Reklama

Co dalej z Parkiem Zadole? Plany są ambitne

Jedyny parking w pobliżu planowanego basenu i tężni to miejsce na zaledwie 24 samochody

Szymon Kosek
Od lat służy mieszkańcom Ligoty, Panewnik i Piotrowic. Teraz miasto planuje zrealizować w nim dwie duże inwestycje. Tylko czy park jest na to gotowy?

Na terenie parku powstanie jeden z trzech planowanych przez miasto krytych basenów. Decyzja w tej sprawie zapadła już w październiku 2015 roku. Zaprojektowała je Pracownia Projektowa Pion z Łodzi. Basen na podstawie jej projektów powstał już w Lublinie. W każdej pływalni miałyby się znaleźć trzy baseny o różnym przeznaczeniu, sauny lub jacuzzi oraz atrakcje, takie jak zjeżdżalnia, gejzer czy ściana wodna. Realizacja inwestycji rozpocznie się prawdopodobnie na początku 2017 roku. Na budowę wszystkich basenów miasto zabezpieczyło 75 mln złotych.

W październiku  do planów dołączyła tężnia solankowa. To jeden z trzech projektów ogólnomiejskich wybranych w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Miejsce dla niej przewidziano w pobliżu placu zabaw niedaleko ulicy Wczasowej. Przewidywany koszt inwestycji to 2,1 mln złotych.

PRZECZYTAJ: W Katowicach powstanie tężnia solankowa

Wciąż nie wiadomo, jakie będą losy skateparku. Wczoraj podczas wyjazdowego posiedzenia komisji kultury, promocji i sportu skatepark oglądali katowiccy radni. Głównym problemem są koszty. Wymiana nawierzchni, przez którą już teraz jazda na rolkach i deskorolkach jest niebezpieczna, kosztowałaby ok. 300 tys. złotych. To jednak nie wszystko, bo wiele elementów skateparku jest przymocowanych do nawierzchni na stałe. Konieczne byłoby więc ich rozmontowanie, po którym ponowny montaż może być niemożliwy. Łączny koszt prac szacuje się na ok. 600 tys. złotych.

Z parku Zadole korzystają w tej chwili głównie mieszkańcy trzech dzielnic: Ligoty, Panewnik i Piotrowic. Można się jednak spodziewać, że po postawieniu basenu i tężni zainteresowanie będzie znacznie większe. Wielu przyjeżdżających z odleglejszych dzielnic z pewnością wybierze dojazd samochodem. Tymczasem ulica Wczasowa, w pobliżu której realizowane będą inwestycje, jest z jednej strony zamknięta. Jedyny parking przy ośrodku zapewnia miejsce dla ok. 24 samochodów. Prawdopodobne rozwiązanie to wydzielenie pod parking części terenów zielonych. Decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*