Reklama

Co po ŚKUP? “Stawiamy na rozwiązania online i aplikacje na smartfony” [WYWIAD]

Grzegorz Kwitek. Zdjęcie: https://metropoliagzm.pl.

Grzegorz Żądło
Znana jest już dokładna data likwidacji Śląskiej Karty Usług Publicznych. O tym jakie zmiany czekają w związku z tym pasażerów już za kilka miesięcy, rozmawiamy z Grzegorzem Kwitkiem, członkiem zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialnym za transport.

Grzegorz Żądło: Nasz tekst o tym, że w marcu 2023 roku karta ŚKUP przejdzie do historii, wywołał duże emocje wśród pasażerów. Pojawiło się wiele pytań, z których jedno przewijało się najczęściej: A co, jeśli ktoś nie zainstaluje nowej aplikacji albo nie używa smartfona?

Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM: Po pierwsze, wszystkie będące w użyciu karty ŚKUP zachowują swoją ważność do czasu, na jaki zostały wydane. Niektórzy będą więc mogli z nich korzystać jeszcze przez kilka lat. Owszem, w marcu 2023 roku system ŚKUP w obecnej formie zostanie wyłączony, ale karty będzie można nadal używać.

Tyle, że będzie bezużyteczna, jeśli ktoś nie założy konta w nowym systemie o nazwie Transport GZM i nie przeprowadzi migracji danych z konta ŚKUP?

Oczywiście stawiamy przede wszystkim na rozwiązania online i aplikacje na smartfony. Rzeczywiście, żeby dalej móc korzystać z plastikowej karty, trzeba będzie założyć konto w systemie Transport GZM.

Kto zajmie się migracją danych pasażerów pomiędzy kontami?

Pasażer będzie mógł to zrobić sam przez internet. To będzie naprawdę proste. Jeśli jednak ktoś będzie potrzebował pomocy, to do dyspozycji będą pracownicy Punktów Obsługi Pasażera oraz infolinii.

Ci, którzy nie chcą polegać wyłącznie na smartfonach, będą mogli wyrobić sobie nową plastikową kartę – Metrokartę. Czym będzie się ona różniła od karty ŚKUP?

Nowe karty zmienią się wizualnie i technologicznie. Będą wykonane z trwalszych materiałów i będą miały nową szatę graficzną. Nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Dane te będą potrzebne jedynie do założenia konta imiennego i będą wyświetlane podczas kontroli biletów na terminalu kontrolera.

Główna różnica będzie jednak taka, że plastikowa karta będzie tylko jednym z możliwych identyfikatorów danych, które znajdą się w chmurze. Nie będzie już ich nośnikiem.

A konkretnie? Obecnie na karcie ŚKUP koduje się różne bilety, głównie długookresowe. W Metrokarcie będzie podobnie?

Niezupełnie. Bilety długookresowe będzie można kupić poprzez aplikację albo portal systemu Transport GZM, kiedy ktoś założy w nim konto. Metrokarta może być jednym z dokumentów, które podczas kontroli biletów umożliwią identyfikację pasażera i sprawdzenie czy zakupił odpowiedni bilet na przejazd.

Jakie będą inne możliwości identyfikacji?

Może to być zarówno smartfon i ściągnięta na niego aplikacja Transport GZM, jak i dowód osobisty, karta płatnicza albo legitymacja szkolna. Wszystko zależy od tego, jaki dokument zostanie “podpięty” do konta pasażera. Podczas kontroli biletów pasażer będzie musiał zostać w jakiś sposób zidentyfikowany.

Nasi czytelnicy obawiają się, że nowy system i nowe karty mogą stanowić utrudnienie dla seniorów

Dla seniorów, którzy już teraz korzystają z karty ŚKUP, nie będzie to stanowiło żadnego utrudnienia. Nadal w sprzedaży będą bilety papierowe, tak jak dotychczas. Dodatkowo osoby powyżej 70. roku życia nie muszą niczego wyrabiać, bo podróżują bezpłatnie. Muszą mieć tylko przy sobie jakiś dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek. Z kolei emeryci, którzy mają uprawnienia do przejazdów z 50% ulgą, jeśli będą chcieli kupić bilety długookresowe, będą musieli założyć konto w systemie Transport GZM, a podczas kontroli okazać, tak jak dotychczas, dodatkowo legitymację emeryta, jeżeli ulga nie będzie zakodowana w systemie.

