Reklama

Tak bawili się mieszczanie podczas karnawału

Ł. K.
Bale i wieczorki taneczne to dobra okazja nie tylko do zabawy, ale również do zalotów. Dawniej, w trakcie karnawału, nie brakowało takich wydarzeń. Jak one wyglądały? Będzie się można o tym przekonać w Muzeum Śląskim.

To wtedy kawalerowie zapraszali do tańca panny. Często te zabawy przesądzały potem o małżeństwie. Zresztą nie było w tym przypadku. Organizując różne bale i spotkania, ojcowie wcielali się dawniej w rolę swatek. Karnawałowe tradycje to temat nowej ekspozycji w gmachu przy al. Korfantego. Stroje i zwyczaje mieszczan pokazane zostaną za pomocą dawnego urządzenia 3D z XIX w., które do Katowic trafiło z Sosnowca.

fotoplastykon-3

Fotoplastykon to drewniany, wieloboczny automat do oglądania fotografii. Te są zrobione tak, by dawały wrażenie trójwymiarowości obrazu. Wewnątrz znajduje się lampa i mechanizm, dzięki któremu zdjęcia same się zmieniają. Wystarczy zająć miejsce i podziwiać, za pomocą specjalnego stereoskopu jak obrazy przesuwają się przed oczami.

Nowa, karnawałowa wystawa potrwa w Muzeum Śląskim (al. Korfantego 3) od 10 stycznia do 15 maja. Wstęp na nią kosztuje 6 zł (bilet normalny) i 4 zł (bilet ulgowy). We wtorki wstęp jest wolny.

Otwarcie wystawy “Strzelam do waćpanny!” we wtorek o godzinie 17. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*