp.
  Lista wpadek jest bardzo długa.
  Nie będę przytaczał przykładów, ponieważ wszyscy je znamy.

 7. Sebastian 26 listopada, 2021 at 7:35 am - Reply

  A ktoś może mi wyjaśnić ile czasu zajmuje praca radnego?
  Pytam bo nie wiem.
  Nie ekscytował bym się tym, że ktoś zarabia więcej. Narzekamy na jakoś władzy a fakt jest taki, że jest problem z naborem fachowców z uwagi na niskie zarobki czy diety. To trochę taka nasza przypadłość – ja mam zarabiać dużo ale inne „nieroby” to nie. Pracuje ciężko tylko ja – inni siedzą i piją kawę..
  Miło by było gdyby te podwyżki przełożyły się na zarobki urzędników. Teraz w wielu przypadkach jest tak, że przyjmowany jest każdy kto się zgłosi. Urząd udaje, że płaci – urzędnicy udają, że pracują.
  Nie wyciągał bym pochopnych wniosków – sprawa wymaga głębszej analizy.

 8. Kris 26 listopada, 2021 at 7:04 am - Reply

  Banda

Dodaj komentarz

*
*