Reklama

Zieleń zamiast dzikich parkingów przy Rawie

Łukasz Kądziołka
Rozjeżdżony i zniszczony przez samochody teren w końcu ma wyglądać jak w centrum wojewódzkiego miasta. Chodzi o zazielenienie bulwarów Rawy. Tak nazywał się projekt jednego z mieszkańców, który będzie realizowany z budżetu obywatelskiego.

Okolice Rawy na wysokości Pawła, Wodnej i Górniczej prezentują iście pustynny krajobraz. Teren, który powinien być oazą zieleni w środku miasta jest połączeniem dzikiego parkingu i wysypiska śmieci” – pisał we wniosku Mateusz Sokolnicki, pomysłodawca projektu do Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Zazielenianie bulwarów Rawy”. Musiał być uparty, bo za pierwszym razem jego projekt został odrzucony przez miasto. Urzędnicy poinformowali wtedy, że zazielenić bulwarów się nie da, bo miasto ma plany wobec tego terenu. Najwyraźniej z tych planów władze zrezygnowały. Za drugim razem na pomysł mieszkańca zagłosowało ponad 700 osób.  – Ja mieszkam obok i to naprawdę źle wygląda. Pomyślałem, że jeśli ja się tym nie zajmę, to nikt z tym nic nie zrobi – mówi pan Mateusz. 

Prace nad jego zielonymi bulwarami Rawy właśnie ruszyły. Wygrodzona została już część terenu zielonej inwestycji. W tym miejscu parkowało do tej pory niemal codziennie około 50 samochodów. W sumie zielony teren sprawi, że zniknie dziki parking na około 80 aut. Zamiast tego pojawi się chodnik, trawnik i drzewa. Na powierzchni ponad 2,7 tys. m kw. będą rosły jarząby szwedzkie, lipy drobnolistne i wierzby białe. Drzew ma być łącznie 8. Poza tym nasadzenia obejmą kilkadziesiąt krzewów, które stworzą żywopłot, oddzielając zielony teren od drogi.

Prace mają potrwać mniej więcej do lipca. Oznacza to, że za około 4 miesiące mieszkańcy śródmieścia zyskają zupełnie nowy teren rekreacyjny.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 10 marca, 2020 at 10:58 am - Reply

    Zaraz po zakończeniu prac kierowcy zadbają o to by ponownie był to parking 🙂

    Jeżeli w projekcie nie ma krawężników wysokich na 30 cm i słupków wokół całego zieleńca to raczej długo zieleń tam nie wytrzyma

  2. Maz 10 marca, 2020 at 10:56 am - Reply

    Mam nadzieje ze te tereny zielone zostana odpowiednio odgrodzone,w taki sposob zeby samochody tych terenow nie rozjechaly!

Dodaj komentarz

*
*