Reklama

Hotel Silesia do wyburzenia. Deweloper może wybudować tu trzy budynki

Łukasz Kądziołka
Rozbiórka Hotelu Silesia to kwestia czasu. Podobnie jak planowana w tym miejscu inwestycja. Dzisiaj urzędnicy przedstawili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu u zbiegu ulic Piotra Skargi i Wincklera.

O tym, że międzynarodowy deweloper planuje kupić teren w samym centrum Katowic pisaliśmy w listopadzie 2016 roku. Do transakcji miało dojść jeszcze w 2017 roku. Jednak do tej pory podpisana została jedynie umowa przedwstępna pomiędzy właścicielem Hotelu Silesia a firmą Vastint Poland. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powodem jest brak porozumienia obu stron z miastem. Dzisiaj urzędnicy zaprezentowali projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opracowany dla terenu, na którym stoi Hotel Silesia. Większość uwag do tego projektu zgłosił przyszły inwestor. Vastint wnioskował m.in. o to, żeby działkę można było podzielić na kilka mniejszych. Jednak miasto nie zgodziło się na to rozwiązanie. Chce, aby zabudowa w tym miejscu była jednolita. Długo też toczyły się ustalenia dotyczące obecnego ciągu pieszego biegnącego pomiędzy hotelem, a Supersamem. Deweloper chciał, aby miasto zezwoliło tu na wjazd samochodów. Ten wniosek też został odrzucony. W tym miejscu ma powstać nowy chodnik. Kolejnym wkładem Katowic będzie stworzenie zieleńca przy północnej granicy tej działki.

We wtorek projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego został pozytywnie zaopiniowany podczas posiedzenia komisji rozwoju. Teraz wiadomo już jakie plany może mieć inwestor. Zgodnie z wytycznymi miasta, działka o powierzchni ok. 9 tys. m kw. została podzielona na 3 części. Na każdej z nich może powstać jeden budynek (na mapce oznaczone jako S1, S2 i S3). Wiadomo już, że budynek skierowany w stronę Rynku (w miejscu obecnego Hotelu Silesia) nie zmieni swojej funkcji. Powstanie tam hotel. Wysokość budynku nie może przekraczać 30 m (maks. 8 kondygnacji). Obok, równolegle do Supersamu, może powstać budynek o wysokości nie przekraczającej 60 m. Północna część działki została przewidziana pod obiekt usytuowany prostopadle do Supersamu. Ten może być najwyższy, bo o wysokości do 80 m (Superjednostka ma ok. 60 m wys). Obiekty będzie łączył podziemny, dwukondygnacyjny parking z wjazdem od strony ul. Wincklera. Tyle wynika z planu miasta, ale zamiary dewelopera na razie nie są znane. Plany dotyczące hotelu są już pewne. Jednak nie wiadomo jaka będzie funkcja pozostałych budynków. Niewykluczone, że będą to biurowce. Jak poinformowała nas Ewa Łydkowska z Vastint Poland Sp. z o.o., firma poinformuje o szczegółach inwestycji dopiero po podpisaniu umowy z właścicielem gruntu. Niezależnie od tego, została już wydana zgoda na rozbiórkę Hotelu Silesia.


Tagi:

Komentarze

  1. MAz 16 maja, 2018 at 8:53 pm - Reply

    nareszcie!!!!

Dodaj komentarz

*
*