Reklama

Muzeum Hutnictwa Cynku i Muzeum Śląskie na Szlaku Zabytków Techniki

G. Ż.
Od nowego roku Szlak Zabytków Techniki powiększy się z 36 do 42 obiektów. Wśród tych nowych są Muzeum Hutnictwa Cynku-Walcownia w Szopienicach i Muzeum Śląskie. Kilka obiektów może za to wypaść ze szlaku.

Szlak Zabytków Techniki powstał 10 lat temu. Wtedy tworzyło go 29 obiektów. Później cztery wypadły, ale doszło 11. Od 1 stycznia będą kolejne. Oprócz wspomnianych Muzeum Śląskiego i Muzeum Hutnictwa Cynku, to Browar Zamkowy Cieszyn, zabytkowe osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach i zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni „Polska” w Świętochłowicach.

Obecność w szlaku to przede wszystkim promocja. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wydaje niemałe pieniądze na informowanie o poszczególnych obiektach, a także na Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Już wiadomo, że w 2017 roku Industriada odbędzie się 9 i 10 czerwca.

Nie wiadomo jak długo na szlaku będzie Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu. Jak informuje urząd marszałkowski, nowy właściciel obiektu, spółka Rezonator, nie wyraził żadnego zainteresowania współdziałaniem w ramach szlaku. Dwa inne obiekty dostały żółtą kartkę. To kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej i Huta Szkła Kryształowego „Zawiercie”. Jeśli nie poprawią swojej oferty i dostępności, mogą wypaść ze szlaku, który w latach 2009-2015 odwiedziło prawie 3,5 mln osób.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*