Reklama

Jest koncepcja Doliny 5 Stawów w Szopienicach. Teraz czas na projekt

G. Ż.
Urząd miasta pokazał koncepcję zagospodarowania 5 stawów w Szopienicach. Inwestycja, której początki sięgają 2015 roku, ma kosztować około 50 mln zł. Chociaż na papierze wszystko wygląda ładnie, to realizacja wszystkich założeń projektantów może być trudna.

Według przedstawionej przez urząd miasta, a przygotowanej przez „AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska”, koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania stawów Borki, Morawa i Hubertusy, wokół i na tych zbiornikach powstanie wiele nowych elementów. Jednym z ważniejszych będzie połączenie stawów Morawa i Borki kanałem, który umożliwi przepłynięcie kajakiem czy łódką. Dzięki temu powierzchnia do uprawiania sportów wodnych będzie wynosić 47 hektarów.

Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu, a więc równolegle do torów tramwajowych, powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową. Ma mieć długość około 500 metrów.

Jak mówiła radnym podczas obrad branżowej komisji Katarzyna Staś, naczelnik wydziału rozwoju UM Katowice, budowa promenady nie będzie łatwa. – Wykonanie promenady będzie zadaniem trudnym, bo ma ona prowadzić wzdłuż ul. Sosnowieckiej i łączyć oba brzegi. Głębokość stawu w tym miejscu to około 5  metrów, więc będzie to trudne zadanie inżynierskie.

Na południowym brzegu Morawy, czyli przy stanicy harcerskiej, powstanie kolejna plaża z pełnym zapleczem. Przewidziano również w tym obszarze miejsce na punkt gastronomiczny. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie. Stanica ma zostać przebudowana szybciej niż cały kompleks. Projekt powinien powstać w kwietniu 2020 roku.

Koncepcja zakłada, że przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej czy krąg grillowy. W strefie wypoczynku będzie monitoring, nowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci. Staw zostanie wyczyszczony z szuwarów. Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie roślin z dna zbiorników.

Trzy stawy Hubertus mają mieć bardziej dziki charakter. Zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie dla osób niepełnosprawnych. Na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

Wokół całego kompleksu mają zostać zbudowane drogi rowerowe, przy których powstanie kilkanaście wiat i punktów wypoczynkowych. Drogi rowerowe zostaną połączone z tymi już istniejącymi, wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki. Na całym obszarze powstaną też parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.

Inwestycja ma się obyć bez wycinki drzew. Koncepcja przewiduje za to nowe nasadzenia drzew i krzewów. Pojawią się m.in. rośliny miododajne dla pszczół i motyli, które występują w tym rejonie. Z kolei nasadzenie takich gatunków, jak pigwowca okazałego, ligustra, berberysu, głogu pośredniego zapewni pożywienie dla ptaków i małych ssaków. W Dolinie 5 Stawów pojawią się także obszary o charakterze łąk, z budkami dla owadów.

Obecnie trwa przygotowanie wytycznych do ogłoszenia przetargu na projekt. Może to jeszcze potrwać 2-3 miesiące. Drugie tyle zajmie wyłonienie projektanta. Prace budowlane w terenie powinny się rozpocząć w drugim kwartale 2021 roku.

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów tworzą zajmujący 157 hektarów kompleks przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, w których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów. To 10 razy więcej niż powierzchnia zbiorników w Dolinie Trzech Stawów, które liczą łącznie 9 hektarów.


Tagi:

Komentarze

  1. Obywatel 5 grudnia, 2019 at 11:09 am - Reply

    Wygląda obiecująco. No ale to tylko wizualizacja.
    Całość inwestycji finansują jedynie Katowice.
    Mam nadzieje że 5Stawów stanie się kolejnym miejscem wypoczynku mieszkańców Katowic, bo to dużo pieniędzy z podatków.

Dodaj komentarz

*
*