Reklama

150 lat Katowic. Plan imprez

Grzegorz Żądło
Sobotnim koncertem Radzimira Dębskiego, Miuosha i orkiestry NOSPR rozpoczną się obchody 150-lecia nadania Katowicom praw miejskich. Od marca do grudnia odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin: muzyki, sztuk wizualnych, plastyki czy sportu.

Choć nagromadzenie imprez może się wydać duże, tak naprawdę wiele z nich odbywa się co roku. Choć nie wszystkie. – Ponad 5 mln zł zostanie przeznaczonych bezpośrednio na jubileusz – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Miasto Ogrodów.

Kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszu będą koncerty w dniach od 11 do 13 września. Gwiazda mają być dwie brytyjskie grupy, ale na razie organizatorzy nie zdradzili kto to będzie (więcej o tym tutaj).

PROGRAM OBCHODÓW 150-LECIA KATOWIC (źródło: miasto-ogrodow.eu)

Marzec

19 – 20 marca

Konferencja Rediscovering the City oraz wystawa “Apetyt na radykalną zmianę”

Galeria Miasta Ogrodów, Aula Wydziału Teologicznego UŚ

Katowice to miasto ulegające ciągłym przemianom. Pokażemy je na wystawie, gdzie zamiast eksponatów będą wizualizacje, wykresy i interaktywne prezentacje. Z kolei na konferencji najwybitniejsi specjaliści od miast z Europy zastanowią się nad jego teraźniejszością i przyszłością.

25 marca

Inauguracja cyklu wykładów „150 lat w 30 minut”

Cykl wykładów poświęconych Katowicom na przestrzeni 150 lat. Opowieści o tym, co w mieście najważniejsze: ludziach, architekturze, kulturze czy przemyśle. Wśród zaproszonych wykładowców znajdują się m.in. publicyści Edwin Bendyk i Bartosz T. Wieliński, prof. Irma Kozina czy Grzegorz Piątek z Centrum Architektury.

27 marca

Koncert Orkiestry Kameralnej AUKSO i Anny Góreckiej

27 marca, godz. 19.30

Sala koncertowa NOSPR

Orkiestra AUKSO oraz Anna Górecka z repertuarem Henryka Mikołaja Góreckiego nagranego wspólnie na płycie „Górecki/AUKSO”. Okazja do poznania twórczości kameralnej kompozytora i nowej sali NOSPR.

Kwiecień

9 kwietnia

Wystawa Broll/ Urbanowicz

Muzeum Historii Miasta Katowic

Urszula Broll i Andrzej Urbanowicz – dwoje niezwykłych artystów, bez których trudno wyobrazić sobie śląską sztukę II połowy XX wieku. Pokażemy, jak ich twórczość się wzajemnie przenikała i uzupełniała.

17 kwietnia

Spektakl „Czarny ogród”

Jacek Głomb inscenizuje nagrodzony Nagrodą Nike książkę Małgorzaty Szejnert o katowickim Giszowcu.

18 kwietnia

Record Store Day

Międzynarodowy dzień niezależnych wydawców muzyki zgromadzi w Galerii Miasta Ogrodów właścicieli lokalnych sklepów z winylami oraz prywatnych kolekcjonerów.

18 kwietnia

Open Source Art w Kato

Przygotowana specjalnie dla Katowic jednodniowa edycja sopockiego Open Source Art Festivalu, festiwalu nowych mediów, który w tym roku będzie miał swoją 5. Edycję.

21 – 30 kwietnia

Katowice JazzArt Festival

Światowy Dzień Jazzu świętowany w rytm smooth jazzowych piosenek Stacey Kent, saksofonowych kompozycji Joe Lovano czy wiolonczelowych improwizacji byłego muzyka Kronos Quartet – Jeffrey’a Zeiglera.

 22 – 26 kwietnia

Koncert i warsztaty Gen Verde

Sala koncertowa NOSPR

Muzycy z 13 krajów świata zapraszają katowicką młodzież różnych religii do wspólnego występu w wielkiej sali NOSPR.

24 kwietnia

Wystawa Berlin Artists’ Statements

Galeria BWA, Rondo Sztuki, Centrum Mariacka 10

Berlin jest dziś, obok Londynu, najbardziej wibrującym centrum współczesnej sztuki. Wystawę 17 berlińskich artystów przygotował specjalnie dla Katowic Christoph Tannert, dyrektor Kunstlerhaus Bethanien, jednej z najważniejszych instytucji upowszechniającej sztukę współczesną w stolicy Niemiec.

Maj

Florystyczna Mapa Kato

Zapraszamy mieszkańców wybranych dzielnic do tworzenia wraz z artystami z grupy Kwiaciarnia Grafiki miniogrodów w formie szklarni. Zazieleńmy ją swoimi domowymi kwiatami i razem cieszmy się z tego, jak bujnie rosną.

Rozpoczęcie Festiwalu Sportów Miejskich

Profesjonalni trenerzy i sportowcy będą nas zarażać pasją do skatebordingu, futbolu ulicznego, slackline’u  czy skimboardu. Rozruszamy dzielnice Katowic.

