Reklama

Bilety na kartę ŚKUP będzie można kupować dłużej. Start nowego systemu został przesunięty

Grzegorz Żądło
Najwcześniej 28 lutego ma zacząć działać nowa aplikacja Transport ZTM, a wraz z nią, nowa taryfa biletowa. Metropolia przesunęła termin wprowadzenia zmian, bo testowana aplikacja nie działa tak jak powinna.

16 stycznia pasażerowie komunikacji miejskiej w metropolii mieli zacząć korzystać z nowego systemu i aplikacji Transport ZTM, która zastąpi system ŚKUP. Ten ma zostać wyłączony 21 marca. Wprawdzie plastikowe karty zachowają ważność, ale żeby nadal z nich korzystać, trzeba będzie założyć konto w nowym systemie i przenieść tam swoje dane.

Wraz ze startem aplikacji Transport GZM ma wejść w życie nowa taryfa ZTM. Wprowadzone do sprzedaży zostaną elektroniczne bilety na 5, 10 i 15 minut. Najtańszy będzie kosztował promocyjnie przez 3 miesiące 1 zł, a potem 2 zł.

Największą zmianą w taryfie, oprócz wspomnianych już nowych „czasówek”, będzie opcja „Podróż Start/Stop”, która będzie dostępna dla pasażerów w ramach aplikacji mobilnej i portalu Transport GZM.

„Podróż Start/Stop” ma działać podobnie do wnoszenia opłat np. za parkowanie w aplikacjach mobilnych. Po wejściu do autobusu czy tramwaju pasażer będzie musiał zeskanować kod QR lub wpisać odpowiedni kod, który znajduje się w pojeździe. Po zakończeniu podróży, trzeba będzie nacisnąć w aplikacji „Stop”. System wyliczy należność za bilet, według czasu rozkładowego.

Szerzej o tym co się zmieni po likwidacji ŚKUP można przeczytać w naszym wywiadzie z Grzegorzem Kwitkiem, członkiem zarządu GZM, odpowiedzialnym za transport (TUTAJ).

Na wszystkie te zmiany trzeba jednak będzie poczekać. Start aplikacji został przesunięty na 28 lutego, a i to może nie być termin ostateczny. W czasie testów aplikacji wystąpiły błędy, które wykonawca systemu, firma Asseco Poland, musi naprawić. GZM nie chce udostępniać pasażerom narzędzia, które nie działa dobrze, kiedy testuje je kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, żeby nie doprowadzić do chaosu, kiedy zacznie z niego korzystać kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy pasażerów jednocześnie.

Problem może się pojawić, kiedy kolejny termin udostępnienia aplikacji nie zostanie dotrzymany. System ŚKUP ma bowiem zostać wyłączony 23 marca. – Mamy zapewnienie wykonawcy, że w razie potrzeby, przedłuży czas funkcjonowania ŚKUP-u do momentu uruchomienia nowego systemu – mówi Grzegorz Kwitek.

Na razie więc nic się nie zmienia. Nadal będzie można kupować bilety za pomocą aplikacji Mobilny ŚKUP.


Tagi:

Komentarze

 1. Anna 12 kwietnia, 2023 at 7:49 am - Reply

  kiedy wreszcie bilety 5 minutowe za 1 zł?

 2. aQQ 11 kwietnia, 2023 at 10:13 pm - Reply

  No cóż… kwiecień już, a jakoś nadal można się zalogować na konto “śkup” i je kontrolować/doładowywać.
  Inna rzecz, że ten śkup po zmianie i wielkiej awarii, działa niezrozumiale na kasownikach/ czytnikach z przyciskami. Wcześniej też nie było różowo, ale szło to ogarnąć, bo był poradnik…dziś konia z rzędem temu, kto kupi za pomocą karty, ulgowy bilet na 40/90 minut….

  • kasownik 12 kwietnia, 2023 at 9:59 am Reply

   Haha, chodzi o to żeby nie kupować ulgowych 🙂

 3. Rafał 16 lutego, 2023 at 10:30 pm - Reply

  A gdzie jest możliwość założenia konta na stronie ZTM? Jest 16.02 i nadal nie widać…

 4. Cezary 9 lutego, 2023 at 4:16 pm - Reply

  Nigdzie nie widze na tej stronie utwórz konto ktoś może dać link

 5. Bileterka Społem 18 stycznia, 2023 at 9:03 am - Reply

  Są jakieś problemy z biletami miesięcznymi, ważne przy zakupie są do 2 lutego jak aktywujemy je z datą 18 stycznia.

  Proszę dopytajcie GZM/ZTM o co chodzi.

 6. MM 12 stycznia, 2023 at 11:36 am - Reply

  W Katowicach coś nie działa/jest opóźnione/trzeba poprawiać… Niesamowite. Jestem zaskoczona.

 7. Daniel 12 stycznia, 2023 at 10:55 am - Reply

  W listopadzie 2022 mieli już coś wprowadzić z tego systemu. z tego co kojarzę to ta sama firma zbudowała Śkup 1.0.

  • Grzegorz Żądło 12 stycznia, 2023 at 10:56 am Reply

   Tak, listopad był pierwszym terminem. To rzeczywiście ten sam wykonawca.

Dodaj komentarz

*
*