Reklama

Radni zgodzili się na pierwszą inwestycję w Katowicach na podstawie tzw. lex deweloper

Grzegorz Żądło
Choć nie jednogłośnie, to jednak katowiccy radni przegłosowali projekt uchwały, która umożliwia spółce Domene budowę budynku mieszkalnego w Borkach, wbrew zapisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. To będzie pierwsza w Katowicach inwestycja na podstawie tzw. lex deweloper.

Domene Sp. z o.o. kupiła działki przy ul. Korczaka, tuż obok miejsca, w którym ma powstać osiedle z programu Mieszkanie Plus. Zamierzania spółki nie są do końca zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego potrzebna była zgoda radnych. Ci mieli do inwestora i prezydenta Katowic kilka pytań. Większość dotyczyła wieży ciśnień, która należy do tej samej spółki, ale nie wchodzi w zakres planowanej inwestycji mieszkaniowej. W planach jest jej rewitalizacja (szerzej pisaliśmy o tym TUTAJ).

Jak zapowiedział inwestor, złożony z dwóch części budynek mieszkalny oraz jego otoczenie mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych i przyjazne dla seniorów. Inwestycja w Borkach, przy ul. Korczaka 43, to 43 mieszkania. Wszystkie mają mieć szerokie drzwi, miejsca parkingowe i windy. W ofercie znajdą się lokale o powierzchni od 41 m kw. do 80  kw. Wyższy budynek ma mieć 18 metrów wysokości i 5 kondygnacji naziemnych. Na parterze niższej, 3-kondygnacyjnej części znajdzie się m.in. świetlica i sklepy. Na poziomie pierwszego piętra planowany jest zielony taras. Przejście między budynkami ma zapewnić łącznik. Pod budynkami miałyby powstać podziemne parkingi.

Najwięcej pytań do prezesa spółki Domene mieli radni opozycji. Interesowało ich m.in. czy gleba przy ul. Korczaka nie jest skażona. Benedykt Kotzur odpowiadał, że spółka nie przeprowadziła jeszcze badania gleby, ale na działce obok takie badanie nie wykazało przekroczonych wartości stężeń metali ciężkich. – Będziemy zmuszeni do spełnienia wszystkich wymogów sanitarnych. Na pewno nie powstanie inwestycja, która będzie komukolwiek szkodziła – mówił prezes Domene.

Odpowiadał także na pytania o rewitalizację wieży ciśnień. Inwestor planuje stworzenie w niej klubu fitness, chociaż może to być trudne ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Dodatkowo, konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, bo w obecnym wieża ma zapisaną funkcję usług kultury.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem mieszkania przy ul. Korczaka powstaną pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku. Jednocześnie ma być prowadzona modernizacja wieży.


Tagi:

Komentarze

  1. Mariusz 28 kwietnia, 2019 at 11:21 am - Reply

    A co na to CBA ???

Dodaj komentarz

*
*