Reklama

Jest przetarg na budowę drogi do Nowego Nikiszowca

Grzegorz Żądło
Urząd miasta ogłosił przetarg na budowę drogi do osiedla, które powstaje na tzw. mrówczej górce. Nowy Nikiszowiec ma być skomunikowany zarówno od strony ul. Gospodarczej, jak i Szopienickiej. To dopiero pierwszy etap, bo docelowo plan zakłada jeszcze połączenie z ul. Porcelanową.

Trwa budowa pierwszego w Katowicach osiedla z programu Mieszkanie Plus. Na tzw. mrówczej górce powstanie 513 mieszkań. Czynsz będzie wynosił około 27 zł/m kw. (przy najmie) i 33 zł (przy najmie z dojściem do własności). W związku z tym, że osiedle powstaje właściwie w szczerym polu, konieczna jest budowa całej infrastruktury, która będzie je obsługiwać. Jednym z najważniejszych jej elementów jest droga. Obecnie dojazd od inwestycji odbywa się drogą techniczną od strony ul. Szopienickiej. Kilka tygodni temu, podczas uroczystości zawieszenia wiechy na budowie Nowego Nikiszowca, prezydent Katowic Marcin Krupa, mówił nam, że oddanie drogi w tym samym czasie co osiedla, jest kluczowe. – Chcemy stworzyć taki bajpas umożliwiający korzystanie z tej drogi nie tylko mieszkańcom tego osiedla. Trochę się rozbijamy o kwestię zabezpieczenia infrastruktury GPW, ale myślę, że wszystkim zależy na szybkiej budowie drogi – mówił prezydent. Z naszych informacji wynika, że sprawa biegnącego w tym miejscu wodociągu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i sposobu jego zabezpieczenia opóźniła budowę drogi o kilka miesięcy.

Miasto szuka obecnie wykonawcy pierwszego etapu drogi, czyli połączenia ul. Gospodarczej z ul. Szopienicką. Od zachodu (ul. Gospodarcza) droga będzie się zaczynać przy siedzibie firmy 3S Data Center. Planowane jest tu rondo. W kierunku wschodnim droga pobiegnie przez las i połączy się z Szopienicką nieco powyżej lodowiska Jantor, obok istniejącego parkingu. Tu też będzie rondo, a jeszcze jedno planowane jest mniej więcej w połowie tego odcinka, na wysokości powstającego osiedla.

Zgodnie z projektem, droga będzie miała 7 metrów szerokości. Po jej południowej stronie zbudowana zostanie droga dla rowerów o szerokości 2 m. Będzie oddzielona od jezdni opaską bezpieczeństwa o szerokości 0,73 m. Powstanie też chodnik o szerokości 1,5 m.

W planie jest też budowa zatok autobusowych w rejonie powstającego osiedla oraz w rejonie terenów firmy 3S. Wiadomo już, że do Nowego Nikiszowca pojedzie miejski autobus. Prawdopodobnie będzie to jedna linia. – Można tu przekierować jedną z istniejących linii. Na pewno nie będzie to częstotliwość kursowania co 7 minut. Prędzej, co 30 minut. Jak ludzie będą korzystali z tych linii, to wtedy będziemy myśleć o zagęszczeniu połączeń – mówi Marcin Krupa.

Wykonawca drogi wykona też wlot do ronda przy firmie 3S. po to, żeby w przyszłości można było pociągnąć drogę w kierunku północnym do skrzyżowania ulic Porcelanowej i Kolonii Amandy.

Na oferty firm, które chcą wziąć udział w przetargu, urząd miasta czeka do 9 stycznia. Mało prawdopodobne jest, żeby droga była gotowa w momencie oddania do użytku osiedla Nowy Nikiszowiec. Choćby dlatego, że do wycięcia będzie około 3000 drzew. To w większości brzoza (40%) i sosna (35%) oraz dąb czerwony (10%), dąb szypułkowy (5%) i topola osika (5%). Pozostałe drzewa rosnące na terenie, na którym będzie budowana droga, to modrzew europejski, grab pospolity, buk pospolity, wierzba krucha, klon jawor i kasztanowiec biały. Wycinka zieleni powinna być przeprowadzona poza terminem lęgowym ptaków, czyli od początku marca do końca września.


Tagi:

Komentarze

 1. Lk 28 grudnia, 2019 at 12:13 pm - Reply

  Najgorsze miasto to katowice a kiedys tak fajnie sie mieszkalo teraz to juz tylko wegetacja miasta i calego slaska!!!! Mozna podziekowac prezydenta wszystkich miast slaska za stan zeczy czyli wielkiej ucieczki ze slaska koniec wegla koniec slaska!!!

 2. Jk 27 grudnia, 2019 at 11:28 am - Reply

  Stop wycince drzew stop smog w katowicach !!!!

 3. adalbert 26 grudnia, 2019 at 11:17 pm - Reply

  Są to prawidłowo poprowadzone nowe drogi, pod kątem prostym jako przedłyżenie istniejących dróg na brakujących odcinkach. Urbanistycznie perfekcyjne.
  Wesoła jest natomiast załączona mapa z roku chyba 1990 i na niej widać jak niewiele zmieniło się w tym zakątku Katowic przez 30 lat. Tutaj powstała od tego czasu jedynie Autostrada A4 i nowy węzeł Murckowska. Osobiście uważam, że w budowie dróg miasto jest w tyle. Zresztą od budowy tunelu i węzła Murckowska 13 lat temu nie otwarto prawie nic nowego.

