Reklama

Miasto chwali się, że na drogach w Katowicach jest bezpieczniej. Jednym z powodów ma być strefa tempo 30

Mniej wypadków, rannych i ofiar na drogach w Katowicach. Miasto porównało stan bezpieczeństwa na przestrzeni 10 lat. - To są efekty ograniczenia ruchu, segregacji ruchu i nadawania priorytetu niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli pieszym i rowerzystom - uważa naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.

O dużej poprawie bezpieczeństwa na drogach w Katowicach opowiadał dzisiaj głównie Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. Przytoczył statystyki, które mają o tym świadczyć. Miasto porównało dane na przestrzeni 10 lat. W zeszłym roku odnotowano najmniejszą w historii liczbę wypadków od czasu prowadzenia takich analiz. W ubiegłym roku doszło do 141 wypadków. W 2013 roku było ich przeszło dwa razy więcej - 303 wypadki. - Pomimo wzrostu ruchu i liczby zarejestrowanych pojazdów, jest spadek. Wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów to jest około 40%, a spadek liczby wypadków w tym samym okresie 10-letnim to 53% - mówi Lowak. Podobny spadek odnotowano w statystyce rannych w wypadkach. 10 lat temu w zdarzeniach drogowych ucierpiały 352 osoby, a w zeszłym roku - 160. Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne ich liczba spadła z 21 (2013 rok) do 5 (2023 rok). Jak podkreślił naczelnik, dwie ofiary z ubiegłego roku to osoby, które zginęły na drogach niezarządzanych przez miasto - na drodze S86 i autostradzie A4. Do największej liczby wypadków w 2023 roku doszło na al. Roździeńskiego (7 wypadków), ul. Chorzowskiej (7), ul. Jankego (6), ul. Kościuszki (5) i ul. Mikołowskiej (5).

Reklama
Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice.

Jak wynika ze statystyk urzędu miasta, do poprawie bezpieczeństwa przysłużyła się strefa tempo 30. Tu porównano ostatni rok bez strefy z ubiegłym. Na obszarze objętym w kolejnym roku strefą, w 2014 roku doszło do 22 wypadków, było 22 rannych i zginęła jedna osoba. W 2023 te liczby przedstawiają się następująco: 6 wypadków, 7 osób rannych i 0 ofiar. - Główny cel, jaki postawiliśmy sobie dla strefy tempo 30, został osiągnięty - uważa Lowak i dodaje, że głównymi przyczynami wypadków była nadmierna prędkość. Jego zdaniem poprawa jest też efektem „wprowadzania udogodnień dla ruchu pieszego i rowerowego”. - To, co widzimy w centrum, czyli różne rozwiązania dla uspokojenia ruchu jak zawężanie ulic, wyniesione przejścia, zwiększanie widoczności na przejściach. Infrastruktura rowerowa to przede wszystkim cały czas tocząca się rozbudowa dróg rowerowych - mówi naczelnik. W zeszłym roku doświetlono 64 przejścia dla pieszych. Do tej pory nie działo się to na taką skalę. Powodem jest zmiana przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych, która weszło w życie w połowie 2021 roku  Do tej pory kierowca musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu dopiero, gdy ten znajdował się na pasach. Po zmianie pieszy ma pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na przejście. - Warunkiem jest widoczność. Trzeba tego pieszego widzieć i o to chodziło przy doświetlaniu przejść - mówi Lowak. Dodaje też, że na statystyki wpłynęła zmiana przepisów i odpowiednie zachowania uczestników ruchu. - Pieszy już nie wchodzi już „ślepo” na jezdnię. Wie, że to on ryzykuje. Do kierujących też już dotarło, że pieszy ma pierwszeństwo i trzeba mu ustąpić.

W swojej prezentacji naczelnik wydziału transportu nie wspomniał o wprowadzeniu pod koniec zeszłego roku pierwszych w Katowicach sugerowanych przejść dla pieszych. Takich miejsc, głównie w ścisłym centrum Katowic, jest około 30. Jak zapewnia Lowak, ich wprowadzenie poprzedziły analizy. - Okazuje się, że te przejścia całkowicie oznakowane były nadmiarowe i wprowadzały nam pewne ograniczenia w parkowaniu pojazdów, a nie musiało być w tych miejscach przejścia standardowe. To nie było proste działanie. Każdemu takiemu działaniu towarzyszyły dodatkowe działania infrastrukturalne - mówi Lowak.

Reklama

Na razie miasto nie ma w planach tworzenia kolejnych przejść sugerowanych, tylko będzie przyglądało się, jak funkcjonują te obecne. Nie zanosi się także na rozszerzanie stref tempo 30.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kukura - niezalogowany 2024-02-10 11:05:52

    sierota po tvpis.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ben - niezalogowany 2024-02-10 08:57:57

    To nie zasługa strefy 30. Trudno o wypadki, stojąc w korkach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Daniel - niezalogowany 2024-02-08 07:35:14

    a ile nas kosztuje propaganda w TVPO ?Taką mamy demokrację.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.



Reklama

Wideo katowice24.info




Reklama
Najnowsze wiadomości