Reklama

Nie wszyscy Ukraińcy będą korzystali z komunikacji miejskiej bezpłatnie

Redakcja
Nie wszyscy obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w metropolii. Wraz ze zmianą taryfy ZTM wprowadzone zostaną zmiany w zasadach podróżowania dla pasażerów z Ukrainy.

8 kwietnia wprowadzona zostanie zapowiedziana w zeszłym tygodniu podwyżka cen Metrobiletów. Pisaliśmy o niej TUTAJ. Jednak to nie wszystkie zmiany. Kolejna dotyczy przejazdów dla uchodźców z Ukrainy. Pod koniec lutego zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podjął decyzję, że wszyscy obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć autobusami, tramwajami i trolejbusami ZTM. Jednak w połowie marca zapowiedziano, że zostaną wprowadzone ograniczenia dotyczące bezpłatnych przejazdów dla Ukraińców. Dzisiaj metropolia poinformowała o szczegółach.

W nowej taryfie zostały określone nowe zasady bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy. Będą mogły z nich korzystać osoby, które przekroczyły granicę z Polską od dnia 24 lutego. Aby skorzystać z możliwości bezpłatnych przejazdów, obywatele Ukrainy podczas kontroli biletów zostaną poproszeni o okazanie jednego z dwóch dokumentów:

 • ważnego paszportu ze stemplem wjazdowym,
 • potwierdzenia otrzymania numeru PESEL lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo Ukraińskie oraz przekroczenie granicy od dnia 24 lutego 2022 r.

Zgodnie z uchwałą zarządu GZM, bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy mają obowiązywać do 31 maja.


Tagi:

Komentarze

 1. Taki tam 7 kwietnia, 2022 at 5:27 am - Reply

  Powinni wprowadzić system : Dla wszystkich darmowo, oprócz Polaków. A Polakom podnieść cenę biletu razy 2… Wtedy byłoby sprawiedliwie.

 2. #w 6 kwietnia, 2022 at 9:56 am - Reply

  Panie Piotrze; tutaj pewnie chodzi o nienadużywanie pieniędzy podatnika. Przecież cały czas pomagamy uchodźcom 🙂
  Sytuacja przy kasie którą Pan opisuje to pewnie pojedynczy przypadek.
  Pozdrawiam

  • Piotr 6 kwietnia, 2022 at 3:38 pm Reply

   Szanowny bezimienny/a, brak logiki w tym co Pan/i pisze 😉
   Jeżeli dwie rodziny z Ukrainy przyjechały w ty samym dniu, to ta rodzina która ma pieczątki w paszportach otrzyma bezpłatne bilety PKP, natomiast rodzina nie posiadająca paszportów tylko z dowodami osobistymi ale figurująca w system informacyjnym Straży Granicznej (!!), nie otrzyma bezpłatnych biletów…
   Wiarygodność do szybkiego zweryfikowania…
   Nie jest to pierwsze tego typu zdarzenie na dworcu PKP.
   Oczywiście nie możemy mieć pretensji że Panie kasjerki trzymają się wytycznych które otrzymały z góry…
   Mieliśmy wcześniej identyczne przypadki kiedy to Panie w kasie PKP przymykały oko na brak paszportu, jeżeli udokumentowaliśmy biletami że obywatel Ukrainy przyjechali w tym samym dniu.
   Zastanawialiśmy się wspólnie z innymi wolontariuszami czym różni się dostrzec PKP w Katowicach od tego w Przemyślu ?
   Czy tam nie wymagają od Ukraińców paszportów z pieczątka… 😉
   No więc jakim cudem Ukraińcy bez paszportów wsiadają w Przemyślu do pociągów bez paszportów a kłopoty zaczynają się w Katowicach ??
   Temat jest szerszy i dotyczy wszystkich instytucji w których wymagane są od Ukraińców paszporty z datą przekroczenia granicy.
   Zgodnie z wytycznymi Urzędów wszelkiej maści, obywatel Ukrainy nie potrafiacy udokumentować w paszporcie daty swojego przyjazdu, nie może otrzymać od wolontariuszy nawet kajzerki z serem… To nie jest żart !!
   Oczywiście większość wolontariuszy to bardzo empatyczni Ludzie i dają te bułki wygłodniałym kobietom i dzieciom z walizkami itp.
   Tak jak powiedziałem, obywatele Ukrainy nie są anonimowi, ponieważ Straż Graniczna wprowadza ich do systemu informacyjnego, więc proszę się nie dziwić że nie chcemy świecić oczami za brak kompetencji/organizacji/tumiwisizm części urzędników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy….

 3. Piotr 5 kwietnia, 2022 at 9:26 pm - Reply

  Jako wolontariusz, pragnę uświadomić decydentom, że jest wielu Ukraińców którzy nie posiadają paszportów (tylko one upoważniają do bezpłatnych przejazdów), ale przy przekraczaniu granicy ich dane osobowe z dowodów osobistych, zostały wprowadzone do systemu informacyjnego przez Straż Graniczną. Pani w kasie PKP posiadajaca empatię myszki Miki, powiedziała Ukraińcowi który przekroczył granicę wraz z rodziną, że przecież miał miesiąc czasu na wyrobienie paszportu !!
  A ten głupek wolał sobie siedzieć z dziećmi wygodnie w piwnicy….
  Po tych słowach, spłonołem ze wstydu i gniewu…
  Chciał kupić bilet dla siebie ale nie posiadał pieniędzy na bilety dla całej rodziny.
  Oczywiście pokazał bilety kolejowe na podstawie których przekroczyli w tym dniu granice Polski !!
  Urzędnicy u których szukałem pomocy, poinformowali mnie abym nie próbował uzyskać potwierdzenia przekroczenia granicy przez w/w rodzinę ukraińską w systemie informacyjnym do którego zostali wprowadzeni przez Straż Graniczna !!
  Mogę opowiadać o podobnych historiach, rodem z filmów Bareji… Długo !!
  Podobnie moi koledzy – doświadczeni wolontariusze, którzy zrezygnowali z niesienia pomocy…
  Może w świetle powyższego artykułu, ktoś pokusi się o informacje, jak rozwiązywać problemy Ukraińców bez paszportu ale będących w naszym systemie informacyjnym (na podstawie dowodu osobistego), do momentu uzyskania PESEL.

Dodaj komentarz

*
*