A co z dziećmi i młodzieżą w wieku 7-16 lat? Obecnie korzystają z komunikacji ZTM bezpłatnie, ale ulgę muszą mieć zakodowaną na karcie ŚKUP

W przypadku tej grupy pasażerów nadal trzeba będzie mieć zakodowaną zniżkę, co oznacza konieczność posiadania konta w nowym systemie. Teoretycznie mogłaby wystarczyć sama legitymacja szkolna, ale akurat w przypadku dzieci i młodzieży do 16. roku życia potrzebujemy dokładnych danych do rozliczeń. Ponadto w obecnych dokumentach nie ma informacji o miejscu zamieszkania, co uniemożliwia weryfikację uprawnienia wyłącznie na podstawie samej legitymacji.

Kiedy będą wydawane nowe Metrokarty?

Wraz z uruchomieniem kolejnego etapu, czyli na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 roku.

To trochę później niż ma zacząć funkcjonować aplikacja Transport GZM, której start zaplanowany został na 16 stycznia 2023 roku. Czy ten termin jest niezagrożony?

Cały proces wdrażania nowego systemu został zaplanowany w dwóch etapach. W pierwszym zostanie uruchomiona aplikacja, natomiast drugi etap to uruchomienie pełnej funkcjonalności z wydawaniem nowych kart. Robimy wszystko, żeby w połowie stycznia nowa aplikacja była już dostępna dla pasażerów. Kilka dni temu rozpoczęliśmy testy systemu, a na początku stycznia rozpoczną się testy “w warunkach bojowych”, czyli w autobusach, tramwajach i trolejbusach. W celu zapewnienia płynnego przejścia z jednego systemu na drugi, w początkowym okresie będzie dostępny zarówno dotychczasowy, jak i nowy system.


Tagi:

Komentarze

 1. m.p.3 18 czerwca, 2023 at 10:53 pm - Reply

  Strach się bać tej nowej apki, już raz (luty) rozwaliła system.

 2. Agab 13 kwietnia, 2023 at 11:02 pm - Reply

  dlaczego nie mozna kupic biletu w komunikacji w automacie karta albo gotowka jak w innych normalnych miastach??? w aplikaji bilet za iles, papierowy droższy, ale kupujac w autobuie to jest najdroższy z mozliwych – 3 ceny za ten sam przejazd, chore. Cały zarząd trzeba wymienić i dac jakis normalnych ludzi , którzy ułatwiają pasażerom życie a nie utrudniają!

 3. Rafał 22 lutego, 2023 at 10:53 pm - Reply

  Witam
  Co zrobić z ośmiolatkiem, który z komunikacji korzysta średnio 4 (słownie CZTERY) razy w roku?
  Kto ma założyć konto? Dziecko? Rodzic, który wcale nie korzysta z komunikacji miejskiej? Nauczyciel, który organizuje wycieczkę? Nie kumam…. Chyba prościej dziecku bilet kupić.

 4. Pan Majster 13 lutego, 2023 at 7:08 pm - Reply

  Korzystam z komunikacji miejskiej sporadycznie i nie widzę powodu żeby zaśmiecać sobie telefon aplikacją. Tym bardziej aplikacją firmy która nie zna umiaru w łupieniu pasażerów. 4,60 za 20 minut jazdy? W Szczecinie jest 2 złote za jeden przejazd. W Neapolu za 1,50 euro można jeździć 90 minut! Czyli za około 7 złotych – cztery i pół raza dłużej! Co więcej, bilet na jeden przejazd całą trasą kosztuje 1,1 euro! ale to nie koniec. Kiedy wartość przejazdów osiągnie wartość biletu dziennego, a masz bilet w aplikacji, ta przestaje dalej naliczać! Nie jesteśmy Norwegami, nie zarabiamy walizek pieniędzy, zwłaszcza ci którzy jeżdżą autobusami.

