Reklama

Spis powszechny coraz bliżej. Jest obowiązkowy, za brak udziału grozi kara

Redakcja
Spis powszechny w Polsce coraz bliżej. Miasta zatrudniają rachmistrzów, ale w większości obywatele spiszą się samodzielnie. Jeśli ktoś tego mnie zrobi, to musi liczyć się z karą.

Nieco ponad 50 dni pozostało do rozpoczęcia spisu powszechnego. Inicjatywa pod nazwą Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 odbędzie się mimo pandemii. W niektórych krajach postanowiono zrezygnować lub przenieść spis. W Polsce po raz pierwszy nie będzie on przeprowadzony za pomocą arkuszy papierowych. Wszystko zostanie zorganizowane w formie cyfrowej. W większości Polacy mają spisywać się samodzielnie, czyli poprzez samospis za pomocą aplikacji. – Będzie dostępna na stronie internetowej spisu. Dla osób, które nie będą mogły z jakichś ważnych przyczyn spisać się w drodze samospisu, możliwy będzie także spis w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego – mówi Ilona Żurek, kierownik Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych w Urzędzie Statystycznym w Katowicach.

Jednak z uwagi na pandemię GUS chce, żeby jak najwięcej osób skorzystała z opcji samodzielnego spisu i to będzie ta podstawowa metoda. Pozostałe osoby, które nie mogą lub nie potrafią tego zrobić, będą spisane przez rachmistrzów. Właśnie trwa ich nabór. W województwie śląskim potrzebnych jest aż 1872 takich osób. To, zaraz za woj. mazowieckim, największa liczba w Polsce. W samych Katowicach GUS rekomenduje zatrudnienie 122 osób. Do 9 lutego można zgłaszać się do pracy. Należy: mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Rachmistrz otrzymuje wynagrodzenie na podstawie przeprowadzonych wywiadów. Stawka za każdy przeprowadzony wywiad bezpośredni albo wywiad telefoniczny, skutkujący prawidłowym spisaniem danej osoby fizycznej ma wynosi 6 zł brutto. Wszystkie ważne informacje i formularz można znaleźć TUTAJ.

W trakcie spisu obywatel samodzielnie lub z pomocą rachmistrza musi podać takie dane jak: płeć, wiek, adres zamieszkania, stan cywilny, zawód, poziom wykształcenia, wyznanie, własność mieszkania, liczbę osób w mieszkaniu, powierzchnię użytkową mieszkania. Wszystkie informacje są wymienione TUTAJ. Spis rozpocznie się 1 kwietnia i zgodnie z podjętą we wtorek decyzją rządu potrwa trzy miesiące dłużej niż planowano – do 30 września 2021. Samospis będzie obowiązkowy. Za uchylanie się od obowiązku statystycznego grozi kara grzywny do 5 tys. złotych. Szczegóły Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań można znaleźć TUTAJ. Na tej stronie dostępna będzie też aplikacja do samospisu.


Dodaj komentarz

*
*