Reklama

Katowiccy policjanci rozbili grupę przestępczą. Wśród zatrzymanych zawodnik MMA

Redakcja
Katowiccy policjanci zatrzymali 17 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani podszyli się pod przedstawicieli firmy i wyłudzili w tej sposób prawie 2,5 mln zł od niemieckiego kontrahenta. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. luksusowe samochody i gotówkę. Wśród zatrzymanych jest m.in. pseudokibic jednego z krakowskich klubów, który walczy na galach MMA.

Wszystko działo się w marcu i kwietniu 2019 roku. Wówczas podejrzani podszyli się pod kontrahenta niemieckiej firmy. Wysłali pismo dotyczące zmiany numeru konta, na które miały wpłynąć pieniądze za dostawę rur stalowych spawanych i zgrzewanych. Natychmiast po otrzymaniu zapłaty na fałszywe konto, przelali pieniądze na kolejne kilkanaście rachunków bankowych prowadzonych na rzecz różnych osób fizycznych bądź podmiotów gospodarczych. W celu wyprania brudnych pieniędzy część sumy pochodzącej z przestępstwa została przeznaczona na stworzenie pozornie legalnej transakcji sprzedaży diamentów o wartości 650 tys. zł. Oficjalnie miały one pochodzić z dziedziczenia po zmarłej babci jednego z podejrzanych. Aby uwiarygodnić tę transakcję, sprawcy zapłacili nawet podatek VAT w wysokości prawie 200 tys. zł. Jednak kiedy prawdziwy kontrahent nie otrzymał należności za dostarczony towar, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostali powiadomieni katowiccy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Funkcjonariusze prowadzili postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód w Katowicach.

W wyniku działań operacyjnych rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą z Małopolski. To waśnie jej członkowie „naciągnęli” niemiecką firmą na prawie 2,5 mln zł. Łącznie zatrzymano 17 osób. Część z nich podejrzana jest o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. W zatrzymaniu jednego z podejrzanych, który jest pseudokibicem krakowskiego klubu piłkarskiego i czynnym zawodnikiem MMA, udział brali funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach. Podczas przeszukania domu i samochodu 27-latka policjanci ujawnili m.in.: narkotyki i maczetę. Łącznie w zatrzymanie podejrzanych zaangażowanych było 40 policjantów wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którzy przeszukali kilkanaście miejsc pobytu lub ukrywania się podejrzanych.

Śledczy ustalili i dotarli do licznych lokali, które grupa przestępcza wynajmowała w różnych lokalizacjach województwa małopolskiego. Podczas przeszukania tych pomieszczeń katowiccy policjanci zabezpieczyli m.in. ponad 30 telefonów komórkowych, 19 laptopów służących do popełniania przestępstw, karty SIM, modemy, pamięć zewnętrzną, rowery o wartości 40 tys. zł oraz części rowerowe i samochodowe o wartości 85 tys. zł.

Odzyskano i zabezpieczono ponad 3,2 mln zł, w tym 6 luksusowych samochodów marek Jaguar, Bentley, Lexus i Mercedes, o łącznej wartości prawie 1,6 mln zł.

Ponadto śledczy ustalili, że grupa próbowała oszukać również inne przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Europy. Czyny te zostały objęte łącznym postępowaniem. Katowiccy policjanci ustalili również, że grupa w podobny sposób działała na szkodę jednej z małopolskich firm, gdzie łączna wartość strat wyniosła prawie 11 mln zł. W wyniku podjętych w tej sprawie czynności policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KMP w Nowym Sączu odzyskali kwotę 9,9 mln zł. Również i ten wątek został przejęty przez śląskich policjantów do dalszego prowadzenia. Na postawie materiału dowodowego zgromadzonego przez katowickich policjantów ustalono, zatrzymano i tymczasowo aresztowano 30-letniego mężczyznę, któremu przedstawiono m.in. zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej Katowice -Wschód decyzją katowickiego sądu 10 osób zostało tymczasowo aresztowanych, a wobec pozostałych zastosowano policyjny dozór oraz poręczenie majątkowe. Natomiast wobec jedenastej osoby areszt zastosował Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. Kierującemu zorganizowaną grupą przestępczą mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, a pozostałym podejrzanym kara do 10 lat więzienia.


Tagi:

Komentarze

  1. VEL WILCZOS 24 lipca, 2020 at 4:26 am - Reply

    Mieli rozmach skur… ny…

Dodaj komentarz

*
*