Reklama

5 kościołów, wieża i willa. Miasto wyłoży pieniądze na zabytki

Redakcja
Pieniądze na zabytki w Katowicach. Miasto przeznaczy prawie 1 mln złotych na wsparcie finansowe, głównie dla parafii. Wśród obiektów, które otrzymają miejską dotację, znalazła się również prywatna wieża ciśnień.

Pięć kościołów, wieża ciśnień i willa, w której mieszkał były prezydent Katowic. Miasto przyzna dotacje dla siedmiu zabytkowych obiektów. To przyznawane co roku na konkretny cel wsparcie finansowe. Wśród wybranych obiektów najwięcej jest kościołów.
Archikatedra Chrystusa Króla otrzyma 100 tys. złotych na prace w kościele akademickim. Mają one polegać przede wszystkim na naprawie i konserwacji posadzek lastrykowych. W kościele przy ul. Mikołowskiej kontynuowana będzie renowacja elewacji wieży kościoła. W zeszłym roku parafia pw. św. Piotra i Pawła otrzymała 150 tys. zł na ten cel. W tym roku dotacja wyniesie tyle samo. Kolejny obiekt zabytkowy, który otrzyma miejskie dofinansowanie należy do kościoła Mariackiego. To budynek usługowo-cmentarny z 1885 roku, który jest też po prostu bramą wejściową na teren cmentarza przy ul. Francuskiej. Rewitalizacja obejmie remontu dachu wraz z sygnaturką oraz remontu stropu strychowego. Przede wszystkim usunięte zostanie dachówka azbestowo-cementowej i zastąpiona karpiówką. Największe dotacje otrzymają parafie w Załężu i Szopienicach. Kościół św. Józefa wykona będzie kontynuował remont organów z 1900 roku. W poprzednich latach miasto przeznaczyło już na ten cel ponad 171 tys. zł. Teraz dotacja jednorazowo wyniesie 172 tys. zł. Z kolei w parafii ewangelicko-augsburskiej w Szopienicach wykonany zostanie wykonany kolejny etap remontu dachu. Obiekt, którego wiek jest podobny do kościoła w Załężu, otrzyma 180 tys. zł. Podobną sumę miasto przekazało parafii w ubiegłym roku.

Dwa spośród siedmiu dofinansowanych zabytków to obiekty świeckie. Związek Górnośląski będzie prowadził dalsze prace w willi przy ul. Stalmacha 17. Została ona zaprojektowana i wybudowana przez Antona Zimmermanna jako jego własny dom w 1907 roku. Przed II wojną światową budynek kupiło miasto i zamieszkał w nim Adam Kocur, prezydent Katowic. Stan przyziemia oraz piwnic budynku wymaga osuszenia ścian i wykonania izolacji. Do tej pory Związek Górnośląski otrzymał od miast 50 tys. zł. Teraz ma dostać kolejne 98 tys. zł.

 

PRZECZYTAJ TEŻ: Radni zgodzili się na pierwszą inwestycję w Katowicach na podstawie tzw. lex deweloper

Ostatnim z obiektów należy do dewelopera. Spółka Domene z Lublińca od dwóch lat szykuje się do inwestycji mieszkaniowej w Borkach. Obok wieży ciśnień powstaną 43 lokale mieszkalne. Całe osiedle ma być w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych i seniorów. TO pierwsza inwestycja z tzw. lex deweloper w mieście i radni zgodzili się na jej realizacje już w 2019 roku. Jednak budowa mieszkań ruszyć ma wiosną. Wcześniej firma zajęła się już zabytkową wieżą ciśnień. W październiku skończył się pierwszy etap remontu dachu i wymieniona została stolarka okienna. Na wieży pojawiła się też nowa iglica, która ma przypominać koronawirusa. W ubiegłym roku deweloper otrzymał 100 tys. zł wsparcia od miasta. W tym roku ma dostać tyle samo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Restauracja, klub fitness i punkt widokowy w wieży wodnej na Borkach

Projekt uchwały dotyczący dotacji na zabytki musi zostać zaopiniowany przez członków komisji kultury, promocji i sportu. Następnie trafi na najbliższą sesję rady miasta.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*