  • Grzegorz Żądło 13 lutego, 2023 at 7:13 pm Reply

   U nas przez 90 minut można jeździć za 6,60 zł. W nowej aplikacji, która ma zacząć działać 28 lutego, jeśli suma biletów jednorazowych przekroczy wartość biletu dziennego, system ma pobrać tyle ile kosztuje bilet dzienny. Jeśli ma aplikację, to bilet na 20 minut kosztuje 4 zł.

   • młotkowy 13 lutego, 2023 at 11:34 pm Reply

    A jak nie mam aplikacji to bilet na 20 minut ile kosztuje?

 5. dudus 11 lutego, 2023 at 9:48 am - Reply

  cała ta firma to banda nieudaczników którzy pchają się w nowe problemy!!!

 6. Łuki 3 lutego, 2023 at 1:15 pm - Reply

  GZM chce dofinansować budowę instalacji termicznego przetwarzania odpadów. projekt uchwał na najbliższe zgromadzenie to druk nr 400 (do znalezienia w bip GZM). Może przyjrzycie się tej sprawie?

 7. Justyna 1 lutego, 2023 at 7:59 pm - Reply

  Mam gdzieś te Wasze aplikacje..Telefon mam po to żeby dzwonić a nie zaśmiecać aplikacjami…Wszyscy tylko czy ma Pani aplikację??.a aplikacja jest???Multum zainstalowanych śmieci

 8. Ala 30 stycznia, 2023 at 2:56 pm - Reply

  To jest chore, najpierw wydaje sie miliony na nowy system, ludzie sie musza przyzwyczaic, nauczyc bo to przeciez nie działało od poczatku jak należy a teraz znowu szybuja sie cyrki, szkoda gadac

 9. Anna 23 stycznia, 2023 at 7:02 am - Reply

  To może wystarczy wprowadzić znów bilety miesięczne papierowe??

 10. Magda 21 stycznia, 2023 at 9:38 pm - Reply

  Pomijając wszystko, gdzie można znaleźć aplikację “widmo” o której piszecie? Niestety mnie się nie udało, a jest 21 stycznia.

  • Grzegorz Żądło 22 stycznia, 2023 at 9:40 am Reply

   Jej uruchomienie zostało przesunięte najwcześniej na 28 lutego.

   • Dora 28 lutego, 2023 at 12:40 pm Reply

    Kolejne przesunięcie? Masakra, już lepiej by było zrobić darmową komunikację, jak w wielu miastach już jest…

   • dudus 11 lutego, 2023 at 9:51 am Reply

    no to daliście ciała Panie Ządło- dajcie sobie spokój z tymi nowymi wywijasami!!! śkup nie umiecie ogarnąć a pchacie sie w kosmos dla was obcy!!!

    • Grzegorz Żądło 11 lutego, 2023 at 10:56 am Reply

     Poza tym wszystko w porządku. A co ja mam wspólnego ze ŚKUP, poza tym, że o nim piszę?

 11. Kaz 18 stycznia, 2023 at 1:46 pm - Reply

  Kto to badziewie wymyślił ???
  poprzednio mająć kartę co jakiś czas uzupełniałem portmonetke i nie interesowało mnie jaki bilet jaka zniżka jaka linia autobusowa , autobus podjeżdzał wsiadałem – odbijałem karte dojechałem znów karta do czytnika i tyle teraz nie musze kupowac bilet 3 godziny przed by był widoczny w systemie , a i z zapłatą bywa problem, ze skasowaniem go to w autobusie to dla mnie osoby starszej makabra żadne ułatwienie – skomplikowaliście życie staruszkom teraz możecie ich łapać na jazde z biletem ale nie skasowanym – zamiast ułatwić popsulićie coś co świetnie działało teraz ide kupić 10 biletów papierowych i cofam sie do ubiegłego wieku :((

 12. podsumowanie 9 stycznia, 2023 at 12:22 pm - Reply

  Nie oczekujemy żadnych nowych aplikacji i innego badziewia tylko możliwości zapłaty w dowolnej formie, dowolnym środkiem płatniczym. Może warto uwzględnić to proste założenie.

