Reklama

Industriada 2016: imprezy na Śląsku i w Zagłębiu

Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Fot. Archiwum Industriady.

Katarzyna Głowacka
Doba to za mało, by odwiedzić 38 zabytków techniki w 26 miastach poza Katowicami. Wybieramy te miejsca, których, naszym zdaniem, nie można przegapić. Kolejna edycja Industriady już w sobotę na Śląsku i w Zagłębiu..

Bytom (ul. Reja – Parowozownia, godz. 11-20)

Przejażdżka drezyną ręczną albo koleją wąskotorową, która jest najstarszą działającą na świecie to główne atrakcje przygotowane na ten dzień. Dziś trasa kolejki liczy 21 km (kiedyś było to 230 kilometrów) i przebiega od Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Będzie można też zwiedzić stację i parowozownię Bytom Karb i własnoręcznie zrobić zabawki mechaniczne. Atrakcja płatna: 5-10 zł.

Chorzów

Huta Królewska (ul. Metalowców 13, godz. 14-21)

Dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych „Historia młota i jego opiekuna Przetopka”, zobaczą też jak wygląda oryginalny strój śląski. Dla dorosłych przygotowano grę terenową, Karczmę Hutniczą, warsztaty kreatywności i wokalu. Będzie można zrobić zdjęcie w fotobudce, zobaczyć 17-tonowy młot parowy Brinkmann czy posłuchać bluesa w wykonaniu Marka „Makarona” Motyki. Hitem imprezy jest widowisko taneczne „Jaram się” przygotowane przez Teatr Śląski. Hutę Królewską warto też odwiedzić, by wejść na tereny historyczne, co obecnie jest rzadkością na Śląsku. Konieczna jest rezerwacja. Atrakcja bezpłatna.

Szyb Prezydent (ul. Piotra Skargi 34a/d, godz. 14-22)

Można wejść na wieżę szybu, wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez Ogród Doświadczeń z Krakowa, zobaczyć filmy i posłuchać koncertu Domowych Melodii. Konieczna rezerwacja. Atrakcja bezpłatna.

Cieszyn (ul. Dojazdowa 2, godz. 10-23)

Browar Zamkowy działa nieprzerwanie od 170 lat, a do dziś wykorzystuje się w nim maszyny z przełomu wieków. Zwiedzanie browaru będzie możliwe w dzień i w nocy! Ponadto, zostanie zrekonstruowany obóz wojsk cesarskich, przewidziana jest też wizyta Arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Konieczna rezerwacja. Atrakcja płatna: 20 zł.

Czeladź (ul. Dehnelów 45, godz. 10-19)

Po osiedlach robotniczych oprowadzi przewodnik, będzie piknik, dzieci wezmą udział w warsztatach plastycznych, a dorośli w grze fabularnej. Hitem imprezy jest przegląd Górniczych Orkiestr Dętych. A wszystko w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. To miejsce, które do niedawna tętniło górniczym życiem. Dziś pozostały tam maszyny i ogromne koło zamachowe Wanda. Wymagane rezerwacje. Atrakcje częściowo płatne.

Gliwice (ul. Bojkowska 27, godz. 15-21)

Spacer z przewodnikiem po dawnej Kopalni „Gliwice” odbędzie się pod hasłem „W tych murach nie spotkasz już górników”. W odnowionej maszynowni uruchomiono w 1796 roku pierwszy na kontynencie piec opalany koksem. Odlewano tam armaty, ale też produkowano odlewy artystyczne. Podczas Industriady będzie można wziąć udział w warsztatach z wykorzystaniem replik żeliwnej biżuterii albo zobaczyć jak się ręcznie formuje i odlewa żelazo. Na zakończenie dnia zagra Krzysztof Kobyliński i przyjaciele. Atrakcja bezpłatna.

W Gliwicach można też zwiedzić Muzeum Techniki Sanitarnej, Radiostację i Starą Fabrykę Drutu.

Łaziska Górne (ul. Wyzwolenia 30, godz. 12-22)

W Muzeum Energetyki można się dowiedzieć skąd bierze się prąd. Atrakcją będzie przedstawienie „Rozprawa sądowa pomiędzy Teslą i Edisonem”. Odbędą się warsztaty gry na cewkach Tesli, warsztaty ceramiczne z Bogdanem Kosakiem i warsztaty z elektroniki. A jako, że ekspozycja mieści się na terenie elektrowni, będzie można zwiedzić zarówno Elektrownię Łaziska jak i Muzeum Energetyki. Konieczna jest rezerwacja. Atrakcja płatna: 10-20 zł.

Radzionków (ul. Nałkowskiej 5, godz. 10-18)

W Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek będzie można samodzielnie formować bułeczki, a Patrycja Walter poprowadzi warsztaty food designu „Jak zachować zapach piekarni w domu?”. W programie także zwiedzanie tego unikalnego i jedynego w tej części Europy muzeum pokazującego historię chleba. Wymagana jest rezerwacja. Atrakcja płatna: 14 zł.

Rudziniec (ul. Dębowa 1, godz. 10-16)

Zwiedzanie śluzy Kanału Gliwickiego i rejsy statkiem po kanale to główne atrakcje tego obiektu. Będzie muzyka i gastronomia. Ważne są rezerwacje e-mailowe i wygodne ubranie. Atrakcja bezpłatna.

Siemianowice Śląskie (ul. E.Orzeszkowej 12, godz. 15-22:30)

Park Tradycji, który znajduje się w budynku maszynowni kopalni Michał, zaprasza na koncert MIUOSH & FDG Orkiestra i występ Chłopcy kontra Basia. Będzie interaktywny happening „W magicznej skrzyni naszych przodków. O przemysłowych legendach Siemianowic i okolic”, a także specjalne zwiedzanie obiektu śladami przemysłowców. Impreza zakończy się pokazem ogniowo-laserowym. Atrakcje bezpłatne.

Zabrze (ul. Sienkiewicza 43, godz. 8-24)

Sztolnia Królowa Luiza Park 12C to prawdziwy hit Industriady i premiera tego obiektu. Można zjechać Szybem Wilhelmina 510 metrów pod ziemię, zobaczyć tam pracę maszyn górniczych i przejechać górniczą kolejką szynową typu Karlik. W programie również wieczór z akordeonem w roli głównej (koncerty, wystawa) i lot balonem na uwięzi. Zalecana ciepła odzież i wygodne obuwie. Atrakcja płatna: 20-40 zł.

W Zabrzu można też zwiedzić Kopalnię Guido i Szyb Maciej.

O imprezach, które podczas Industriady odbędą się w Katowicach można przeczytać TUTAJ.

Szczegóły wszystkich imprez dostępne są na stronie www.industriada.pl


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*