Reklama

Jest szansa, że na lotnisku w Pyrzowicach pasażerowie będą krócej czekać na odbiór bagażu

Redakcja
Na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach został uruchomiony nowy terminal przylotowy. Będą w nim obsługiwane niektóre loty czarterowe, które przylatują do Pyrzowic z krajów strefy Schengen. Znalazł się w nim taśmociąg do wydawania bagażu.

Terminal został oznaczony literą D. Ma powierzchnię 1805 m kw. Został wyposażony w pojedynczy taśmociąg do wydawania bagażu z dwiema nitkami rozładunku o długości 100 m, co umożliwia obsługę do dwóch rejsów jednocześnie. Terminal został uruchomiony w budynku, w którym kiedyś funkcjonował pierwszy terminal towarowy katowickiego lotniska.

Przed wakacjami oddaliśmy do użytku dodatkową halę przylotów, która pomoże w zapewnieniu odpowiedniego standardu obsługi podróżnych w momentach nasilonego ruchu. Jednocześnie cały czas pracujemy nad projektem budowy nowego, głównego terminalu pasażerskiego – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, które zarządza lotniskiem.

Najważniejszym zadaniem inwestycyjnym na najbliższe lata w Pyrzowicach jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni ok. 50 tys. m kw. Obiekt będzie wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową “Pyrzowice Lotnisko”. Łączyć będzie funkcje przylotowe i wylotowe.

Prognozy GTL SA wskazują, że już w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska korzystać będzie ok. 7,5 mln pasażerów, a granica 10 mln podróżnych zostanie przekroczona nie później niż w 2033 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. adre 29 czerwca, 2024 at 6:02 pm - Reply

  Rękawy mają plusy i minusy – ochrona w razie niepogody, ale za to znacznie wydłużony i mało komfortowy boarding i unboarding, bo używane są tylko przednie drzwi.

  • padre 30 czerwca, 2024 at 9:13 am Reply

   A tak komfortowo stoisz na schodach przed wejściem w nagrzanej, oszklonej klatce schodowej a potem biegiem po płycie lotniska, ale do dwóch drzwi, czyli sukces.

   • adre 5 lipca, 2024 at 8:24 pm Reply

    Zdecydowana większość gate’ów jest bez klatki schodowej, więc dosyć rzadko się tak stoi. A jak będą rękawy to nie będziesz stał na oszklonej klatce tylko pewnie w oszklonej przewiązce do rękawa. Później – jeśli będziesz miał pecha dostać miejsce np. w 25 rzędzie – już tylko komfortowe czekanie w samolocie aż 24 rzędy przed tobą włożą swój podręczny do schowka i posadzą zadek na fotelu

    • adre 5 lipca, 2024 at 8:41 pm Reply

     Poza tym to jest dyskusja akademicka. Zrobią 2, max 4 rękawy, więc i tak z 80% lotów będzie obsługiwana w taki sposób jak dzisiaj. Na pewno będzie to dotyczyć low-costów – które prawie nigdy nie korzystają z rękawów, nawet jeśli lotnisko jest w nie wyposażone – bo to przedłuża im czas postoju na lotnisku (wydłużony boarding i unboarding) a tym samym ogranicza rotację samolotu

 2. piotr 19 czerwca, 2024 at 5:22 pm - Reply

  Niestety to są kiepscy gospodarze.
  Rozbudowali lotniska za ćwierć miliarda i nie wybudowali nawet jednego rękawa.
  Rękawy maja lotniska w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu a nawet w Afryce… tylko nie nasze lotnisko.
  Ale jeszcze lepsi są ich klakierzy i kolesie z portali i gazet którzy zawsze mają kretyńskie “wytłumaczenie”, dlaczego np. podczas Mistrzostw Świata siatkarze z Włoch i Słowenii, nie mogli wysiąść z samolotu z racji na ulewny deszcz.

  • kukura 30 czerwca, 2024 at 1:46 pm Reply

   Jak jest artykuł o lotnisku, to jest komentarz o reprezentacji Włoch i deszczyku.

   swoją drogą jlzbliża się chyba 5 rocznica twoich komentarzy “za 3 lata centrum się zakorkuje”.

 3. aga 19 czerwca, 2024 at 4:04 pm - Reply

  powiedziałabym, że nie warto rozbudowywać Pyrzowic bo będzie centralny port komunikacyjny. No ale niestety to nie prawda. CPK będzie dopiero gdy sięwłądza ponownie zmieni.

  • dan 1 lipca, 2024 at 10:31 am Reply

   CPK nie ma i nie będzie bo piniendzy nie ma i nie bendzie.

Dodaj komentarz

*
*