Reklama

Zmiany nazw ulic w Katowicach. Jedną zaproponowali mieszkańcy

Ł. K.
Mieszkańcom nie podobało się to, że nazwy ulic muszą się zmienić. Jednak zgodzili się na te zaproponowane przez urzędników. W jednej z dzielnic patrona ulicy wybrali mieszkańcy.

Ponad 400 formularzy zostało wysłanych do mieszkańców, firm i organizacji w sprawie realizacji tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Chodziło o zmianę nazw sześciu ulic na terenie Katowic. Do urzędu wpłynęły 84 odpowiedzi. Jednak niewiele z nich dotyczyło samych zaproponowanych nazw. – Te głosy, które pojawiły się w konsultacjach przede wszystkim dotyczyły samej procedury dokonywania zmian i konieczności dokonywania tych zmian, a nie odnosiły się do proponowanych nazw ulic – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. Poza tym w konsultacjach pojawiła się uwaga radnych z dzielnicy Murcki. Nie spodobała się im zaproponowana zmiana z ul. Oskara Langego na ul. Gwarecką. Zamiast tego chcieli, aby ulica została nazwana imieniem ks. Wiktora Matejczyka, czyli byłego proboszcza parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Murckach. Jak uzasadniali radni, ksiądz jest „osobą godną upamiętnienia na terenie Murcek z uwagi na jego zasługi w organizacji tutejszego życia religijnego i społecznego”.  Dzisiaj radni zaakceptowali tę propozycję i przegłosowali zmianę pozostałych nazw. Łącznie jest ich 6:

– w Piotrowicach-Ochojcu (z ul. Szenwalda na ul. Bolesława Prusa i z ul. Włodzimierza Stahla na ul. Liliową),
– w Załęskiej Hałdzie (z ul. Brunona Jasieńskiego na ul. Czesława Miłosza),
– w Brynowie Części Wschodniej – os. Zgrzebnioka (z ul. Leona Kruczkowskiego na ul. Zbigniewa Herberta),
– w Dąbrówce Małej (z ul. 9 Maja na ul. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”),
– w Murckach (z ul. Oskara Langego na ul. ks. Wiktora Matejczyka).

Mieszkańcy skarżyli się też na konieczność zmiany danych w dokumentach. Jak zapowiedzieli urzędnicy, wszystkie formalności będzie można załatwić bezpłatnie.


Tagi:

Komentarze

  1. Krzysztof 26 października, 2017 at 10:27 pm - Reply

    Nie mogę uwierzyć! Prawie wszyscy mieszkańcy ulicy Jasieńskiego zaproponowali żeby, jeśli zmiana patrona jest konieczna, upamiętnić mieszkającego przy niej wybitnego fotografika p. Edwarda Poloczka! Nie mamy nic przeciw Miłoszowi. Złożyliśmy petycję podpisaną przez mieszkańców, wzięliśmy udział w konsultacjach.

Dodaj komentarz

*
*