Reklama

W 2017 roku Muzeum Śląskie szykuje wystawy dla dorosłych i dla dzieci

Valdimir Birgus to jeden z twórców czeskiej szkoły fotografii. Wernisaż wystawy jego prac odbędzie się 24 marca.

Ł. K.
Obok poważnych wystaw znanych artystów, w tym roku w Muzeum Śląskim nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Nową przestrzeń stworzy wybitny polski rzeźbiarz. Ważnym wydarzeniem będzie otwarcie w kwietniu dwóch pokopalnianych budynków.

Pod koniec zeszłego roku Muzeum Śląskie zostało wpisane do Szlaku Zabytków Techniki. Wkrótce otwarcie dwóch zrewitalizowanych budynków. Pokopalniane obiekty łaźni i stolarni zostaną uruchomione pod koniec kwietnia, a pierwszą, przygotowaną z myślą o dzieciach, wystawę będzie można zobaczyć już w Noc Muzeów.

Przeczytaj też: Kończy się rewitalizacja bydynków Muzeum Śląskiego. Otwarcie w kwietniu

W marcu w muzeum zobaczyć będzie można prace współtwórcy czeskiej szkoły fotografii. Na swoich zdjęciach Vladimir Birgus pokazuje codzienność w sposób abstrakcyjny. Samotność człowieka we współczesnym świecie i jaskrawa kolorystyka to, w wielkim skrócie, charakterystyczne cechy jego twórczości. Wernisaż odbędzie się 24 marca.

W drugiej połowie roku wybitny polski rzeźbiarz, Mirosław Bałka, zbuduje dla Muzeum swoją wizję przestrzeni wystawienniczej w Galerii jednego dzieła. Artysta zasłynął m. in. z instalacji w Tate Modern w Londynie. Ogromnych rozmiarów czarny kontener (wysoki na 13 i długi na 30 metrów) wypełnił aksamitem przez co wytworzył przestrzeń absolutnej ciemności i ciszy. Kuratorką jego wystawy będzie Anda Rottenberg.
Będą też wystawy historyczne. Ten rok został nazwany Rokiem Awangardy. Mija sto lat od historycznej wystawy Ekspresjoniści polscy. Wystawa Nieskończoność dalekich dróg ma pokazać rewolucyjne zmiany w sztuce ubiegłego wieku. Te zmiany przyczyniły się do późniejszych zainteresowań artystów. Z kolei wystawa 500-lecie Reformacji pokaże wpływ społeczności ewangelickiej na historię i kulturę Śląska. Tematem ostatniej wystawy, pt. Męska rzecz, będzie m. in. moda męska i wizerunek mężczyzny w Polsce na przestrzeni lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*