Reklama

Postępują prace na linii kolejowej Będzin-Katowice Szopienice

Trwają prace na linii kolejowej Będzin - Katowice Szopienice. Obecnie wykonawca koncentruje się głownie na Sosnowcu, ale roboty trwają też w Katowicach. Gotowa jest już konstrukcja nowego mostu nad Rawą.

Na trasie od Będzina przez Sosnowiec do Katowic Szopienic budowane są dodatkowe tory, dzięki którym rozdzielony zostanie ruch dalekobieżny od regionalnego. Inwestycja obejmuje stację Będzin, która docelowo będzie obsługiwać wyłącznie ruch towarowy. Z kolei na katowickim odcinku zamontowane zostały dwa przęsła nowego wiaduktu kolejowego przebiegającego nad modernizowaną linią. Wykonawca wybudował też konstrukcję mostu nad Rawą. Prace przy budowie przystanku Katowice Morawa będą kontynuowane w drugiej połowie 2025 r.

Reklama
Konstrukcja nowego mostu nad Rawą w Szopienicach. Fot. Grupa ZUE.

Szerszy front robót jest obecnie otwarty na terenie Sosnowca, a w najbliższych tygodniach zostanie poszerzony jeszcze bardziej.

Na stacji Sosnowiec Główny dwa obecne perony zostaną przebudowane. Powstanie też trzeci peron, co zapewni większą przepustowość stacji. Wszystkie obiekty będą wyposażone w nowe wiaty, wyglądem przypominające obecne zadaszenie.

Aktualnie wykonawca koncentruje się na budowie nowego peronu nr 3 oraz przygotowaniu pod budowę dwóch nowych torów. Gotowy jest już segment przejścia podziemnego z wyjściem na nowy peron. Powstają budynki hali garażowo–magazynowej, gdzie będzie stacjonować specjalistyczny pojazd ratownictwa technicznego. Możliwe będzie też magazynowanie sprzętów i materiałów oraz wykonywanie prac naprawczych i remontowych. Budowana jest też nowa nastawnia.

Reklama

Postępują też prace przy nowym przystanku Sosnowiec Środula. Wybudowany został jeden z dwóch nowych peronów. Powstaje przejście podziemne pieszo-rowerowe, które zastąpi przejazd w poziomie szyn. Obiekt jest gotowy w połowie. Od grudnia, ruch pociągów jest prowadzony nowym torem, a wykonawca pracuje przy drugiej części przejścia podziemnego. Obiekt zostanie połączony z peronami za pomocą schodów, pochylni i wind. Ruch drogowy będzie docelowo poprowadzony wiaduktem nad torami. Aby to było możliwe, obok przystanku Sosnowiec Środula, budowany jest wjazd na DK94 z ul. Północnej w kierunku Katowic oraz wyjazd z DK94 na ul. Północną w kierunku Olkusza. Zakończenie robót i udostępnienie wjazdów i zjazdów z DK94 planowane jest w połowie 2025 r. Do tego czasu, ruch drogowy na przejeździe przy ul. Chemicznej będzie prowadzony bez zmian.

W Sosnowcu przebudowywany jest też wiadukt nad ul. Nowopogońską. W tym miejscu powstanie nowa konstrukcja z większym prześwitem między drogą a obiektem, co wyeliminuje ograniczenie wysokości dla samochodów. Droga pod wiaduktem będzie szersza, z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i drogą rowerową. Zakończył się pierwszy etap przebudowy obiektu. Są nowe przęsło i nowy tor. Aktualnie wykonawca demontuje pozostałą część wiaduktu. Prace są realizowane przy wstrzymanym ruchu drogowym. Dla kierowców wyznaczono objazdy. Zakończenie prac przy tym obiekcie planowane jest na III kwartał 2025 r.

Reklama

Niedługo, bo 17 lutego 2025 roku, rozpocznie się przebudowa wiaduktu nad ul. Piłsudskiego w Sosnowcu, który jest w złym stanie technicznym. Roboty będą prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zachowane zostaną portale wjazdowe w historycznym kształcie. Dodatkowo odnowione będą charakterystyczne słupy podpierające obiekt. Zgodnie z projektem, usunięty zostanie środkowy rząd słupów znajdujący się pomiędzy liniami tramwajowymi. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwoli na zwiększenie prześwitu i usprawnienie ruchu drogowego i tramwajowego pod wiaduktem.

Droga pod wiaduktem dla samochodów i tramwajów zostanie zamknięta. Ruch pieszy będzie utrzymany. Pociągi będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy. 17 marca ulica zostanie otwarta, a front robót przeniesie się na wiadukt przy ul. Żeromskiego.

Reklama

Prace na linii Będzin – Katowice Szopienice Płd. są częścią wielkiej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych. Modernizacja linii kolejowej E 65 na odcinkach Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice ma wartość ok. 7 mld zł i jest dofinansowana przez Unię Europejską.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości