Reklama

Deweloper, który nielegalnie wyciął stuletnie kasztanowce w centrum Katowic, na razie nie zapłaci żadnej kary

Grzegorz Żądło
Deweloper, który zlecił nielegalną wycinkę trzech stuletnich kasztanowców przy ul. Raciborskiej, nie zapłaci za to kary. Przynajmniej na razie. Mimo że Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego karę wymierzył, to Activ Investment odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło decyzję urzędników.

Przypomnijmy, 19 grudnia 2020 roku nad ranem firma Taxus Arbor wycięła na zlecenie Activ Investment trzy stuletnie kasztanowce. Wszystko zostało dokładnie zaplanowane. Deweloper nie mógł usunąć drzew, bo nie miał odpowiedniego zezwolenia. Stworzył historię o uszkodzeniu korzeni podczas prac ziemnych i naruszeniu statyki drzew, co miało zagrażać bezpieczeństwu. Nic takiego nie miało miejsca, co wykazała m.in. ekspertyza dendrologa, wykonana na zlecenie Zakładu Zieleni Miejskiej.

Sprawa została zgłoszona na policję, a swoje postępowanie wszczął urząd marszałkowski. Już na samym początku było wiadomo, że ewentualna kara nie będzie dotkliwa, bo polskie prawo nie przewiduje za taką samowolną wycinkę wysokich kar. Co innego, gdyby to działo się w lesie. Działo się jednak w centrum miasta.

Po przeprowadzeniu postępowania urząd marszałkowski wymierzył deweloperowi karę administracyjną w wysokości 15 367,50 zł. To bardzo niska kwota, biorąc pod uwagę wiek i wartość drzew oraz ich wpływ na wygląd ul. Raciborskiej. Jak się jednak okazało, Activ Investment nie chciał zapłacić nawet tak małej sumy i zaskarżył decyzję marszałka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. 29 kwietnia 2022 r. SKO uchyliło ją w całości. –  Jedna ze stron postępowania (stowarzyszenie) wniosła sprzeciw od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Obecnie sprawę bada organ wyższej instancji – poinformował nas Michał Kozłowski, kierownik referatu ds. terenów zieleni i zadrzewień w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego.

Organem wyższej instancji jest Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.


Tagi:

Komentarze

  1. Chmura 15 września, 2022 at 10:00 pm - Reply

    MASAKRA!

Dodaj komentarz

*
*