Reklama

Jeszcze drożej na autostradzie A4. Koncesjonariusz musi wytłumaczyć się z podwyżki

Redakcja
Na autostradzie A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem będzie jeszcze drożej. Koncesjonariusz tego odcinka planuje ponownie podnieść opłaty na bramkach. Z podwyżki będzie musiał wytłumaczyć się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

O planach podwyżki na koncesyjnym odcinku A4 spółka Stalexport Autostrada Małopolska poinformowała pod koniec stycznia. Powodem tej decyzji ma być „ogólna sytuacja gospodarcza”, a w szczególności wysoka inflacja. Wyższe opłaty na bramkach mają zostać wprowadzone drugi raz w ciągu niespełna roku. Ostatnio cennik zmienił się w lipcu 2022.

Od 3 kwietnia wzrosną opłaty za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla wszystkich kategorii pojazdów z wyjątkiem motocykli. Dla kategorii 1 (pojazdy inne niż motocykle) – opłata wzrośnie o 2 zł, z kwoty 13 zł do 15 zł, a dla kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 6 zł, z 40 zł do 46 zł. Nowe stawki obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach. Oznacza to, że za przejazd z Katowic do Krakowa trzeba będzie zapłacić 30 zł.
Stalexport Autostrada Małopolska podkreśla, że kierowcy samochodów osobowych korzystający z płatności automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a także videotolling z aplikacjami: Autopay, SkyCash, mPay, IKO oraz z kartami ORLEN Flota) nadal będą płacić mniej niż ci, którzy płacą za przejazd (kartą lub gotówką) w kasach na bramkach. Rabat wynosi 13%. Jednak będzie to i tak wyższa stawka niż do tej pory. Teraz przy płatnościach automatycznych opłata wynosi 10 zł, a od 3 kwietnia będzie to 13 zł. Wcześniej różnica w stawce w zależności od sposobu płatności wynosiła 3 zł, a teraz będzie to 2 zł.

Po tym, jak SAM SA złożyła do GDDKiA wniosek dotyczący zmian cen, sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające. 10 marca koncesjonariusz przekazał urzędowi już drugą transzę informacji. – Zakres przygotowanych odpowiedzi jest bardzo szeroki i poza kwestiami związanymi z wysokością stawek opłat za przejazd na A4 Katowice-Kraków, dotyczy także m.in. prac utrzymaniowych i realizowanych inwestycji – informuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM SA.

W przeszłości UOKiK interweniował już w związku z pobieraniem przez Stalexport Autostradę Małopolską pełnej opłaty za przejazd, pomimo dużych utrudnień na trasie pomiędzy Katowicami a Krakowem. Po tamtym postępowaniu na spółkę nałożono karę finansową w wysokości 1,3 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*