Reklama

Dlaczego Piotr Uszok nie chce już być prezydentem Katowic?

Grzegorz Żądło
To koniec pewnej epoki. Piotr Uszok nie będzie już kandydował w wyborach na prezydenta miasta. Po 16 latach mówi dość. Nie namaścił swojego następcy z Forum Samorządowego, ale zrobi to w ciągu kilku, kilkunastu najbliższych dni. Sam z polityki nie odejdzie.

Sensacyjna plotka gruchnęła dziś nieoficjalnie przed południem. Piotr Uszok na godz. 13 zwołał konferencję prasową, ale już dwie godziny wcześniej było wiadomo co powie. Prezydent zaczął od przypomnienia swoich osiągnięć. Mówił o budowie układu drogowego dla miasta, przebudowie centrum i terenu po kopalni Katowice. – Pozostaje pytanie co dalej? Żeby miasto zrobiło kolejny duży krok do przodu, potrzeba kolejnych ośmiu lat. Gdyby było mi dane rządzić kolejne dwie kadencje, razem uzbierałyby się 24 lata. Nie wiem czy mieszkańcy by to wytrzymali – mówił Uszok. – Poza tym być może trzeba zrobić miejsce komuś, kto ma inne spojrzenie na miasto.

Prezydent kilka razy podkreślił, że nie była to dla niego łatwa decyzja. Prosił mieszkańców o wyrozumiałość. Zdementował też pogłoski, jakoby za rezygnacją stały problemy zdrowotne. – Zrobiłem nawet badania i mam bardzo dobre wyniki – żartował.

Na razie nie wskazał kto będzie kandydował na stanowisko prezydenta z Forum Samorządowego i Piotr Uszok. – Rozpatrujemy różne kandydatury. Prowadzimy rozmowy i myślę, że najpóźniej do końca przyszłego tygodnia ogłosimy to nazwisko – informował Uszok. Największe szanse daje się Krzysztofowi Mikule i wiceprezydentowi Marcinowi Krupie. Ten pierwszy sprawy komentować nie chce. – Nic o tym nie wiem. Myślę, że to Marcin Krupa będzie kandydował – powiedział Mikuła.

Co dalej z samym Uszokiem? Na pewno będzie kandydował do rady miasta (o tym kto będzie na listach Forum można przeczytać tutaj). Jeśli prezydentem zostanie popierany przez niego kandydat, będzie chciał rządzić z drugiej linii”. Przynajmniej do czasu wyborów parlamentarnych. Bo za rok Piotr Uszok będzie chciał zostać posłem lub senatorem. – Teraz za wcześnie jeszcze na konkrety. Chciałbym poświęcić najbliższe kilkanaście miesięcy refleksji nad miastem. 

Pytany o możliwość wejścia do rządu, nie zaprzeczył. Stwierdził jednak, że na razie za wcześnie, żeby o tym mówić.

Piotr Uszok rządził Katowicami od 1998 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*