Reklama

Jest kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”. Do wyboru jest 60 lokali

Grzegorz Żądło
Jest kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”, w którym można wynająć lokal na preferencyjnych warunkach w zamian za przeprowadzenie na swój koszt remontu. Tym razem do wyboru jest 60 mieszkań. W porównaniu do ostatniej edycji, w istotny sposób zmieniły się kryteria programu.

Wśród wytypowanych lokali znalazły się mieszkania o powierzchni od 27 do 80 m kw. Cena najmu wynosi od 4,27 do 6,14 zł za metr kw. Do tego trzeba doliczyć koszt wszystkich mediów. Mieszkania znajdują się przede wszystkim w śródmieściu (m.in. ul. Mikołowska, Raciborska, Warszawska, Kościuszki, Kochanowskiego, Sienkiewicza, Skłodowskiej-Curie), w Bogucicach (ul. Katowicka), Ligocie (Koszalińska, Piotrowicka) i Szopienicach (ul. Morawa, ul. Wiosny Ludów, ul. Zamenhofa).

Kto może wynająć mieszkanie za remont?

Przede wszystkim nie można być właścicielem innego mieszkania. Bardzo istotne jest kryterium dochodowe. Trzeba mieścić się w określonych widełkach. Dla singli to dochód od 1650 zł do 4400 zł. Przy gospodarstwie wieloosobowym widełki wynoszą od 1100 zł do 2860 zł na osobę. To dochód brutto, liczony w tym przypadku jako zarobek „na rękę” plus podatek (bez składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz kosztów uzyskania przychodu).

W przypadku osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym górna granica dochody wzrasta do 4950 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym do 4070 zł na osobę.

Kolejnym kryterium jest brak zaległości w stosunku do miasta z tytułu najmu aktualnie zajmowanego lokalu lub też wynajmowanego w przeszłości.

Jedna osoba może się starać o mieszkanie o wielkości do 45,5 m kw, gospodarstwo dwuosobowe – 52 m kw., trzyosobowe – 58,5 m kw., czteroosobowe – 71,50 m kw., pięcioosobowe – 84,5 m kw., a sześcioosobowe – 91 m kw.

Można złożyć wniosek o maksymalnie dwa lokale, przy czym oczywiście ostatecznie wynająć będzie można jeden. O ile nie będzie innych chętnych, a to się właściwie nie zdarza. Dlatego kolejność ustalana jest na podstawie punktów. Te można zdobyć m.in. za powierzchnię obecnie zajmowanego lokalu, liczbę osób w rodzinie, bezdomność, posiadanie dzieci czy niepełnosprawność.

​Oglądanie lokali możliwe jest po uzgodnieniu terminu z właściwym Oddziałem Eksploatacji Budynków (OEB) KZGM w dniach od 19.08.2019 r. do 6.09.2019 r. Po obejrzeniu, należy w terminie od 9 do 20 września 2019 r. złożyć w Urzędzie Miasta Katowice (Rynek 1, I piętro, stanowisko 20, 21) wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego. Co ważne, wniosków nie będzie można uzupełniać. W poprzednich edycjach rozpatrywanie zgłoszeń wydłużało się właśnie przez donoszenie dokumentów czy dopytywanie wnioskodawców o różne sprawy. Teraz tego nie będzie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będą duże zmiany w programie Mieszkanie za remont

Szczegółowe informacje na temat mieszkań za remont można uzyskać na stanowisku wydziału budynków i dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Katowice na I piętrze przy Rynku 1 w Katowicach lub pod nr tel. 32/25-93-634. Lista lokali oraz dodatkowe informacje są także dostępne TUTAJ.

Kryteria punktowe w programie Mieszkanie za remont w Katowicach:

a) powierzchnia mieszkalna na 1 osobę w dotychczas zajmowanym lokalu:

– poniżej 8 m² 8 pkt

– od 8 m²  do 9,99 m² 6 pkt

– od 10 m²  do 12 m² 4 pkt

– powyżej 12 m² 2 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, powierzchnię mieszkalną przypadającą na
1 osobę w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

W przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych zamieszkujących samotnie:

– poniżej 16 m² 8 pkt

– od 16 m²  do 19,99 m² 6 pkt

– od 20 m²  do 24 m² 4 pkt

– powyżej 24 m² 2 pkt

Osoby bezdomne (status bezdomności potwierdzony przez MOPS): 10 pkt

b) liczba osób zamieszkujących w obecnie zajmowanym lokalu: za osobę 1 pkt

W przypadku wnioskodawców zamieszkujących osobno, liczbę osób w zajmowanych lokalach mieszkalnych sumuje się i dzieli przez dwa.

c) w przypadku orzeczonej przez organ właściwy do spraw orzekania o niepełnosprawności wobec wnioskodawcy lub członka jego rodziny: 4 pkt

d) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno, posiadający dzieci: 4 pkt

e) małżeństwa, partnerzy lub osoby samotne, posiadające dzieci: 3 pkt

f) małżeństwa lub partnerzy zamieszkujący osobno: 2 pkt

g) okres zamieszkiwania wnioskodawcy lub członka jego rodziny na terenie miasta Katowice:

– do 1 roku: 2 pkt

– powyżej 1 roku: 5 pkt


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*