Reklama

Deweloper, który nielegalnie wyciął stuletnie kasztanowce w centrum Katowic, wynajął agencję PR do ocieplania wizerunku i zapowiada… sadzenie drzew

Grzegorz Żądło
ACTIV Mikołowska, czyli inwestor osiedla przy ul. Strzeleckiej i ul. Raciborskiej w Katowicach, który rok temu nielegalnie wyciął trzy około stuletnie kasztanowce, chce ocieplić swój wizerunek. Wynajął w tym celu agencję PR i zapowiada, że będzie sadził drzewa i krzewy.

Przypomnijmy, 19 grudnia 2020 roku nad ranem Activ zlecił firmie Taxus Arbor z Tychów wycinkę trzech około stuletnich kasztanowców, rosnących na ul. Raciborskiej. Cała akcja była dobrze zaplanowana. Sobota, tuż przed świętami, wczesne godzinny poranne. Deweloper tłumaczył, że podczas prac ziemnych zostały uszkodzone korzenie drzew, co zachwiało statyką kasztanowców. W rzeczywistości, nic takiego nie miało miejsca, co potwierdziła m.in. ekspertyza przygotowana przez specjalistę z zakresu dendrologii dla Zakładu Zieleni Miejskiej.

Inwestor osiedla Nova Mikołowska nielegalnie wyciął kasztanowce na ul. Raciborskiej

Sprawa nielegalne wycinki cały czas toczy się w katowickiej prokuraturze, która początkowo ją umorzyła, ale po wniesieniu odwołania przez prezydenta Katowic, podjęła na nowo.

Wycinka kasztanowców na ul. Raciborskiej była dobrze zaplanowana, a drzewa zostały zniszczone z premedytacją

Cały czas trwa też postępowanie administracyjne prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, które może zakończyć się nałożeniem kary na dewelopera lub firmę, która była narzędziem w jego rękach.

W toku prowadzonego postępowania w sprawie wymierzenia spółce ACTIV Mikołowska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w Krakowie administracyjnej kary pieniężnej za usunięcie bez zgody posiadacza nieruchomości 3 sztuk drzew z terenu działki geodezyjnej numer 122, położonej przy ul. Raciborskiej w Katowicach pismem z dnia 26.10.2021 r. zawiadomiono stronę oraz biorącego udział w postępowaniu prokuratora o zakończeniu postępowania i możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów oraz o faktach znanych organowi z urzędu. W dniu 30.11.2021 r. adwokat reprezentujący stronę w siedzibie organu zapoznawał się z zebranym materiałem dowodowym. Obecnie przygotowywany jest projekt rozstrzygnięcia w tej sprawie – poinformował nas Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy UMWŚ.

Wspomniane rozstrzygnięcie ma zostać wydane na przełomie 2021 i 2022 roku.

Tymczasem deweloper wynajął agencję Imago PR, która ma pomóc mu ocieplić wizerunek. W przesłanej do mediów informacji prasowej Activ zapowiada, że „jako partner działającej globalnie, pozarządowej organizacji One Tree Planted, w 2022 r. wesprze nasadzenie co najmniej 2650 drzew na terenach pozbawionych równowagi biologicznej wskutek działalności człowieka.” Czyli m.in. przez siebie. – W sąsiedztwie powstającego osiedla Nova Mikołowska, w centrum Katowic zasadzimy 42 duże drzewa i około 5500 krzewów – w większości na zaplanowanych nowych, ogólnodostępnych skwerach – informuje Activ.

W miejsce nielegalnie wyciętych kasztanowców zostały posadzone nowe drzewa

Akurat w miejscu nielegalnie wyciętych na swoje zlecenie kasztanowców, Activ nic nie zasadzi. 19 maja na ul. Raciborskiej na koszt miasta zostały posadzone trzy duże drzewa, klony polne odmiany kolumnowej. Wraz z transportem kosztowały około 3,5 tys. zł za sztukę.

Dlaczego teraz, po roku od nielegalnej wycinki kasztanowców Activ zaczął się przejmować swoim wizerunkiem i kontaktuje się z mediami, na pytania których nie odpowiadał? Odpowiedź może ułatwić rzut oka na stronę internetową inwestycji przy Strzeleckiej i Raciborskiej i sprawdzenie jak dużo mieszkań pozostało jeszcze do sprzedania.


Tagi:

Komentarze

 1. Darek 17 grudnia, 2021 at 10:03 am - Reply

  Deweloperom drzewa przeszkadzają więc wycinają .A Pan Krupa „sprzedał miasto deweloperom „, swoim wyborcom .

 2. Kapitan As 9 grudnia, 2021 at 6:18 pm - Reply

  Spokojnie. Na pewno nie kupię u nich mieszkania (zreszta u innych tez nie – to co zrobili z okolic Ceglanej to jest architektoniczno-srodowiskowa zbrodnia!

 3. Karol 8 grudnia, 2021 at 9:14 am - Reply

  Polska bandyterka

 4. Rt 1 grudnia, 2021 at 5:28 pm - Reply

  Niech to gówno wybudowane stoi puste taka kara powinna spotkać tego dewelopera bardzo mu tego życzę bo karma wraca jego też ktoś kiedyś wytnie !!!!

 5. AA 1 grudnia, 2021 at 4:42 pm - Reply

  Warto też napisać o prezesie Taxus Arbor że podjął się zleconej wycinki bez jakiegokolwiek kwitu pozwalającego na wycinkę. Tych drzew nie wycinał Mietek i Zenek tylko ktoś przytulił ładna kwotę za taki bandytyzm.

Dodaj komentarz

*
*