Reklama

Jak korzystać z biletu metropolitalnego i zniżki dla dzieci

Ł. K.
Wspólny bilet, nowe ceny i bezpłatne przejazdy dla dzieci obowiązują od 1 stycznia we wszystkich gminach metropolii. Piszemy o tym co się zmieniło i jak korzystać z jednego biletu metropolitalnego.

Wprowadzone zmiany to pierwszy poważny krok do zintegrowania transportu w metropolii. Pasażerowie KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry od 1 stycznia mogą korzystać z takich samych biletów. Ceny jednorazowych biletów kupowanych w systemie ŚKUP oraz przez aplikacje mobilne (Skycash, Mobilet, Mpay) spadły nieznacznie, a ceny tradycyjnych (papierowych) biletów pozostały bez zmian. Niezależnie od tego w jaki sposób zostały kupione, wszystkie rodzaje biletów będą ważne dłużej niż do tej pory. Zamiast 15-minutowego jest bilet ważny 20 minut, zamiast 30-minutowego – 40-minutowy, a zamiast 60-minutowego – 90-minutowy. Ze starych biletów jednorazowych, które zostały kupione przed 1 stycznia 2018 roku lub nadal są w sprzedaży, będzie można korzystać dopóki nie wyczerpie się ich nakład. Oznacza to, że będą one traktowane jak nowe bilety (np. podczas kontroli stary bilet 30-minutowy będzie traktowany jako nowy 40-minutowy). Nie dla wszystkich nowa taryfa biletowa jest korzystna. Stare bilety jednorazowe emitowane przez MZK Tychy zachowują swoją ważność do wyczerpania zapasów, ale trzeba będzie dokupić bilet uzupełniający w wysokości 0,20 lub 0,10 zł.

Największym udogodnieniem jest możliwość jazdy na jednym bilecie pomiędzy miastami, niezależnie od organizatora transportu (KZK GOP, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry). Nowe bilety metropolitalne są ważne na terenie wszystkich gmin i miast wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Od teraz z biletów jednorazowych będzie można wygodniej korzystać podróżując między strefami. Jednak same zasady taryfy strefowo-czasowej nie ulegną zmianie. Pasażer nadal sam wybiera czy płaci za przejechaną liczbę stref (miast) czy za wykorzystany czas. To nowość dla osób korzystających z usług MZK Tychy. Osoba podróżująca w granicach jednego miasta (gminy) na jednej linii (bez przesiadek) np. przez 30 minut, będzie mogła to zrobić alternatywnie wykupując bilet 20-minutowy (na jazdę na jedną strefę) zamiast biletu 40 minutowego jak dotąd. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku podróży z miasta do miasta. Przykładowo podróżując z przystanku Tychy Szpital Wojewódzki do przystanku „Katowice al. Korfantego” (czas rozkładowy – 60 minut) wystarczy zastosować bilet 40-minutowy w cenie 3,80 zł zamiast biletu 90-minutowego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ludziom nie można dawać nic za darmo [KOMENTARZ]

Ostatnia ze zmian to wprowadzona 100-procentowa zniżka dla dzieci. Do 7. roku życia (tj. do dnia siódmych urodzin) dzieci będą mogły korzystać z komunikacji za darmo na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się dzieckiem w czasie podróży. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat, mieszkające na terenie gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będą mogły korzystać z komunikacji bezpłatnie. Wcześniej muszą pójść do punktu obsługi klienta ŚKUP lub punktu obsługi pasażera, żeby wyrobić sobie kartę. Tam ulga zostanie zapisana na karcie ŚKUP, po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej. Ulga przysługuje dzieciom do ukończenia 16. lat według takich zasad: dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 września – posiadają uprawnienie do 30 września roku kalendarzowego, w którym uczeń skończył 16. rok życia, z kolei urodzone w okresie od 1 października do 31 grudnia – posiadają uprawnienie do  dnia 16. urodzin. Początkowo kontrolerzy biletów będą wymagali wyłącznie pokazania ważnej legitymacji. Jednak docelowo uprawnienie do ulgi będzie trzeba zarejestrować na karcie ŚKUP i tylko w ten sposób będzie ważne. Każda osoba korzystająca z tego uprawnienia będzie miała obowiązek odbijania swojej karty w pojazdach. Ulga ma być rejestrowana na karcie ŚKUP jednorazowo na cały rok kalendarzowy.

Kolejne zmiany, w biletach długo- i średniookresowych, zaplanowane są do wprowadzenia od 1 kwietnia 2018 r.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*