Reklama

Złota rączka w Katowicach, czyli bezpłatne naprawy dla seniorów

Redakcja
Seniorzy od dzisiaj mają złotą rączkę do pomocy. To darmowa usługa dla starszych mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia w naprawie prostych usterek. Jednak muszą spełniać kilka wymagań.

Złotą rączkę zapowiadał w 2018 roku podczas swojej kampanii prezydent Marcin Krupa. Dzisiaj ta nowa usługa została udostępniona mieszkańcom Katowic. Naprawą usterek w domach seniorów zajmie się Krzysztof Makieła. Jak mówi pierwsza katowicka złota rączka, najlepiej czuje się w meblarstwie i będzie się starał pomóc jak największej liczbie starszych mieszkańców.- Będę się starał tak przyjmować zlecenia, że na przykład jeśli pojadę do Szopienic, to w tej dzielnicy będą te zadania do wykonania. Gdyby były porozrzucane po Katowicach, to pewnie mniej bym ich zrobił. Czasami będzie to pewnie kwestia 5 czy 10 minut. Przypuszczam, że takich zadań będzie bardzo dużo – mówi pan Krzysztof.

Naprawy będzie realizował w pojedynkę, ale sam nie będzie przyjmował zleceń. Najpierw mieszkańcy muszą zadzwonić na srebrny numer (32/251-69-00 w godzinach 9.00-15.00), gdzie konsultant porozmawia o problemie. – Tam będzie pracownik socjalny, pracownik MOPS-u przeszkolony. On ma już przygotowany regulamin. Ma przygotowane pytania kontrolne do seniorów, które musi zadać – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej w UM Katowice. Program zakłada, że naprawy będą realizowane tylko jeśli ich koszt nie przekroczy 100 zł. Złota rączka pomoże na przykład z cieknącym kranem, spłuczką, naprawą drzwi, listw przypodłogowych, regulacją okna. – Jeśli naprawa przekroczy limity i zakres, to pracownicy doradzą co w takiej sytuacji zrobić – dodaje Moryń-Trzęsimiech.

Krzysztof Makieła odbiera kluczyki do samochodu od Marcina Krupy.

Miasto spodziewa się, że zainteresowanie darmową usługą będzie duże. W Katowicach jest około 60 tys. osób, które mogą z niej skorzystać. – Na pewno w tym pierwszym okresie czasu myślę, że będzie dość dużo pracy realizował pan, który się podjął tego wyzwania. Mam nadzieję, że to się później ustabilizuje i będziemy mieli pełną regularność w realizacji różnych napraw w domach naszych seniorów – mówi prezydent Marcin Krupa. Każdy może zamówić złotą rączkę raz w miesiącu. Oznacza to, że w ciągu roku mieszkaniec może nawet umówić się na 12 takich wizyt. Oprócz limitu kosztu naprawy do 100 zł zamawiający pomoc muszą spełniać też inne wymagania. Aby zamówić złotą rączkę, trzeba być mieszkańcem Katowic w wieku powyżej 65 lat i mieszkać samotnie lub ewentualnie z jedną osobą również w takim wieku.

Usługa jest realizowana przez Fundację Rozwoju Ekonomii Społecznej. Roczny koszt programu „Złota rączka” to 90 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*