Reklama

Duże opóźnienie w przebudowie Tylnej Mariackiej. Inteligentne parkingi najwcześniej pod koniec roku

Ł. K.
Przebudowa ul. Tylnej Mariackiej z dużym opóźnieniem. Inwestycja miasta powinna się zakończyć dokładnie dzisiaj. Jak widać, prace jeszcze nie ruszyły, bo miasto walczy ze spółkę kolejową o cenne centymetry.

Zgodnie z planem dzisiaj powinna zakończyć się przebudowa ul. Tylnej Mariackiej. Inwestycja nadal nie ruszyła, chociaż początkowo w pierwszej kolejności miasto chciało przebudować tę ulicę, a dopiero po tym zająć się inwestycją na ul. Dworcowej. Plany pokrzyżowały negocjacje z PKP PLK. Zgodnie z przepisami, wykonawca odpowiedzialny za inwestycję musiał poprosić stronę kolejową o zgodę na zbliżenie do terenu kolejowego. – Mimo że cała Tylna Mariacka jest własnością miasta, to jednak nie można sobie tam stawiać, co nam się podoba – mówił Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji w UM Katowice. Chodzi dokładnie o postawienie tam dwóch maszyn parkingowych, tzw. smart parkingów. Szerokość ulicy waha się od 16 do 20 metrów. Aby zapewnić wygodny wjazd i wyjazd kierowcom, który będą korzystali z maszyn, miasto chciało postawić je jak najbliżej muru oporowego. Mur to już własność PKP PLK i po pierwszych rozmowach udało się wynegocjować, żeby smart parkingi stały dwa metry od niego. Miasto nie chce zgodzić się na takie rozwiązanie. Przy tej odległości, manewrowanie na ulicy mogłoby kierowcom sprawiać problemy. Dlatego wykonawca dostał polecenie dalszych rozmów ze spółką kolejową.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wielopoziomowe parkingi w centrum Katowic, czyli nowa ul. Mariacka Tylna

Teraz negocjacje zmierzają powoli ku końcowi. W najbliższych dniach miasto ma podpisać aneks do umowy z wykonawcą. O ile temu uda się dostać pozwolenie na „przysunięcie” smart parkingów do muru na odległość 70 cm. – Nie chcę tutaj wywoływać aplauzu przed faktem, bo dopóki fizycznie PKP nie wyrazi na to pisemnej zgody, to nie można tego traktować jako pewnik. Natomiast to stworzy stosunkowo wygodną sytuację do obsługi tych maszyn – mówił Kochański. Wszystko wskazuje na to, że inwestycja opóźni się co najmniej o około 10 miesięcy. Przebudowa ul. Tylnej Mariackiej miałaby, w najbardziej optymistycznej wersji, zakończyć się 10 grudnia. Inwestycja ma kosztować ponad 19,6 mln zł brutto.

PRZECZYTAJ TEŻ: Drzewa na ul. Dworcowej usunięte. W przyszłości będzie ich więcej


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*