Reklama

Duża wycinka drzew w Katowicach w miejscu planowanego parku

Redakcja
W Katowicach zakończyła się duża wycinka drzew. Powodem jest linia wysokiego napięcia, a przycięcie roślin byłoby niezgodne z planem. W tym miejscu w przyszłości miasto planuje park.

Park w Dąbrówce Małej to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Marcina Krupy. Choć zwykle więcej zieleni w mieście cieszy mieszkańców, to ta inicjatywa wywołała już wiele razy duże kontrowersje. Na urzędników spadła ostra krytyka po tym, jak okazało się, że u zbiegu ulic Leopolda, Bohaterów Monte Cassino i Wiertniczej zapowiedziany przez prezydenta park będzie mniejszy niż planowano. Część terenu miasto oddało deweloperowi, który chciał na Muchowcu budować aparthotel. W zamian Katowice przejęły właśnie działki na Muchowcu.

Mimo to przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami po to, żeby ci zadecydowali, jaki ma być ten nowy park, z którego skorzystają również osoby mieszkające w Bogucicach czy Zawodziu. Wyniki można sprawdzić TUTAJ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy park, a obok nowe osiedle. Nie wszystkim mieszkańcom podoba się zamiana działek miasta z prywatnym inwestorem

Niedawno na skraju przyszłego parku zaczęły znikać drzewa. Wzdłuż drogi rowerowej przy ul. Leopolda widać efekty wycinki. – Prace wycinkowe przy ul. Leopolda w Katowicach dotyczyły 178 drzew, które stwarzały zagrożenie dla pracy linii energetycznej, a tym samym zagrażały bezpieczeństwu dostaw energii dla klientów oraz bezpieczeństwu ludzi. Drzewa zlokalizowane są pod linią 110 kV – informuje Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja i dodaje, że po sprawdzeniu stanu w terenie odstąpiono od wycięcia 6 drzew. Jak poinformował nas katowicki urząd, ewentualna przycinka drzew byłaby niezgodna z ustawą o ochronie przyrody.

Decyzja w sprawie wycinki została wydana przez urząd marszałkowski pod koniec października. Teraz prace powinny się już zakończyć. Spółka energetyczna została zobowiązana do nasadzeń zastępczych na powierzchni 590 m kw. Nie będą to jednak drzewa, a krzewy.


Tagi:

Komentarze

 1. reksio 7 lutego, 2021 at 11:15 am - Reply

  Przecież to są samosiejki spod linii energetycznej. O co wam chodzi. W Chorzowie wycinają Park Chorzowski dla developera i o tym cisza.

 2. WiktiZen 5 lutego, 2021 at 6:58 am - Reply

  @Maz,

  W Warszawie to dopiero betonoza. W centrum wszystko jest zabudowane biurowcami.
  Mimo że tego nie widać, w Katowicach rośnie dużo więcej drzew na km2 niż w Warszawie.

  • kukura 5 lutego, 2021 at 10:08 pm Reply

   Bo w granicach miasta jest las. Cała tajemnica statystyki.

   W Warszawie jest sporo uporządkowanej miejskiej zieleni.

   • WiktiZen 15 lutego, 2021 at 4:44 pm Reply

    Tak, zieleń jest tam bardzo uporządkowana…
    Na starym rynku ani jednego drzewa, ani trawnika.
    Tam to dopiero patelnia.

   • reksio 7 lutego, 2021 at 11:09 am Reply

    Czyli źle, że Katowice mają las kilometr od centrum – park Kośćiuszki, dobrze, że Warszawa ma beton.

    • kukura 7 lutego, 2021 at 5:55 pm Reply

     Jak nie odróżniasz zieleni miejskiej od lasu to twój problem.

 3. Eliza 3 stycznia, 2021 at 6:34 am - Reply

  Katowice pod rządami Krupy zamieniły się w miasto deweloperów, nie ludzie są ważni a tylko interesy. Mieszkańcy wybrali, to mają , beton

  • bobik 3 stycznia, 2021 at 11:04 am Reply

   najlepiej było by wyburzyć i zaorać. Było by zielono!

 4. Luk 2 stycznia, 2021 at 9:14 pm - Reply

  Dopoki krupa bedzie zarzadzal tym miastem i jego koledzy to w miescie bedzie masowo wycinanie drzew i budowanie blokow i galeri sklepow itp !!!! Plus budowa nowych drog tak sie walczy ze smogiem w katowicach wycinka drzew plus budowa drog !!! Tak wyglada walka ze smogiem w katowicach!!!

 5. Maz 2 stycznia, 2021 at 7:15 pm - Reply

  Niech schowaja ta linie wysokiego napiecia pod ziemie!

  • Bob 15 marca, 2021 at 3:46 pm Reply

   Z tego co mi wiadomo to nie linia 110kV tylko 220kV i należy do PSE. Jest to główna linia zasilająca całą północna cześć Katowic

 6. Maz 2 stycznia, 2021 at 7:13 pm - Reply

  W Katowicach ciagle sie wycina drzewa!!!! Teraz 178 drzew. Przy budowie drogi rowerowej na ul.Lotnisko i al.Korfantego byly kolejne wycinki…Jak miasto chce sie starac o miano miasta ogrodow ? W aplikacji wcopdrzewo ponoc ma zostac posadzonych 300 drzew? Aplikacja pokazuje ze drzewa zostaly posadzone ,ale po sprawdzeniu na zywo ich nie ma! Za to miasto oddalo dzialke gdzie ma zostac wycietych ponad 1000 drzew.
  Prosze spojrzec jak to sie dzieje w Lodzi ,czy Warszawie czy w calych Niederlandach!!!! Tam sadzi sie duzo drzew!

Dodaj komentarz

*
*