Reklama

Dwa nowe baseny, 50 parków kieszonkowych i prawie trzy tysiące miejsc parkingowych. Marcin Krupa ogłosił swój program wyborczy

Grzegorz Żądło
Podczas konwencji wyborczej, która w sobotę odbyła się w MDK Koszutka, Marcin Krupa ogłosił swój program wyborczy, zaprezentował kandydatów radnych, a także komitet poparcia jego kandydatury na prezydenta. W tym ostatnim znaleźli się głównie beneficjenci różnych dotacji z budżetu miasta, a także ludzie od lat “zaprzyjaźnieni” z Forum Samorządowym.

W nadchodzących wyborach Marcin Krupa będzie ubiegał się o trzecią kadencję. Poprzednie wybory wygrał w pierwszej turze, choć w radzie miasta o jeden mandat więcej zdobyła Koalicja Obywatelska. Tym razem KO wystartuje w wyborach już jako koalicjant prezydenta, a swojego kandydata na ten urząd nie wystawi. Nie wiadomo jak zareagują na to wyborcy KO.

Hasło tegorocznej kampanii Krupy to “Skuteczny prezydent – przyjazne miasto”. Po raz kolejny prezydent Katowic swój program określa mianem umowy z mieszkańcami. Podczas konwencji zaprezentował jego podstawowe założenia.

Najważniejsze nowości to budowa dwóch kolejnych basenów, na wzór tych, które powstały w Brynowie, Burowcu i Zadolu. Nowe obiekty miałyby powstać w rejonie os. Tysiąclecia i Załęża oraz Kostuchny i Podlesia. Wynika to z analiz przeprowadzonych na podstawie klientów już istniejących basenów, którzy używają Katowickiej Karty Mieszkańca. Są już wstępne lokalizacje, ale nie zostały jeszcze ujawnione.

Marcin Krupa zapowiedział też stworzenie 50 parków kieszonkowych w dzielnicach, rewitalizację Parku Kościuszki, pl. Andrzeja i Parku Murckowskiego, a także nasadzenie 1000 drzew w każdej dzielnicy.

W obszarze komunikacji i transportu znalazła się zapowiedź budowy 57 km dróg rowerowych i velostrad, doświetlenie 500 przejść dla pieszych i stworzenie 2700 miejsc parkingowych, głównie przy osiedlach.

W zakresie bezpieczeństwa prezydent zapowiedział 100 nowych kamer monitoringu miejskiego oraz wprowadzenie nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych.

Nauczyciele mają mieć wyższe o 30% dodatki za wychowawstwo, a w szkołach mają się odbywać zajęcia radzenia sobie ze stresem.

Marcin Krupa zaproponował stworzenie Katowickiego Funduszu Seniora w wysokości 1 mln zł, który byłby przeznaczony na granty dla organizacji senioralnych. Dodatkowo chce wprowadzić program FIT Senior, czyli projekt darmowych zajęć sportowych dla seniorów oraz spotkań z dietetykiem i lekarzem.

Jeśli chodzi o zdrowie, to padła zapowiedź dodatkowych dyżurów lekarskich w Szpitalu Murcki dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca. W samej karcie mają pojawić się nowe ulgi. Pozostałe punkty programu to w większości zapowiedź kontynuacji zaplanowanych i rozpoczętych inwestycji.

Podczas konwencji wyborczej Forum Samorządowego i Marcin Krupa zaprezentowany został skład komitetu poparcia obecnego prezydenta. Znalazły się w nim m.in. osoby, które są beneficjentami dotacji z budżetu miasta na działalność wykonywaną osobiście lub dla kierowanych przez nie instytucji.

W komitecie poparcia Marcina Krupy znaleźli się: prof. Ryszard Koziołek (rektor Uniwersytetu Śląskiego), Joanna Wnuk-Nazarowa (była dyrektor NOSPR), Piotr Uszok, Artur Rojek, Eugeniusz Budniok (kanclerz katowickiej loży BCC), Beata Drzazga (właścicielka m.in. centrum medycznego BetaMed), Adam Godziek (organizator festiwalu Tauron Nowa Muzyka), Mikołaj Rykowski (prezes Fundacji Wolne Miejsce), Jarosław i Marcin Szejowie (kierowca i pilot rajdowy), Klaudia i Marek Witor (MK Team, organizatorzy imprez biegowych), Tadeusz Oczko (przewodniczący Rady Seniorów miasta Katowice), Bartłomiej Szopiński (pianista bluesowy), Karolina Koch (trenerka piłkarek GKS Katowice), prof. Jerzy Buzek, Tomasz Zjawiony (prezes Regionalnej Izby Gospodarczej), Jan Klimek (prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach), Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego), Grzegorz Pietraszewski (właściciel Bajki Pana Kleksa), Beata Twardowska (prezes Fundacji Śląskie Anioły) i Czesław Lang.

O kandydatach na radnych Forum Samorządowego napiszemy w osobnym tekście.


Tagi:

Komentarze

 1. imie 20 lutego, 2024 at 8:01 pm - Reply

  Trzy tysiące miejsc parkingowych to ile krupa się nachapie?

 2. Kicek 19 lutego, 2024 at 9:32 am - Reply

  Pan Prezydent nie zrealizował jeszcze poprzedniej sztandarowej obietnicy a już obiecuje nowe, Chodzi o przedłużenie ulicy Bocheńskiego. Na koncepcjach się skończyło.

