Reklama

Brakuje rachmistrzów do spisu powszechnego. Powodem może być stawka

Ł. K.
Nabór na rachmistrzów został przedłużony. Województwo śląskie jest jednym z tych, w których problemy z chętnymi do pracy są największe. Jednym z powodów może być stawka za wywiady.

Do 9 lutego miał potrwać nabór rachmistrzów spisowych w całej Polsce. Każda gmina od 1 lutego, przez tydzień, zbierała dokumenty od chętnych. Okazuje się, że nabór trzeba było przedłużyć, bo brakuje rachmistrzów. Dla każdej gminy GUS rekomenduje określoną liczbę osób, które będą spisywały obywateli. Największe problemy z kandydatami po tygodniu rekrutacji były w województwie dolnośląskim i śląskim. Dlatego dyrektor Centralnego Biura Spisowego podjął decyzję o przedłużeniu naboru we wszystkich gminach. Podobnie było podczas spisu rolnego w zeszłym roku. W przypadku tegorocznego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań urzędnicy liczyli, że będzie inaczej. – Zdecydowanie spis powszechny jest spisem łatwiejszym do przeprowadzenia i do merytorycznego przygotowania się. Może stawka jest niewysoka, niewystarczająca – mówi Grażyna Witkowska zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach. Ta stawka na razie wynosi 7 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad bezpośredni i 4 zł brutto za wywiad telefoniczny. Jednak ma to ulec zmianie, bo o ujednolicenie stawek wnioskowali rachmistrze po spisie rolnym. Wtedy stawka wyniesie 6 zł brutto niezależnie od tego, w jaki sposób spis został wykonany.

PRZECZYTAJ TEŻ: Spis powszechny coraz bliżej. Jest obowiązkowy, za brak udziału grozi kara

Mimo to chętnych przybywa. Jeszcze wczoraj w Zabrzu, gdzie braki były największe, potrzebowano 33 rachmistrzów. Dzisiaj ta liczba spadła do 20. Kiepska sytuacja była również w Gliwicach i Sosnowcu. Aktualnie brakuje tam jeszcze po 17 osób. W Katowicach rachmistrzów ma być łącznie 122, a teraz potrzebnych jest jeszcze siedem osób. Rekrutacja potrwa do wtorku, 16 lutego. Osoby, które chcą się zgłosić, muszą spełniać podstawowe warunki. Należy: mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.  Wszystkie ważne informacje  o rekrutacji w Katowicach i formularz można znaleźć TUTAJ.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Więcej informacji TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*