Reklama

Droga z Katowic do Tychów może być zamknięta nawet 3 miesiące

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Późnym wieczorem zakończyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, zwołanego przez władze Katowic w związku z zamknięciem wiaduktu w ciągu drogi DK 86 na wysokości Giszowca (ul. Pszczyńska). Przejazd na odcinku od autostrady A4 do Giszowca będzie niemożliwy do odwołania. Nieoficjalnie, naprawa uszkodzonego wiaduktu może potrwać nawet trzy miesiące.

Jak już informowaliśmy, na wiadukcie nad linią kolejową na ul. Pszczyńskiej (pierwszy wiadukt za węzłem Murckowskim), pojawił się uskok. To efekt osunięcia się ziemi, prawdopodobnie po ulewnych deszczach.

Na tzw. trzech garbach trwa wielka przebudowa. Inwestycja polega na na rozbudowie i przebudowie odcinka ul. Pszczyńskiej (DK-86), odcinka ul. 73 Pułku Piechoty (DK-81), starego przebiegu ul. 73 Pułku Piechoty, budowy węzła drogowego na przecięciu DK-86 (ul. Pszczyńska) z DK-81 (ul. 73 Pułku Piechoty), rozbudowie węzła drogowego Kolista oraz przebudowie odcinka ul. Kolistej i ul. Karolinki. Tak wielki zakres robót powoduje, że na wysokości Giszowca od wielu miesięcy tworzą się długie korki. Teraz w tym miejscu ich nie będzie, ale trudno sobie nawet wyobrazić co będzie się działo na objazdach. DK 86 to jedna z najczęściej użytkowanych dróg w Polsce. Przed rozpoczęciem przebudowy przejeżdżało nią codziennie około 55 000 pojazdów.

W mediach społecznościowych prezydent Katowic Marcin Krupa przekazał wieczorem ustalenia sztabu kryzysowego. Wiadomo więc, że ul. Pszczyńska na wysokości Giszowca będzie zamknięta od odwołania w obie strony. Jak przekazał na Twitterze poseł Jerzy Polaczek, naprawa uszkodzonego wiaduktu może potrwać nawet 3 miesiące.

Otwarty dla ruchu lokalnego pozostaje przejazd pod DK86 (łączący ul. Kolistą z 73 Pułku Piechoty). Otwarty, ale tylko dla ruchu lokalnego, jest też dojazd z Tychów drogą DK86 do Murcek/Giszowca (istnieje możliwość prawoskrętu w Kolistą)/Kostuchny.
Ruch lokalny do Murcek/Giszowca od strony Sosnowca i centrum Katowic może odbywać się przez Szopienice/Zawodzie w kierunku na Nikiszowiec (wzdłuż ul. Szopienickiej) lub z ul. Murckowskiej (DK86) poprzez ul. Gospodarczą/Górniczego Dorobku na Nikiszowiec i dalej do Giszowca/Murcek. Analogicznie ruch lokalny z Murcek/Giszowca do centrum Katowic może odbywać się z DK86 ulicami Mysłowicką, Szopienicką/Górniczego Dorobku/Gospodarczą, odpowiednio w kierunku Szopienic/Zawodzia lub ulicy Murckowskiej DK86.

Dla ruchu tranzytowego wyznaczane zostały objazdy. Na kierunku Tychy -Sosnowiec należy zjechać w Tychach na S1. Z S1 można skręcić w autostradę A4 i kierować się na Katowice lub Kraków albo kontynuować podróż drogą S1 w kierunku Dąbrowy Górniczej – do autostrady A1. Z kolei jadąc z Katowic należy zjechać na autostradę A4 na Kraków, a następnie odbić na S1 w Mysłowicach w kierunku na Tychy. Pojazdy jadące od strony Siewierza na Tychy powinny na wysokości Podwarpia skręcić w S1. Ruch tranzytowy z ulicy Kościuszki DK81 od skrzyżowania z ulicą Kolejową w kierunku autostrady A4 kierowany będzie ulicami Brynowską i Mikołowską.

Jak napisał prezydent, w najbliższych dniach zespół ekspertów będzie analizować uszkodzenia. – Wtedy też otrzymamy więcej informacji w zakresie wstępnego terminu przywrócenia ruchu. Należy jednak mieć na uwadze, że w najbliższym tygodniu ruch na pewno nie zostanie przywrócony.
Zamknięcie DK86 oznacza duże utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji publicznej. Dotyczy to linii 1, 4, 14, 672, 672N, 673 i 920, które pojadą objazdami.

Ze względu na zmienione trasy przejazdu autobusy pomijają następujące przystanki:
– linia nr 1 w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 1 w kierunku Tychów: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 4 w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 4 w kierunku Tychów: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 672 w kierunku Wesołej: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 672 w kierunku Dworca PKP: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 673 w kierunku Osiedla Tysiąclecia: Kolonia Zuzanna;
– linia nr 673 w kierunku Murcek: Porcelanowa, Kolonia Zuzanna;
– linia nr 920 w obydwu kierunkach: Zawodzie Waleriana, Porcelanowa, Kolonia Zuzanna.

Autobus linii nr 672N pomija następujące przystanki:
– w kierunku Murcek: Kolonia Zuzanny, Giszowiec Kolista Stacja Paliw
– w kierunku Katowic: Kolonia Zuzanna.

W związku z zaistniałą sytuacją jest szanse na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów Kolei Śląskich na trasie Tychy-Katowice.


Tagi:

Komentarze

 1. Dupeusz 28 czerwca, 2020 at 5:30 pm - Reply

  objazd dla ruchu lokalnego z Giszowca w kierunku centrum Katowic przez Nikiszowiec, a na Nikiszu główne skrzyżowanie a tam jeden pas drogi rozkopany, autobusy blokują skrzyżowanie żeby móc skręcić, a ostatecznie zmuszane są itak jechać po chodniku. wy se jaja robicie. kraj z kartonu

 2. Adam 28 czerwca, 2020 at 12:18 pm - Reply

  Włodarzy którzy stworzyli idiotyczne umowy o przebudowie węzła na Giszowcu powinno się pozamykać, totalnie nie kompetentni ludzie, to jest główna droga Bielsko – Tychy – Katowice. Czas realizacji inwestycji jest wzięty z kosmosu. Wystarczy przejechać się ta drogą to zobaczymy szybkość prowadzonych prac – Zobaczymy na tak dużej przebudowie aż 2 może 3 pracujących są dni gdzie niema żadnego pracującego robotnika. Aż niechce się wierzyć że mozna tolerować taką opieszałość i olewactwo w budowie tak ważnego odcinka drogi. Teraz przez opady osunęła się tam ziemia. Tak właśnie prowadzone są pracę nie przewiduje się co może się wydarzyć. Tak czymajcie a ta budowa skończy się może za 15 lat.

 3. Artur 28 czerwca, 2020 at 10:08 am - Reply

  Tutaj nie ma co naprawiać. Idealny moment na wyburzenie i budowę nowego docelowego

 4. Paweł Skobar 28 czerwca, 2020 at 9:22 am - Reply

  Górniczego dorobku jest rozkopana z powodu prac związanych z budowa kanalizacji do osiedla. Ledwo da się tamtędy przejechać. Pas jezdni jest w śladzie zniszczonego chodnika. Słaby to objazd… Budowa skrzyżowania w Piotrowicach opóźniona o rok. Niezły armageddon nam się szykuje…

Dodaj komentarz

*
*