  • dan 21 lutego, 2024 at 8:13 am Reply

   dwa razy obiecać to jak raz dotrzymać jak mawiał klasyk. Widać, że udziela się kruszokowi populizm koalicjantów. Nic nowego.

 3. AA 18 lutego, 2024 at 5:09 pm - Reply

  A jaki jest sens budowania basenu skoro jeden już jest. Na os Tysiąclecia od dekady jest basen 25m w Liceum Plastycznym. Tyle że miasto dało na ten basen ponad 2mln a basen zamknięty od 2019 od pandemii.

  Może warto zainteresować tym tematem “przyszłych radnych” i pana Krupę bajkopisarza?

  • gizmo 20 lutego, 2024 at 10:28 am Reply

   Kolejka na Basen jest długa jak Elka, czasem nie mieści się i zawija na kształt Litery.

 4. Asia 18 lutego, 2024 at 12:59 pm - Reply

  ten podobno katowicki portal informacyjny słowem nie wspomniał o kilkutysięcznej demonstracji wolnych Polaków na placu sejmu śląskiego w sobotę. homoparady miały zapowiedź z relację prawie na żywo. a tak liczne wydarzenie jak protest buntujących się przeciw bezprawiu obywateli, zostało przemilczane. świadomie przemilczane.

  • Grzegorz Żądło 18 lutego, 2024 at 4:56 pm Reply

   Świadomie przemilczane, aha. Też lubię pożartować. Być może gdyby ci wolni Polacy wysłali chociaż jakiegoś maila, że robią jakąś demonstracji, to ktoś by to zauważył.

  • Bartek 18 lutego, 2024 at 3:54 pm Reply

   Było ich co najmniej pół miliona, byłem tym placem, sam widziałem, całe miasto stanęło ….
   Idź fejk niusy pisać gdzie indziej laska.

 5. Sk 18 lutego, 2024 at 5:29 am - Reply

  deweloperowi mówimy nie ! trzeba głosować na Dawida Durala może wnieść coś nowego do tego miasta które już jest w 2 lidze bo ludzie uciekają już poniżej 300 tys mieszkańców i cały czas maleje

  • Podsumujmy 18 lutego, 2024 at 10:36 am Reply

   Krupa “dogadany” z PO, Durał “dogadany” z H 2050 , a razem tworzą KO13Xll, gdzie prawo jest takie, jak oni je rozumieją. Czyli szansa na zmianę jest taka, że gdy ktoś będzie miał inne zdanie, to przyjdą silni ludzie i przekonają go, że nie ma racji.

   • Bartek 18 lutego, 2024 at 3:57 pm Reply

    Akurat ja na Durała mam zamiar głosować jako jeden wielki środkowy palec dla katowickiej LENIWEJ PO – jesteście żałośni!

    A Polska2050 szybciej się zerwie ze smyczy PO niż to się Tuskowi wydaje. Niech dalej PO skręca w lewo to się zdziwią jak im ktoś Centrum zgarnie.

    • gizmo 20 lutego, 2024 at 9:35 pm Reply

     Pigułka po i masz odpowiedź gdzie jest PO. Od zawsze tam była tylko oszukiwała ludzi. vide: ślub kościelny Tuska z miłości do władzy. Panowie przeliczmy głosy.

 6. trekk 17 lutego, 2024 at 10:14 pm - Reply

  a gdzie kolej linowa na tramwaj na południe?

 7. kukura 17 lutego, 2024 at 8:36 pm - Reply

  Najciekawsza jest lista sprzedawczyków z komitetu.

  • forum 20 lutego, 2024 at 11:37 am Reply

   Ma być osobny tekst, redaktor może napisze ile z kasy miasta poszło na kandydatów i ich działalności

 8. mieszkaniec 17 lutego, 2024 at 6:24 pm - Reply

  deweloperki pies won z nim .

 9. Rafał 17 lutego, 2024 at 6:14 pm - Reply

  Krupa nie spotyka się z zwykłymi mieszkańcami. Raz w miesiącu powinien znaleźć czas na wysłuchanie ludzi lub umówić się w dzielnicach i wysłuchać jakie są problemy. Zawsze wysyła urzędników na spotkania które się raz na parę lat odbywają.

 10. Roland 17 lutego, 2024 at 6:05 pm - Reply

  Czyżby w podanym do publicznej wiadomości komitecie poparcia zabrakło m.in:
  Zbigniew Juroszek? (ATAL)
  Tomasz Domogała? (TDJ)
  Krzysztof Lasoń? (MILLENIUM)
  Krystian Miklis? (OPAL)
  Bogdan Pietrzak? (PIETRZAK B.B. Sp.k.)
  Niedopatrzenie organizatorów.

 11. mieszkaniec 17 lutego, 2024 at 5:10 pm - Reply

  Dzielnicowy ten program… Brakuje jaj na miarę Metropolii GZM…

  • p 17 lutego, 2024 at 10:47 pm Reply

   zgadzam się, zero o rozbudowie komunikacji miejskiej. Ambicje na poziomie ciepłej wody w kranie. Przydało by się przewietrzyć urząd

 12. Maed 17 lutego, 2024 at 4:54 pm - Reply

  Parki będą płatne? 3000 miejsc parkingowych płatnych, czy po prostu liczy miejsca na parkingu przy nowym stadionie? Doświetlenie 500 przejść? Przecież niedawno wyłączali… Jedna wielka sciema

Dodaj komentarz

*
*