15 – 24 maja

Katowice Street Art Festival

Katowice Street Art Festival świętuje 5. rocznicę. O klasie festiwalu świadczą artyści, którzy chcą przyjechać tworzyć w Katowicach. W tym roku z dumą ogłaszamy, że nasze zaproszenie przyjął Axel Void – amerykański artysta tworzący na całym świecie, oraz szwedzki twórca Nug.

23 maja

Koncert zespołu Vołosi (Before Ogrody Dźwięków)

Scena Teatralna Pałacu Młodzieży

Grupa, stworzona przez związanych z katowicką Akademią Muzyczną braci Lasoniów, została doceniona już na początku swojej kariery, zdobywając w 2011 roku Grand Prix konkursu Europejskiej Unii Nadawców EBU w kategorii world music. Łączą improwizację z folklorem górali Beskidu Żywieckiego.

29 maja

Koncert Scoring4Wajda w ramach Nagrody im. Wojciecha Kilara

Sala koncertowa NOSPR

Najwspanialsza muzyka z filmów Andrzeja Wajdy, w tym kompozycje Wojciecha Kilara w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i dla uczczenia pierwszej edycji Nagrody im. Kilara dla kompozytora muzyki filmowej.

Czerwiec

1 czerwca

Pokaz filmu animowanego z muzyką na żywo

Sala koncertowa NOSPR

Muzyczno – filmowy prezent dla małych katowiczan. Projekcja dwóch pięknych bajek „Grufołak” oraz „Grufołak i jego dziecko” oraz koncert symfoniczny w jednym.

9 – 19 czerwca

Festiwal Sztuk Performatywnych A Part

od 12 czerwca

Art Naif Festival

19 – 21 czerwca

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków

Podcienia CKK

Na dobry początek lata festiwal world music i folku, który wraca do podcieni Centrum Kultury Katowice. Temat przewodni edycji: tradycje muzyczne Nocy Świętojańskiej.

Czerwiec – sierpień

Mobilny Soundsystem Biura Dźwięku Katowice

Improwizowane koncerty muzyki elektronicznej wybranej przez Biuro Dźwięku Katowice. Amfiteatry, skwery, parki – całe Katowice będą jedną wielką sceną.

Lipiec

Inwazja Sztukmistrzów

Każdy może zostać sztukmistrzem. Wystarczy wziąć udział w dzielnicowych warsztatach dla sztukmistrzów. Na finał wielka parada i pokazy w centrum Katowic.

Początek akcji „Słonecznik patrol”

Słoneczniki znów zagoszczą w domach katowiczan. Do wszystkich dzielnic trafi żółty konwój z kwiatami, których wspólne uprawianie połączy mieszkańców miasta.

Sierpień

7 – 9 sierpnia

OFF Festival

20 – 23 sierpnia

Tauron Nowa Muzyka

Wrzesień

5 września

Koncert z TVP 5 września

Nikiszowiec

Gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wywodzące się z Katowice i Górnego Śląska zagrają na 150-lecie miasta. Komu daleko do Nikiszowca, obejrzy i posłucha koncertu w telewizji.

11 – 13 września

Urodziny Miasta Kocham Katowice

Muzyczna kulminacja obchodów 150-lecia Katowic.

Koncerty kameralne: Pumeza Matshikiza i AUKSO, Paco Peña&Flamenco Company, muzycy z Sardynii z projektem The Face of God, Arka Noego.

Koncerty plenerowe: Natalia Przybysz, Misia FF, Łąki Łan, African Salsa Orchestra i zagraniczni goście specjalni.

od 18 września

Wystawa „Obrazy miasta”

Wystawa malarstwa, fotografii, sztuki wideo i instalacji dźwiękowych podejmujących temat miasta. Ich autorami są należący do kilku pokoleń artyści z Polski i ze świata.

od 19 września

Wystawa prac Hansa Bellmera

Hans Bellmer był jednym z najważniejszych surrealistów XX wieku. Wychował się w Katowicach. Na 150-lecie przypomnimy twórczość fotograficzną tego wciąż poruszającego artysty.

22 – 27 września

Ars Independent Festival

To będzie już piąta edycja festiwalu filmów niezależnych, który przyciąga do katowickich kin coraz większe rzesze wielbicieli dobrych filmów. Po raz trzeci najlepszy debiutant otrzyma statuetkę Czarnego Konia.

Październik

3 października

Rawa Blues Festival

Koncert plenerowy Józefa Skrzeka

Plenerowe wykonanie suity muzycznej dedykowanej Katowicom przez Józefa Skrzeka, połączone z pokazem multimedialnym.

Listopad

art+bits festival

Festiwal nowych mediów, na którym sztuka spotyka się z technologią.

Grudzień

12 grudnia

Gala finałowa projektu Modny Śląsk i rozstrzygnięcie projektu „Dizajn dla Katowic”

Zdjęcie: katowice.eu


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*