Reklama

Będą zmiany w polityce parkingowej Katowic. Ceny pójdą lekko w górę, będą abonamenty dla mieszkańców

Grzegorz Żądło
Urząd miasta przedstawił projekt uchwały, który ma być wstępem do zmiany polityki parkingowej Katowic. Zmian nie będzie zbyt wiele. Najistotniejsze to niewielki wzrost cen za postój oraz wprowadzenie abonamentu dla mieszkańców, na podstawie którego będzie można „ryczałtowo” parkować na terenie całej strefy płatnego parkowania.

O tym, że w polityce parkingowej zajdą zmiany, władze Katowic mówiły od wielu miesięcy. Przygotowanie projektu uchwały mocno się jednak przedłużało. Kilka tygodni temu było już wiadomo, że w tym roku zostaną przyjęte pierwsze zmiany, ale na „rewolucję” trzeba będzie poczekać co najmniej do roku 2022.

Najważniejsza z proponowanych zmian to podwyżka cen za postój w strefie płatnego parkowania. Za kilka tygodni kierowcy będą płacić 3 zł za pierwszą godzinę, 3,6 zł za drugą, 4,z zł za trzecią oraz 3 zł za czwartą i kolejne godziny. To zrównanie stawek z tymi obowiązującymi w podstrefie Ceglana-Wita Stwosza.

Nowością będzie wprowadzenie abonamentu mieszkańca, miesięcznego i kwartalnego. Ma to działać w ten sposób, że jego posiadacz będzie mógł parkować na terenie całej strefy płatnego parkowania bez dodatkowych opłat (na zasadzie ryczałtu). Abonament miesięczny ma kosztować 200 zł, a kwartalny – 480 zł (160 zł miesięcznie). Taka opcja może być opłacalna dla osób, które zostawiają samochód w SPP na cały dzień. Przy nowych stawkach, płacąc za każdą godzinę, kierowcy zapłacą 22,6 zł za cały dzień (7 godzin). Abonament miesięczny to równowartość 8,84 takich dni, a w kwartalnym (licząc za miesiąc) 7 dni. Zakładając, że ktoś chciałby parkować w SPP przez wszystkie dni robocze w miesiącu (ok. 22), przy abonamencie kwartalnym 15 dni ma za darmo.

Kto będzie mógł wykupić abonament miesięczny lub kwartalny? Osoby fizyczne, które są właścicielem pojazdu lub mają inny waży tytuł prawny do użytkowanego przez siebie samochodu (np. leasing czy najem długoterminowy). Muszą być jednak zameldowane w Katowicach na pobyt stały lub czasowy (w tym drugim przypadku muszą rozliczać się z podatku dochodowego w Katowicach) lub tylko rozliczają podatek dochodowy w Katowicach. To takie same kryteria, które uprawniają do wyrobienia Katowickiej Karty Mieszkańca.

Zmienić się ma się też opłata dodatkowa za brak opłaconego postoju. Obecnie wynosi 50 zł. Po zmianach będzie to 200 zł, chyba że ktoś zapłaci do 7 dni, wówczas opłata wyniesie 100 zł.

Ostatnia zmiana to rezygnacja z wydawania druków „karty mieszkańca”, „karty parkingowej” dla przedsiębiorców, „karty pojazdu hybrydowego”, „karty pojazdu współdzielonego” dla operatorów flot oraz imiennego identyfikatora parkingowego. W zamian w systemie informatycznym MZUiM będą wprowadzane stosowne informacje, które będzie można skontrolować na pomocą urządzeń mobilnych.

Nie zmienią się godziny pobierania opłat w SPP (9-16:30), podobnie jak jej granice. Takie same jak dotychczas będą ceny za wykupienie koperty (godz. 8-17:30 – 250 zł miesięcznie, koperta całodobowa – 400 zł).

W ramach karty mieszkańca (dla osób mieszkających w granicach SPP) nadal będzie można parkować na dwóch wybranych ulicach. Wykupienie karty na miesiąc kosztuje 20 zł, na kwartał 50 zł.

Zmiany w polityce parkingowej radni mają przegłosować na kwietniowej sesji. Dzisiaj projekt został umieszczony na Platformie Konsultacji Społecznych.


Tagi:

Komentarze

 1. AA 23 marca, 2021 at 11:53 pm - Reply

  Fantastycznie
  Czyli 20 minutowy bilet ZTM 4 zł ale za to
  3 zł za pierwszą godzinę parkowania 🙂
  To jest polityka zrównoważonego transportu jak to rozumie nasz AUTOMOBILISTA Krupa

  Rozdwojenie jaźni: promujemy transport publiczny budując nowe parkingi (Centrum kongresowe oraz Mariacka) w dodatku na kredyt …..

Dodaj komentarz

*
*