Reklama

Zmiana w sposobie udzielania dotacji na wymianę pieca. Chodzi o wypłatę pieniędzy

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice zmienia zasady przyznawania dotacji na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ciepła. Od teraz nie trzeba będzie wykładać całej kwoty potrzebnej do wymiany z góry, bo miasto będzie mogło przelać dotację bezpośrednio na konto wykonawcy.

Do tej pory było tak, że żeby wymienić piec węglowy na ogrzewanie gazowe czy elektryczne z dofinansowaniem miasta, trzeba było za wszystko zapłacić z góry. Katowice dopłacają do 10 000 tys. zł. Kwota ta może stanowić maksymalnie 80% kosztów inwestycji. Żeby wykorzystać ją w pełni, trzeba więc wydać co najmniej 12 500 zł. Po podpisaniu umowy z urzędem miasta, całą tę kwotę trzeba było wyłożyć samemu, a po zakończeniu inwestycji i sprawdzeniu czy wszystko jest w porządku, miasto zwracało do 10 000 zł. Teraz sytuacja się zmieni. Jeśli ktoś znajdzie wykonawcę, który będzie chciał poczekać na pieniądze za wykonaną usługę trochę dłużej, wówczas będzie z nim musiał podpisać dodatkową umowę cesji. Mówiąc prościej, niejako przekaże należne sobie dofinansowanie z miasta właśnie wykonawcy, któremu urząd przeleje na konto przyznane wcześniej mieszkańcowi pieniądze. Co ważne, przelew zostanie zrealizowany dopiero po rozliczeniu inwestycji, czyli w tej sprawie nic się nie zmienia.

Każda taka umowa cesji będzie wymagała akceptacji urzędników.

To z pewnością ułatwienie i zachęta dla wszystkich, którzy narzekali, że najpierw muszą wyłożyć dużą kwotę na wymianę pieca, a dopiero potem mogą odzyskać wydane pieniądze. Nadal jednak nie zmienia się inna rzecz, która stanowi duży problem dla potencjalnych beneficjentów miejskiego programu dotacyjnego. Chodzi o to, że Katowice w jednym roku zbierają wnioski, a dopiero w kolejnym je realizują. Czyli jeśli ktoś złoży wniosek o dotację np. w lutym 2021 roku, to najwcześniej za rok będzie mógł podpisać z urzędem umowę i rozpocząć potrzebne prace.

Wnioski mogłyby być analizowane szybciej (być może nawet na bieżąco), ale w urzędzie miasta zajmuje się tym zbyt mało osób. Z kolei wniosków z roku na rok przybywa. Tylko w 2020 roku mieszkańcy złożyli ich 1650 na wymianę źródła ogrzewania w prawie 2250 lokalach.

W latach 2015-2020 miasto dofinansowało wymianę 4865 źródeł ciepła na łączną kwotę 42,1 mln zł. Dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.


Tagi:

Komentarze

  1. podajnik 12 lutego, 2021 at 12:49 am - Reply

    Na kocioł z podajnikiem na ekogroszek też można dostać dofinansowanie. Jest cała lista ekologicznych niekopcących kotłów na węgiel na stronie tego programu.

  2. AA 10 lutego, 2021 at 8:23 pm - Reply

    Czy już się zmieniły zasady? Bo ostatnio można było dostać dofinasowanie na zamianę „kopciucha” na taki sam kopciuch tyle że na z certyfikatem na obudowie….
    O zamianie na „kocioł na ekogroszek” nie piszę bo tu raczej kalosza czy opony nie wrzucimy….

Dodaj komentarz

*
*