Reklama

Dalszy ciąg rewitalizacji ul. Mariackiej. TBS szykuje się do dwóch dużych inwestycji

Redakcja
Aparthotel i mieszkania dla seniorów powstaną przy ul. Mariackiej. To dwa projekty, nad którymi pracuje katowicki TBS. Obydwa będą sporo kosztowały, więc miejska spółka będzie musiała zaciągnąć kredyty.

Kontynuacja rewitalizacji ul. Mariackiej. Tak można nazwać to, co planuje KTBS w najbliższych latach. O dwóch inwestycjach, które zaplanowano przy jednej z najchętniej odwiedzanych katowickich ulic wiadomo już od dłuższego czasu. Pustostany zamienią się w mieszkania m.in. dla seniorów, a dziki parking w aparthotel.

Od wielu lat miasto planowało nadać drugie życie kwartałowi kamienic położonych obok kościoła Mariackiego. Budynki przy Mariackiej 30, 32 i 34 mają być przeznaczone w połowie dla seniorów, czyli osób 65+. Druga połowę zamieszkiwać mają osoby młode. Wszystkie mieszkania będą jedno- lub dwupokojowe o powierzchni od 35 do 50 m kw. Ma też powstać jedno 4-5 pokojowe mieszkanie dla osób, które opuszczają dom dziecka. Projekt inwestycji przygotowała pracownia OVO Grąbczewscy Architekci, która wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną zorganizowany przez SARP. Według pierwotnych szacunków inwestycja ma kosztować około 22,5 mln zł. TBS już wcześniej zapowiedział, że sfinansuje ją z pożyczek. Wszystko zmierza w kierunku zaciągnięcia kredytu ze specjalnego funduszu na rewitalizację.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konkurs na koncepcję mieszkań dla seniorów na Mariackiej rozstrzygnięty

Ostatnio na liście inwestycji wpisanych do zaktualizowanego „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016-2023” pojawiły się dwa duże projekty TBS-u. – Główną korzyść dzięki aktualizacji programu osiągną instytucje, które złożyły wnioski o to, aby wpisać je do programu i one będą chciały korzystać z instrumentu finansowego Jessica – poinformowała Katarzyna Staś, naczelnik wydziału rozwoju miasta. Dodała, że jest to „fundusz pożyczkowy, który zakłada udzielenie pożyczki dla podmiotów gospodarczych, które chcą realizować projekty w obszarach rewitalizacyjnych„. Drugim projektem TBS-u wpisującym się w rewitalizację jest budowa aparthotelu. To będzie pierwsza taka miejska inwestycja w Katowicach. Na działce, na której kierowcy parkują na dziko i którą miasto odzyskało po kilku latach, powstanie budynek o „połamanej” fasadzie. Aparthotel u zbiegu ulic Mariackiej i Francuskiej (dokładny adres to ul. Francuska 5) będzie miał pięć kondygnacji. Na najniższej znajdą się lokale usługowe, a na kondygnacjach od 2 do 4 znajdzie się po 8 mieszkań o powierzchni niewiele ponad 30 m kw. każde. Ostatnia kondygnacja ma zostać przeznaczona m.in na wystawy i inne wydarzenia. Mieszkania będą przeznaczone pod najem krótkoterminowy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przy ul. Mariackiej miasto zbuduje aparthotel

Wydawało się, że ta druga inwestycja rozpocznie się wcześniej niż mieszkania dla seniorów przy ul. Mariackiej. Zapowiadana była już w kwietniu 2019 roku. Jednak nadal nie ma pozwolenia na jego budowę. Konieczna była zgodna ministerstwa infrastruktury na odstępstwo, ponieważ obiekt ma powstać w granicy działki. Dlatego w tym roku KTBS zamierza dokończyć formalności związane z przygotowaniem inwestycji i pozyskać finansowanie. Pożyczka na rewitalizację ma pokryć 57% inwestycji, a reszta zostanie pokryta z kredytu komercyjnego i wkładu własnego. Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa pochłonie 11 mln zł. Jednak w programie rewitalizacji pada kwota 16 mln zł. Rozpoczęcie prac budowlanych KTBS planuje na I kwartał 2022 roku i powinny one potrwać około rok.
Nieco dłużej może zająć rewitalizacja budynków przy Mariackiej 30, 32 i 34. Jednak wszystko wskazuje na to, że ta inwestycja ruszy prędzej. Wniosek o pozwolenie na budowę został złożony 3 tygodnie temu, 21 grudnia 2020 roku. Najprawdopodobniej za kilka miesięcy ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace budowlane mogłyby się rozpocząć w drugim kwartale tego roku. Bardzo możliwe, że obie inwestycje zakończą się mniej więcej w tym samym czasie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*