Reklama

Jak doszło do podjęcia decyzji o zakazie udziału publiczności w Intel Extreme Masters

Łukasz Kądziołka
Intel Extreme Masters w Katowicach będzie zamknięte dla publiczności z powodu koronawirusa. Kilkanaście godzin przed rozpoczęciem największego wydarzenia w mieście wojewoda Jarosław Wieczorek podjął decyzję o zakazie udziału widzów i anulowaniu zgody na organizację imprezy masowej. O tę decyzję prosił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Dzisiaj od rana przed Spodkiem stoją kibice. Po drugiej stronie zamkniętych bramek stoją za to pracownicy ochrony. Kilkadziesiąt osób domaga się wpuszczenia na Intel Extreme Masters. Co jakiś czas pojawiają się okrzyki i wulgaryzmy. Wczorajsza decyzja wojewody o zakazie udziału publiczności w IEM 2020 w Katowicach wywołała falę komentarzy w mediach społecznościowych. Wiele osób ją popiera, ale równie często pojawiają się komentarze, że została podjęta za późno.
Dzisiaj o godz. 11.00 bramy MCK miały zostać otwarte, a 2,5 godziny później do Spodka mieli zacząć wchodzić pierwsi goście. Kilkanaście godzin przed rozpoczęciem Intel Extreme Masters wojewoda cofnął pozwolenie na organizację imprezy masowej. – Ze względu na realne zagrożenie epidemiologiczne, po uzyskaniu rekomendacji ze strony  Głównego Inspektora Sanitarnego, zdecydowałem się podjąć tą trudną decyzję – wyjaśnia Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. W czwartek rano do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo od Marcina Krupy, prezydenta Katowic. W związku z doniesieniami dotyczącymi koronawirusa i zbliżającą się imprezą, w której miało wziąć udział 170 tys. osób z całego świata, prezydent poprosił wojewodę o działania. O tym, że ostateczną decyzję ma podjąć Jarosław Wieczorek mówił już również w ciągu dnia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas czwartkowego posiedzenia Senatu.

W końcu po godzinie 19.00 wojewoda śląski postanowił zakazać udziału publiczności w międzynarodowym wydarzeniu. „Wydarzenie to ma charakter o zasięgu międzynarodowym, dlatego można spodziewać się przyjazdu  osób z miejsc występowania koronawirusa (COVID-19). Istnieje więc realne, wysokie prawdopodobieństwo niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa wśród uczestników imprezy.  Należy podkreślić, że tak wielka liczba osób w wyniku kontaktu z potencjalnymi nosicielami wirusa może ulec zainfekowaniu, a po zakończeniu imprezy sama może stać się źródłem jego rozprzestrzeniania w miejscu zamieszkania.” – czytamy w komunikacie wojewody.

Dlaczego to wojewoda, a nie prezydent podjął decyzję o anulowaniu zgody na imprezę masową, skoro to Marcin Krupa ją wydał? Stało się tak dlatego, że żadne służby, które zawsze opiniują wnioski organizatorów imprez nie zgłosiły żadnych zastrzeżeń. To m.in. policja, pogotowie, straż pożarna i sanepid. Oczywiście, można zadać pytanie, dlaczego prezydent w ogóle wydał zgodę na imprezę masową (stało się to 21 lutego), skoro dzień wcześniej główny sponsor – Intel – odwołał swój przyjazd do Katowic, właśnie z powodu zagrożenia koronawirusem. Jak nieoficjalnie tłumaczą przedstawiciele urzędu, niepokojące informacje z Włoch i innych krajów Europy zaczęły napływać dopiero w sobotę 22 lutego. Czy tak rzeczywiście było, trudno jednoznacznie zweryfikować. Nie można jednak zapominać, że urząd miasta wysyłał w ostatnich dniach uspakajające komunikaty, że wszystko jest pod kontrolą. Jak się później okazało, jednak nie było, bo zakaz udziału publiczności ogłoszony na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem imprezy sprawia wrażenie działania w chaosie.

My jesteśmy bardzo zaskoczeni terminem dostarczenia nam tej decyzji, gdyż tę decyzję otrzymaliśmy w czwartek o godzinie 19.35. Na kilka godzin przed starte wydarzenia, kiedy już wszystko było gotowe do tego, by wpuścić naszych kibiców, graczy, klientów biznesowych na teren imprezy. Jednakże akceptujemy tę decyzję i robimy wszystko według wytycznych – mówi Adrian Kostrzębski, rzecznik prasowy ESL Polska i dodaje, że według jego wiedzy ze strony urzędu miasta nadal nie ma obaw.

Sam turniej IEM może się odbyć tak jak zaplanowano. ESL Polska prosi, żeby goście nie przychodzili na Intel Extreme Masters i zapewnia, że wszyscy otrzymają zwrot pieniędzy za bilety.
Każdy, kto zakupił bilet może zgłosić się po zwrot. Nasz zespół pracuje obecnie nad metodą zwrotu, FAQ i kompletnym poradnikiem, który pojawi się na iem.gg/katowice2020 w najbliższych dniach. Dociera do nas sporo wiadomości i staramy odpowiadać się na wszystkie, dlatego prosimy o cierpliwość. Jeśli kupiłeś bilet, którego częścią był goodie bag, wyślemy go do Ciebie za darmo. W najbliższych dniach pojawi się odpowiedni formularz na stronie iem.gg/katowice2020.” – pisze ESL Polska.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*