Reklama

Będzie można kupić bilet w autobusie i tramwaju i to nie u kierowcy. Przetarg na automaty w ZTM rozstrzygnięty

Łukasz Kądziołka
W autobusach i tramwajach będzie można kupić bilet, płacąc kartą. Metropolia rozstrzygnęła przetarg na dostawę 1,5 tys. nowych automatów biletowych. Na urządzenia trzeba jeszcze trochę poczekać.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że GZM ogłosił wyniki przetargu na dostawę nowych kasowników, które będą też służyły jako automaty biletowe. Teraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłasza, że podpisze umowę z czeską firmą – Mikroelektronika. Jak zapowiada metropolia, wszystkie nowe autobusy i tramwaje będą systematycznie wyposażane w takie urządzenia. Będą to automaty z dużym ekranem dotykowym do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi.

Mikroelektronika zaoferowała cenę ok. 5 mln zł za dostawę 1,5 tys. automatów biletowych. W ramach umowy dostawca ma zapewnić m.in. wsparcie w uruchomieniu sprzętu wraz z oprogramowaniem oraz serwis gwarancyjny. Od czasu podpisania umowy firma ma 12 miesięcy na pierwsze dostawy. Będą one realizowane stopniowo, po kilkaset sztuk każdego miesiąca. Całość dostawy musi być zrealizowana nie później niż 16 miesięcy od podpisania umowy.

W tej chwili płatności zbliżeniowe dostępne są już w ponad 200 na ok. 1500 pojazdów. Tego typu urządzenia funkcjonują od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. W tym roku kasowniki pojawiły się w autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy.

Poniżej wszystkie funkcje, które będą posiadały nowe urządzenia:

  • zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną (nie wymaga od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika),
  • zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
  • zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób,
  • aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP,
  • sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu.

Poza tym, w przypadku posiadania biletu zapisanego na Karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów – wyświetlona zostanie ich lista, aby pasażer wybrał, który chce się skasować. W przypadku posiadania zapisanego na Karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*