 13. Grażyna 4 stycznia, 2023 at 8:51 am - Reply

  A co z kartami śkup tzw.bezimiennymi ? Czy będą bilety czasowe np.5 min lub 10 min.?

 14. Tomasz 2 stycznia, 2023 at 12:49 pm - Reply

  Czy metrobilety i inne bilety długookresowe będą w końcu dostępne w innych aplikacjach np w Skycash? Nie chce mieć kolejnego badziewia na telefonie od ZTM a skycash działa świetnie

 15. Janusz 2 stycznia, 2023 at 12:47 pm - Reply

  Ja mam 3 dzieci w wieku szkolnym, tylko 1 ma smartfona. Jak mam założyć dla dziecka konto. Mam dość chodzenia do POP, żeby potwierdzić,że moje dziecko ma uprawnienia do darmowych przejazdów. Wy się nie zajmujcie aplikacjami, tylko poprawcie punktualność kursów i sposób informacji o awariach i utrudnieniach

 16. JarlArtsGard 29 grudnia, 2022 at 12:41 pm - Reply

  To największy przekręt jaki wymyślił MZK,nie wszystcy mają smartfony,nie każdy chce ich używać ,tym powinni zająć się obrońcy praw człowieka,ja to mam w nosie i używam papierowych a nie jestem starszym człowiekiem !

 17. Paweł 28 grudnia, 2022 at 9:56 am - Reply

  Może tak pomyśleć nad aplikacja na tel “kiedy przyjedzie” tak jaw w Jaworznie wpisując nr przystanku idzie sprawdzić sobie za ile i jaki autobus przyjedzie według tablicy świetlnej na przystanku

 18. Schlesier 28 grudnia, 2022 at 8:36 am - Reply

  bateria w telefonie się rozładuje gdzieś po drodze i jesteś bez biletu. po drugie po co komu moje dane. ja członków zarządu komunikacji publicznej nie śledzę gdzie jeżdżą

  • Egon 4 stycznia, 2023 at 8:31 am Reply

   Trochę w tym artykule jest pełno sprzecznych informacji. Przede wszystkim po co nowa karta jeśli pada tutaj takie stwierdzenie że będzie wystarczający dowód? Czyli po założeniu konta i opłacenou biletu pokazuję dowód i wszystko jasne? Pan kanar sprawdza czy mam opłacony bilet? Druga sprawa nie eiem czy to zgodne z prawem aby wyeliminować pewną grupę klientów z jakiejś usługi tylko dlatego że nie chcą lub nie mogą korzystać z internetu. Obecnie można było doładować te kartę prawie w każdym kiosku. Tutaj nie słychać nic o tym.

   • Olsen 4 stycznia, 2023 at 1:54 pm Reply

    Właśnie chodzi o zmuszanie tej grupy do czegoś czego nie chcą, nie potrzebują itd

   • Grzegorz Żądło 4 stycznia, 2023 at 9:11 am Reply

    Nie ma sprzecznych informacji. Nowa karta będzie dla tych, którzy koniecznie chcą mieć plastikową kartę. Jeśli nie chcą, wystarczy, że podadzą przy rejestracji konta jakiś dokument, który potem w autobusie czy tramwaju będzie ich identyfikował.

  • Grzegorz Żądło 28 grudnia, 2022 at 8:42 am Reply

   Przecież w rozmowie jest wyraźnie napisane, że nie trzeba będzie mieć przy sobie telefonu. Potrzebny będzie tylko dokument, który został podpięty do konta. Chodzi o zidentyfikowania pasażera. Jeśli ktoś kupi bilet na początku trasy, a w trakcie telefon mu się rozładuje, to na podstawie tego dokumentu kontroler sprawdzi wszystko w systemie.

   • skup 2 stycznia, 2023 at 1:00 am Reply

    ale jeśli mu się rozładuje na przystanku to nie pojedzie….

