Reklama

Dolina Pięciu Stawów w Katowicach – jest przetarg na projekt

Fot. biuro prasowe UM Katowice.

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice ogłosił przetarg na projekt rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów, czyli zbiorników wodnych i ich otoczenia przy granicy z Sosnowcem. Inwestycja może pochłonął nawet 50 mln zł, a jej pierwsze efekty będzie można zobaczyć dopiero w 2024 roku.

Dokumentacja projektowo-budowlana powstanie na bazie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, która została opracowana przez „AMAYA ARCHITEKCI Agnieszka Majewska”. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne. Mieszkańcy wskazywali w nich, że największymi atutami tego obszaru są natura, czysta woda w stawach, cisza, zieleń, możliwość kąpieli oraz istnienie harcerskiej stanicy żeglarskiej.

Po zakończeniu procedury przetargowej zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który będzie miał 14 miesięcy na wykonanie projektu inwestycji. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane powinny się rozpocząć na przełomie I i II kwartału 2023 roku.

Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów znajdują się na terenie Szopienic i Burowca. Obszar objęty planami rewitalizacji zajmuje 157 hektarów. Stawy powstały w XX wieku w miejscach, z których wydobywano piasek na potrzeby górnictwa. Łączna powierzchnia wspomnianych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów.

Zgodnie z koncepcją architektoniczno-urbanistyczną, przy stawie Borki powstaną dwie plaże rekreacyjne i molo prowadzące do wyspy w zachodniej części stawu. W strefie przybrzeżnej powstaną m.in. toalety, przebieralnie, natryski, boisko do siatkówki plażowej czy krąg grillowy. Z kolei w strefie wypoczynku zainstalowane zostaną monitoring i nowe oświetlenie. Zamontowane zostaną ławki, kosze na śmieci, a sam staw zostanie wyczyszczony z szuwarów.

Morawa zostanie połączona z Borkami kanałem, którym będzie można przepłynąć kajakiem i łódką. Na północnym brzegu Morawy powstanie plaża rekreacyjna, boisko do siatkówki plażowej, toalety, przebieralnie i natryski. Wzdłuż całego wschodniego brzegu (równolegle do torów tramwajowych) powstanie drewniana promenada spacerowa, która połączy północną część stawu z południową. Na południowym brzegu, czyli przy stanicy harcerskiej, powstanie kolejna plaża z pełnym zapleczem oraz miejsce na punkt gastronomiczny. Na północno-zachodnim brzegu Morawy powstanie krąg grillowy oraz miejsce do przeprowadzania lekcji w terenie.

Z kolei trzy stawy Hubertus będą miały bardziej „dziki” charakter. Hubertusy zostaną oczyszczone z szuwarów i połączone wąskimi kanałami. Nad Hubertusem II pojawią się pomosty wędkarskie, a na północnym brzegu Hubertusa III zostanie utworzona ścieżka edukacyjna wraz z miejscem do lekcji terenowych.

Cały obszar zostanie połączony nowymi drogami rowerowymi, wraz z kilkunastoma wiatami rowerowymi i punktami wypoczynkowymi. Nowe drogi rowerowe zostaną połączone z tymi już istniejącymi – wzdłuż ul. Sosnowieckiej w Katowicach oraz po stronie Sosnowca – z drogą rowerową okalającą Stawiki. Na całym obszarze powstaną również parkingi, m.in. przy zachodniej stronie stawu Borki oraz przy torach kolejowych pomiędzy Morawą a Hubertusami.


Tagi:

Komentarze

  1. Krek 22 grudnia, 2020 at 2:22 pm - Reply

    Rewitalizacja? A to na pewno zaleją wszystko betonem.

Dodaj komentarz

*
*