Reklama

Bogumił Sobula kolejnym wiceprezydentem Katowic

Grzegorz Żądło
Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, Bogumił Sobula będzie wiceprezydentem Katowic. To kolejny, po Krzysztofie Mikule wybór nowego prezydenta Marcina Krupy. W tym tygodniu powinny być znane nazwiska pozostałych zastępców. Jednym ma być kobieta, drugiego wskaże Prawo i Sprawiedliwość.

Okazało się, że dla Krupy łatwiejsze było wygranie wyborów, niż dobór wiceprezydentów. Jeden znalazł się szybko. Krzysztof Mikuła, były katowicki radny i poseł PiS, był kandydatem na zastępcę jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Był zresztą szefem sztabu wyborczego Krupy. Pozostałe trzy miejsca obsadzić wcale jednak nie jest łatwo. Problem z wytypowaniem swojego kandydata ma koalicyjny PiS. Po tym jak Piotr Uszok zdecydował, że zmienić ma się całe kierownictwo urzędu miasta, jasne stało się, że nie może nim być dotychczasowy wice, czyli Michał Luty. Wiele wskazuje na to, że przedstawicielem PiS-u w gronie wiceprezydentów będzie wybrany po raz kolejny do rady miasta Mariusz Skiba, który obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego.

Pewne jest już natomiast, że jedno z dwóch pozostałych miejsc zajmie Bogumił Sobula, naczelnik wydziału organizacji i zarządzania UM w Katowicach. Funkcję tę pełni od 2009 roku. Wcześniej (w latach 2002-2009) był naczelnikiem wydziału zarządzania kryzysowego. Szefował też Centrum Zarządzania Kryzysowego (1999-2002). Sobula uważany jest za sprawnego urzędnika. O jego awansie na wiceprezydenta mówiło się już wcześniej, jeszcze za prezydentury Piotra Uszoka. Wtedy jednak Sobula się nie zdecydował, a wręcz, jak mówią jego współpracownicy, bronił się rękami i nogami. Teraz jednak się zgodził. Ma przejąć część „twardych” obowiązków, którymi do tej pory zajmowała się wiceprezydent Krystyna Siejna. Sobula ma 48 lat. Zarówno on, jak i Mikuła mają rozpocząć pracę już od wtorku.

Dłużej potrwa poszukiwanie czwartego wiceprezydenta, a właściwie wiceprezydent, bo ma to być kobieta. Wiadomo, że propozycję dostanie jedna z obecnych naczelniczek młodszego pokolenia. W grę wchodzą Mirosława Stachura-Jeleń (wydział zdrowia, nadzoru właścicielskiego i przekształceń własnościowych), Marzena Szuba (wydział funduszy europejskich), Elżbieta Solska-Kuchciak (wydział audytu i kontroli) oraz Barbara Lampart (wydział kształtowania środowiska). Prawdopodobnie właśnie w tej kolejności. Sprawa powinna się wyjaśnić w najbliższym tygodniu.

Za to już jutro powinno być jasne na jakich zasadach z nowym prezydentem będzie współpracował Piotr Uszok. Ma być doradcą, z podobnym zakresem obowiązków i wynagrodzeniem jak jego dotychczasowi doradcy. Oznacza to, że ustępujący prezydent nie obejmie mandatu radnego, a do rady wejdzie za niego Tomasz Szpyrka.

Jutro o godz. 11 odbędzie się uroczysta sesja rady, podczas której Marcin Krupa złoży ślubowanie i tym samym obejmie urząd prezydenta Katowic.

Zdjęcie: tvs.pl


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*