Reklama

Będzie koncert Rihanny w Katowicach, tylko trzeba zebrać pieniądze. Podejrzana działalność jednej z katowickich firm

Szymon Kosek
Rihanna, Pharel Williams, a może Coldplay? O to, kto ma wystąpić w Katowicach, pyta pewna firma i organizuje głosowanie na Facebooku. Gdyby to była zabawa, to można by się tylko uśmiechnąć. Ale wspomniana firma prosi też o wpłaty, bo przecież do zorganizowania koncertów potrzebne są pieniądze. Tyle, że na 99% żadnych koncertów nie będzie, a potencjalny organizator deklaruje, że jeśli rzeczywiście do nich nie dojdzie, zwróci pobrane pieniądze. Kwota będzie jednak pomniejszona o tzw. opłaty transakcyjne.

Na Facebooku od jakiegoś czasu funkcjonuje strona Katowice Miasto Wydarzeń. To bezpośrednie nawiązanie do oficjalnego hasła promocyjnego używanego do niedawna przez urząd miasta – Katowice Miasto Wielkich Wydarzeń. Zresztą właściciel strony powołuje się na współpracę z urzędem. Zupełnie bezprawnie. Do tego wątku jeszcze wrócimy.

Na tworzonych przez właściciela strony na Facebooku „wydarzeniach” można głosować na artystów, których koncert powinien się odbyć w Katowicach. Gwiazdy są z najwyższej półki, znane na cały świecie. RihannaAriana Grande czy Calvin Harris to tylko niektóre z nich. Każde zadeklarowanie wzięcia udziału lub zainteresowania koncertem to jeden głos. Po przekroczeniu przez dany koncert bliżej nieokreślonego „progu popularności”, organizator ustala czy sprowadzenie konkretnego wykonawcy jest w ogóle możliwe. Jeżeli tak – zaczyna poszukiwanie sponsorów, o czym szerzej pisze na stronie internetowej ktmw.pl. Na każdą imprezę chce zebrać 100 tys. złotych. Dokładniejsze ustalenia odnośnie daty koncertu mają się pojawić po zebraniu na jego organizację 1/4 potrzebnej kwoty. W tej chwili trwa zbiórka pieniędzy na 10 wydarzeń. W dużej mierze mają one pochodzić od samych głosujących. Każdy, kto wpłaci pieniądze na konto organizatora, przy zakupie biletu dostanie zniżkę równą wpłaconej sumie. Organizator deklaruje, że jeśli koncert nie dojdzie do skutku, będzie zwracał pieniądze, ale po odliczeniu tzw. opłaty transakcyjnej. Ta wynosi 6% + 1,6 zł przy przelewie z Polski oraz 10% + 2,7 zł jeśli przelew został wykonany z zagranicy.

Strony „Katowice Miasto Wydarzeń” i ktmw.pl prowadzi agencja marketingowa Mappo.pl z Katowic. Fanpage uzbierał ponad 20 tys. polubień. Już tam pojawiają się wątpliwości co do rzetelności firmy. Adres podany w zakładce „Informacje” to Katowice ul. Rynek 1. Tymczasem w tym miejscu znajduje się wyłącznie urząd miasta. Działania w tej sprawie podjął już wydział promocji urzędu. – To pogwałcenie zasad portalu Facebook, użytkownicy są w ten sposób wprowadzani w błąd. Dlatego skorzystaliśmy z narzędzi, jakie daje portal i wystosowaliśmy wniosek, by dany profil zaprzestał używania tego adresu – mówi zastępca naczelnika wydziału Marcin Stańczyk.

Czytaj dalej na kolejnej stronie.


Tagi:

Komentarze

  1. Emilia 6 lutego, 2017 at 11:47 am - Reply

    A Magicland Festival w 2015 i 2016 roku to odbył się bez współpracy z miastem?

    Nie rozumiem trochę artykułu, tym bardziej że booking takich gwiazd jak wyżej wymienione to minimum rok do przodu, zobaczcie inne wydarzenia w Polsce na ile do przodu są ogłaszane.

    Lepiej żeby w naszym rejonie grali Ich Troje itp… Fajnie, że coś się dzieje i życzę temu Panu powodzenia aby mimo takich artykułów coś się w mieście ruszyło.

Dodaj komentarz

*
*