Reklama

ZTM będzie miał nowe automaty biletowe. Z ekranem dotykowym i płatnością kartami

Redakcja
Metropolia kupuje 1300 nowych kasowników. W przeciwieństwie do tych, które teraz można spotkać w większości pojazdów, nowe mają umożliwiać zakup biletów z użyciem kart płatniczych. Posiadanie karty ŚKUP nie będzie konieczne.

Nowe urządzenia w pojazdach ZTM. Na początku tego roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosiła przetarg na dostawę nowych kasowników, w które sukcesywnie mają być wyposażane pojazdy. W połowie lutego pierwsze tego typu kasowniki trafiły do pojazdów w Gliwicach, gdzie można je spotkać w 25 autobusach obsługujących metropolitalne linie M100 i M104. Jak zapowiada GZM, wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą docelowo wyposażone w nowe urządzenia. To automaty z dużym ekranem dotykowym do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi. Podobne funkcjonują od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach.

Urządzenia mają być montowane w liczbie sztuk odpowiadającej liczbie drzwi w pojeździe. Przykładowo autobus dysponujący trzema wejściami, będzie wyposażony w trzy urządzenia – jeden większy automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Nowe urządzenia będą obowiązkowo montowane wraz z wprowadzaniem do ruchu nowych pojazdów. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy przewozowej, aby zamontować je w swoich pojazdach. Metropolia będzie także wprowadzać system płatności zbliżeniowych we wszystkich pojazdach, które obsługują linie na podstawie wcześniej zawartych umów. Będą one wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy do realizacji kartami płatniczymi oraz ŚKUP.

W tym celu metropolia ogłosiła przetarg na dostawę 1305 tych nowych urządzeń. Ich liczba może się zwiększyć o kolejne 200 sztuk. Taka opcja została zapisana w warunkach zakupu. Termin otwarcia ofert upłynął w połowie marca. Wpłynęły 4 oferty, w których kwoty wahały się od 5 do 10 milionów złotych. Metropolia na dostawę nowych urządzeń zabezpieczyła 15 mln zł. Przed minionym weekendem poinformowano o wyborze jednej z ofert. Wyłoniono firmę Mikroelektronika z Czech, która złożyła najtańszą propozycję. Dostawa 1305 kasowników uwzględniająca prawo opcji do domówienia kolejnych 200 sztuk ma kosztować nieco ponad 5 mln zł. – Firma, która wygra przetarg, powinna rozpocząć dostawy nie później niż 12 miesięcy od zawarcia umowy. Dostawy automatów będą się odbywać stopniowo, każdego miesiąca po kilkaset sztuk. Całość dostawy musi być zrealizowana nie później niż 16 miesięcy od podpisania umowy – informuje Michał Nowak z biura prasowego GZM. 5 sztuk ma zostać dostarczonych w ciągu 6 miesięcy, ponieważ będą to urządzenia wykorzystywane do prac deweloperskich. Poniżej wszystkie funkcje, które będą posiadały nowe urządzenia.

Automaty biletowe z ekranem dotykowym

  • zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną (nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika),
  • zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
  • zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób,
  • aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP,
  • sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu.

Poza tym, w przypadku posiadania biletu zapisanego na Karcie ŚKUP, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), system dokona automatycznego skasowania jednego biletu. W przypadku posiadania na karcie kilku różnego rodzaju biletów – wyświetlona zostanie ich lista, aby pasażer wybrał, który chce się skasować. W przypadku posiadania zapisanego na Karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*