    • Dara 12 lutego, 2023 at 1:34 pm Reply

     mam środki na koncie tej karty skup co przepadną jak ją zlikwidujecie

 19. Mirek 27 grudnia, 2022 at 11:22 pm - Reply

  To jest celowe działanie na szkodę pasażera, wyładuje ci się tel wpadnie kontroler i mandat właśnie po to ,to robią

 20. Jaś 27 grudnia, 2022 at 10:59 pm - Reply

  Zaś kombinują i za kilka lat znowu coś wymyślą i znowu trzeba zmieniać, były papierowe i wszystko było ok. A i nie wszyscy mają smartfony nie chodzi mi tylko o seniorów czy tam osoby starsze ale i są osoby młode które są ubogie i nie mają nowoczesnych telefonów tylko takie zwykłe proste telefony jak wogule mają i co oni mają począć

 21. Elfryda 27 grudnia, 2022 at 5:29 pm - Reply

  jak jest coś dobre i dobrze funkcjonuje to jakiś mądrala wdraża swój pomysł ico by tu jeszcze spieprzyć panowie,kasa dla pomysłodawcy pewnie spora

 22. Wiki 27 grudnia, 2022 at 3:01 pm - Reply

  a co z osobami które nie mają smartfonów będą zmuszeni do ich zakupu jak wy to sobie wyobrażcie starsze osoby które nie znają się na necie

 23. Ewa 27 grudnia, 2022 at 10:00 am - Reply

  Niczego nie zrozumiałeś.
  Karty ŚKUP, jeśli ją masz, możesz używać aż do upływu terminu jej ważności. Jeśli masz tam bilet, to masz i nikt ci kary za nic nie wlepi.

  • Grzegorz Żądło 27 grudnia, 2022 at 10:02 am Reply

   No nie bardzo. Owszem, karty będzie można używać, ale będzie założyć konto w nowym portalu Transport GZM i zmigrować dane.

 24. Greg 27 grudnia, 2022 at 7:20 am - Reply

  “Kto zajmie się migracją danych pasażerów pomiędzy kontami?

  Pasażer będzie mógł to zrobić sam przez internet. To będzie naprawdę proste. Jeśli jednak ktoś będzie potrzebował pomocy, to do dyspozycji będą pracownicy Punktów Obsługi Pasażera oraz infolinii.”

  Dlaczego GZM, skoro zmienia system biletowy, nie dokona migracji? Pewnie, po to, żeby odpowiedzialność zrzucić na pasażerów i wlepiać mandaty za brak biletów, chociaż pasażer bilet ważny na ŚKUP posiadał.
  Czy jak bank zmienia swoje systemy, to każe klientom na nowo zakładać rachunki?

  • Tomek 5 stycznia, 2023 at 11:42 am Reply

   Bo trzeba za to komuś zapłacić (czyli informatykom lub o zgrozo firmie zewnętrznej) a tak ludzie na siebie wezmą odpowiedzialność – kto tego nie zrobi nie pojedzie lub pojedzie nieświadomy 🙂 i za to zapłaci. Do tego ŚKUP jest administratorem danych osobowych czyli Departament Informatyki, Wydział Systemów Informatycznych, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. A tutaj też trzeba dodatkowo zatrudnić ludzi do tego, choć taki proces po zaprogramowaniu powinien być zautomatyzowany. Ale jak wspomniałem dotyczy to danych osobowych, a jak jeszcze zmieni się podmiot odpowiedzialny to trzeba w świetle prawa wyrazić zgodę na zmianę administratora danych osobowych. Może do tego jeszcze np. dodatkową opcję newslettera i marketingowe zgody aby zarobić na sprzedaży bazy e-mail lub telefonów… Ciekawe co czas przyniesie…

 25. Andrzej 27 grudnia, 2022 at 4:50 am - Reply

  teraz można kupić bilet elektroniczny taniej a co z osobami które są na rencie lub emeryturze a nie mają karty czy będą mogły kupić oprócz ulgi taniej bilety

Dodaj komentarz

*
*