  • Obywatel 27 grudnia, 2019 at 10:43 am Reply

   Nic mnie już nie zdziwi. Planujemy Centrum miasta i Budujemy Centra Przesiadkowe, a samochodów i dróg coraz więcej.
   Już nawet pod drogę rowerową wycinamy drzewa, co trudno zrozumieć.
   No tak, ale od 30lat się nic nie wydarzyło i mamy jeszcze 40% lasów.
   Całe szczęście, Jeszcze mamy!!

   • adalbert 27 grudnia, 2019 at 3:34 pm Reply

    Nie jeszcze tylko już mamy ponad 40 % lasów. Kiedyś było mniej. Więc drzew przybywa wbrew ekologizmowej propagandzie.

    • Obywatel 27 grudnia, 2019 at 7:28 pm Reply

     Przybywało, przybywało..
     Sam sadziłem w czynach społecznych.
     Nawet w PRL wiedzieli że drzewa trzeba sadzić, szczególnie przy zakładach pracy, szkołach i szczególnie osiedlach.
     Teraz w dzisiejszych czasach było by niemożliwe stworzenie WPKiW.
     Kiedyś to wiedzieli, dzisiaj już nie.

 4. A. A 25 grudnia, 2019 at 10:17 am - Reply

  Trzeba pisać petycje do rządu o zmianę prawa, bo to Szyszko dał takie prawo na ścinanie wszystkich drzew w całym kraju! Powycinali już wszystkie zdrowe i piękne drzewa wzdłuż dróg i postawili plastikowe ekrany pomiędzy którymi można się udusić spalinami! Teraz zabrali się do wycinania drzew wzdłuż rzek tylko dla kasy a ludzie nie mają już czym oddychać bo te spaliny z coraz to większych jeżdżących złomów nas pozabijają!

 5. Krzysztof 25 grudnia, 2019 at 12:51 am - Reply

  A skąd ta mapa, gdzie autostrada a4 kończy się na górniczego dorobku. Mapa ma chyba 20 lat jak nie więcej.

 6. ss 24 grudnia, 2019 at 12:37 pm - Reply

  cenny bardzo drogie 27 za metr a miało być tanio hehehe zwykl mieszkanie można wynająć taniej na miescie!!!!! pozatym trzeba wyciac duza ilość drzew gdy dusimy się w smogu!!!! brawo dla krupy za głupi pomysl umieszczania osiedla na zadupiu !!!!! gdzie bez auta ani rusz tak się walczy w Katowicach ze smogiem budując nowe osiedla na odludziu!!!! wycina do tego setki drzew !!!! tylko nie rozgarnięty człowiek może takie cos wymyslec plakac się chce ze Katowice maja takiego prezydenta 🙁

 7. Ss 24 grudnia, 2019 at 9:02 am - Reply

  Krupa won z katowic!!!!! Nie dla wycinki drzew juz dusimy sie w smogu stop wycince drzew!!!! W tym miescie!!!!! Gdzie sa organizacje ekologiczne!!!! Jakos wam nie przeszkadza ze tyle drzew pod topor pojdzie!!!!! Stop wycince drzew Krupa niszczyciel calego miasta!!!

  • Ymbyketa 1 lipca, 2020 at 10:26 pm Reply

   Liczę na to iż dzień sądu nadejdzie wkrótce i scierwo zostanie z planety zmiecione

  • adalbert 26 grudnia, 2019 at 11:20 pm Reply

   Uwaga ekoterroryści atakują. Nie przejmować się wycinkami krzoków. Miasto ma 40% terenów leśnych. To chyba dość.

   • Obywatel 27 grudnia, 2019 at 10:26 am Reply

    Drzewa i las a krzoki to jednak różnica. Dziecko to nawet wie.
    A z osiedla możesz pojechać rowerem, proponuje fajną leśną drogą, bo po ulicy z samochodami się źle jeździ. Nie polecam.

    • adalbert 27 grudnia, 2019 at 3:37 pm Reply

     Jak chcesz dojechać do osiedla jeśli drogi nie będzie. To jest 540 mieszkań. Chyba że chcesz wprowadzić nakaz jazdy rowerami i zakaz jazdy samochodami. Kolejny ekoterrorysta?

     • Obywatel 27 grudnia, 2019 at 8:06 pm Reply

      Czym oddychać, gdy świeżego powietrza brak.
      A drzewa które ja pamiętam, już wycięto na dzielnicy. Dzielnica kiedyś zielona, obecnie jest szaro-betonowa.
      Pozdrawiam

 8. AA 24 grudnia, 2019 at 1:59 am - Reply

  Panie Krupa!
  Jak to jest ze miasto nagle ma kasę na budowę całego systemu dróg dla osiedla w szczerym lesie łącznie z wykupem działek, wycinką drzew, zabezpieczaniem wodociągu GPW przezbrojeniem terenu w dodatku w standardzie pasów autostradowych (pasy po 3,5 m każdy).
  A od dekady nie ma kasy na połączenie ul Dobrowolskiego (koło Muzeum Śląskiego) do ul Katowickiej (320 m)?
  Ta inwestycja odkorowała by całe Bogucice stojące w korku od Korfantego i od cmentarza w druga stronę
  Dodam ze dekadę temu wyburzono kilka budynków, wykupiono działki – teraz wystarczy jakiś 1 mln zł na budowę

  Miasto zaciąga kredyt na 200 mln zł za obsługę którego rocznie będzie ładnych kilka mln zł – a nie ma na 320 METRÓW nowej drogi ?

Dodaj komentarz

*
*