Reklama

Nowa inwestycja zasłoni im widok z okna. Mieszkańcy protestują przeciwko budowie w Bogucicach

Właściciel terenu w Bogucicach ma pozwolenie na budowę i chce sprzedać je wraz ze swoją działką deweloperowi. Mieszkańcy uważają, że doszło do nieprawidłowości przy wydawaniu pozwolenia. Protestują i apelują do miasta.

W środku gęsto zabudowanego osiedla mają powstać nowe mieszkania. O tej inwestycji w Bogucicach jest głośno już od jakiegoś czasu, ponieważ w lipcu br. właściciel otrzymał zielone światło i ma prawomocne pozwolenie na budowę przy ul. Wiązowej 5.

Teraz stoi tam niewysoki obiekt, którego właścicielem jest spółka Prema S.A. Jej działalność skupia się na dystrybucji asortymentu dla przemysłu, m.in. łożysk, narzędzi i chemii. Jednak w połowie 2024 roku spółka złożyła wniosek o pozwolenie na budowę na działce numer 105/4 budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym. Po roku Prema dostała pozytywną decyzję.

Reklama

Zrobi się ciemno i ciasno

Niedługo po tym zaczęły się spotkania z mieszkańcami i właścicielami garaży, które przylegają bezpośrednio do budynku. - Inwestor proponował właścicielom garaży ich wykup lub różne formy rekompensaty, np. zniżki na mieszkania. Były to jednak nieformalne propozycje i niewiele osób było nimi zainteresowanych - mówi jeden z mieszkańców bloku przy ul. Wiązowej. To jednak nie powstrzyma planów wyburzenia hali i postawienia w tym miejscu nowego budynku. 

Mają to być trzy „wieże” połączone ze sobą na najniższych kondygnacjach, a pod nimi znajdzie się garaż. Tak nowa inwestycja ma się przedstawiać z liczbach - maks. 11 kondygnacji i 34 metry wysokości, 270 mieszkań i garaż na 260 samochodów.

Reklama

Nowy obiekt ma być ogromnym betonowym blokiem, mniej więcej 100 na 30 metrów. Będzie masywną bryłą, która znacząco zasłoni przestrzeń. To po prostu betonowa ściana - mówi Marcin, przedstawiciel mieszkańców i jeden z inicjatorów petycji do prezydenta Katowic, która ma zostać wkrótce złożona.

Mieszkańcy obawiają się, że niski 4-piętrowy blok przy Wiązowej zostanie całkowicie zasłonięty po realizacji planowanej inwestycji. - Słońce mamy głównie od wschodu. Od zachodu i tak dociera go niewiele. Nowa, wysoka zabudowa całkowicie zmieniłaby te warunki - mówi Marcin. Jednak nie tylko to budzi obawy mieszkańców. Martwią się także o to, jak będzie wyglądał ruch na drodze. Już teraz na Wiązowej i Modrzewiowej jest tłoczno, a po wybudowaniu kolejnych mieszkań może być, zdaniem mieszkańców, tylko gorzej.

Reklama

Zamiast mieszkań, centrum sportowe

O utrzymanie biznesu walczy także jeden z dzierżawców. W obiekcie należącym do Premy znajduje się klub squasha, którego właściciel chciałby kontynuować działalność sportową. - To miejsce funkcjonuje od 10 lat i stało się ważnym punktem dla kilku tysięcy osób. Mamy ponad setkę dzieci trenujących z sukcesami. Chcielibyśmy, przy wsparciu miasta, zaadaptować całą halę na cele sportowe i rekreacyjne. Jesteśmy gotowi zainwestować w modernizację, jeśli umowa zostałaby przedłużona na dłuższy okres, np. 10 lat - mówi Rafał Adamiec. Sam przyznaje, że budynek wymaga nakładów finansowych.

Reklama

Powstała petycja, w której mieszkańcy i miłośnicy klubu SquashOK proszą prezydenta o podjęcie rozmów z właścicielem nieruchomości. Chcą, żeby miasto odkupiło działkę lub zaproponowało spółce Prema inną działkę w zamian. Powstał nawet profil na Facebooku pod nazwą Rakieta: Bogucickie Centrum Aktywności Ruchowej.

Walczymy o zachowanie sportowego charakteru obiektu przy Wiązowej 5 i rozszerzeniu go w Rakietę - nowe integracyjne Centrum Aktywności Ruchowej i Rekreacji. Stop nowym blokom w tym miejscu!” - piszą inicjatorzy oddolnego ruchu mieszkańców Bogucic.

Reklama

SquashOK ma obowiązującą umowę najmu do połowy 2026 roku.

Deweloperzy stoją w kolejce

Mieszkańcy i właściciel klubu squasha spodziewali się, że w końcu może dojść do inwestycji. Już w 2016 roku właściciel nieruchomości uzyskał warunki zabudowy dla tej inwestycji, ponieważ na tym terenie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Planowany budynek nawiązuje do otaczającej zabudowy na osiedlu Wajdy, która też sięga jedenastu kondygnacji.
Pozwolenie na budowę zaskarżono do wojewody, ale ten utrzymał je w mocy. Prema dysponuje także decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. To oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby działka została sprzedana, ponieważ Prema nie zamierza sama budować. Jak dowiedzieliśmy się w spółce, zainteresowanie deweloperów jest duże. Firmy mają się ustawiać w kolejce.

Reklama

Jednak mimo decyzji wojewody są wątpliwości, czy cała procedura przebiegła zgodnie z prawem. Jak przekazuje stowarzyszenie Kato Protest, są zastrzeżenia dotyczące odległości zabudowy od drogi publicznej. Chodzi o łącznik pomiędzy główną drogą na ul. Wiązowej a sklepem Aldi. Zgodnie z opinią MZUiM ta droga nie musi być oddalona od budynku o 6 metrów, zgodnie z przepisami, ponieważ ma to nie być droga publiczna. Zdaniem społeczników, nawet w decyzji o warunkach zabudowy ta droga jest określana jako droga publiczna.

Reklama

Dlatego mieszkańcy nie odpuszczają i złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na decyzję wojewody podtrzymującą pozwolenie na budowę. 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/12/2025 18:47
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jacek - niezalogowany 2025-12-17 17:44:30

    Trudno każdemu w mieście zagwarantować widok z okna na góry.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Prawo do godnego życia - niezalogowany 2025-12-17 19:26:44

    Ci ludzie nie marzą o widoku na góry, oni chcą mieć jedynie troszkę światła słonecznego w mieszkaniu i widok na cokolwiek innego niż kilkusetmetrowa betonowa ściana w odległości 20 metrów od okna. Ktoś kto tego nie rozumie ma w sobie bardzo dużo złej woli.

    • Zgłoś wpis
  • Stefek czyli Wandzia - niezalogowany 2025-12-18 06:42:54

    @Prawo do godnego życia : to jest centrum dużego (jak na polskie warunki) miasta, a nie Białowieża.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości