Reklama

Od dzisiaj nowe ceny i bilety w ZTM. Drożeją te papierowe

Redakcja
Od 1 marca zmieniają się ceny biletów w komunikacji miejskiej na terenie gmin metropolii. ZTM wprowadza wyższe opłaty za bilety papierowe i wprowadza kilka nowych ofert. Do obiegu powoli będą trafiały też bilety o nowej szacie graficznej.

Zmiany w taryfie ZTM zostały zapowiedziane podczas konferencji na początku stycznia. Zarząd Transportu Metropolitalnego i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uzasadniają je dopasowaniem do potrzeb pasażerów i potrzebą unowocześnienia oferty.
Najważniejszą zmianą będzie podwyżka cen biletów jednorazowych, papierowych. To nadal jedne z najpopularniejszych biletów w ZTM. Za bilety 20-, 40- i 90-minutowe trzeba będzie zapłacić o 20 groszy więcej. To wiąże się również z nową szatą biletów. Stare w obiegu mają być do 14 marca, a od 15 marca mieszkańcy kupią już wyłącznie te z nową szatą graficzną. Dlatego mieszkańcy posiadający stary bilet będą musieli przy każdej podróży autobusem, tramwajem lub trolejbusem kupić bilet uzupełniający. Ich sprzedaż będzie prowadzona przez rok. Po tym okresie nie będzie już można kasować starych biletów.

Przy okazji zmiany taryfy biletów jednorazowych pojawią się nowości. Obniżona zostanie cena biletów również jednorazowych, ale odległościowych. Bilet normalny do 1 km kosztował do tej pory 2,20 zł, a ulgowy 1,10 zł. Od dzisiaj do 1 km podróżni pojadą za 1,60 zł (normalny) i 0,80 zł (ulgowy).
Poza tym ZTM wprowadza bilet dzienny, który będzie obowiązywał od momentu skasowania do godziny 23.59 i kosztował 10 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Nie tak jak dobowy, który jest ważny przez 24 godziny od momentu skasowania i jest droższy (14 zł-normalny i 7 zł-ulgowy). Powyższe oferty mają być dostępne wyłącznie dla posiadaczy kart ŚKUP.

W nowej taryfie jest też powrót do starych rozwiązań z czasów KZK GOP. Chodzi konkretnie o bilet wieloprzejazdowy. Ma on działać jak abonament na przejazd komunikacją miejską. Można wykupić wybraną liczbę przejazdów jednorazowych (20, 40 lub 80), które będą ważne przez 180 dni i dzięki temu tańsze niż przy zakupie pojedynczych biletów jednorazowych. W bilecie wieloprzejazdowym nie jest istotna liczba miast czy czas podróży. Jeden przejazd to jedna podróż bez przesiadki. Ta oferta również ma być dostępna jedynie poprzez kartę ŚKUP.

To nie wszystkie nowości wprowadzone wraz z podwyżką cen biletów jednorazowych w ZTM. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.


Dodaj komentarz

*
*