Reklama

Zbliża się remont na S86 z Sosnowca do Katowic. Prace mają być prowadzone w dzień i w nocy

Ł. K.
Za kilka dni rozpocznie się zapowiadany remont na S86. W czasie inwestycji na trasie pomiędzy Katowicami a Sosnowcem mają być dostępne po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. GDDKiA podała harmonogram prac.

Droga ekspresowa nr 86 to jedna z najbardziej obleganych tras w Polsce. W przygotowywanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad statystykach znajduje się za każdym razem w czołówce pod względem dobowego natężeniu ruchu. Jak wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021, w ciągu doby drogą S86 przejeżdża 112 736 pojazdów. Teraz trasa przejdzie remont. Katowicki oddział GDDKiA na początku września podpisał umowę z wykonawcą, firmą Drogomex Sp. z o.o.

Prace mają rozpocząć się za kilka dni. Remont polegać będzie na wymianie warstwy ścieralnej na całej szerokości jezdni. Dodatkowo na prawych pasach wymieniona zostanie warstwa wiążąca, a miejscami także głębsze warstwy obejmujące podbudowę bitumiczną. Prace obejmą też miejscami m.in. wymianę ścieków z betonowych elementów prefabrykowanych oraz krawężników, odtworzenie dylatacji bitumicznych na obiektach mostowych, regulację kratek i studzienek rewizyjnych. – Konstruowaliśmy te roboty tak, aby minimalizować utrudnienia. Chcemy, aby na każdym etapie remontu kierowcy mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu. To uda się zapewnić. Wykonawca zadeklarował realizację robót w porze dziennej i nocnej, w zależności od warunków atmosferycznych – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA Katowice.

Zgodnie z harmonogramem, roboty drogowe ruszą 26 września. W pierwszej kolejności zwężone zostaną dwa pasy, lewy i środkowy, na obu jezdniach, przy zachowaniu dwóch pasów w każdym z kierunków. Szerokość lewego pasa ruchu będzie wynosić 2,75 m, a prawego 3 m. Na wjazdach na drogę ekspresową znajdą się znaki STOP. W czasie remontu wprowadzony zostanie limit prędkości do 60 km/h oraz zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe oraz autobusy.

Prace rozpoczną się od frezowania nawierzchni na odcinku Sosnowiec (rejon węzła przy Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Barbary w Sosnowcu) – Katowice (rejon sklepu IKEA). Po rozbiórce warstwy ścieralnej na jezdni z Sosnowca w kierunku Katowic, drogowcy przeniosą się na jezdnię Katowice – Sosnowiec. Frezowanie ma odbywać się w porze dziennej i nocnej. Po zakończeniu tego etapu robót ruch zostanie przeniesiony na wyremontowane pasy jezdni, a następnie rozpocznie się remont pasa prawego i awaryjnego. W tym etapie również użytkownicy drogi będą mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym z kierunków. Szerokość pasa lewego będzie wynosiła 3,5 m, a środkowego 3,25 m.

Remont 6-kilometrowego odcinka pomiędzy Sosnowcem a Katowicami kosztuje ponad 24,8 mln zł. Zgodnie z umową prace na S86 mają zakończyć się do 15 listopada.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 24 września, 2022 at 8:38 am - Reply

    Na tej drodze nie ma żadnych dziur, nawierzchnia jest niemal idealna. O co chodzi? Po co ten remont?

  2. MM 22 września, 2022 at 9:04 am - Reply

    No to będą piękne korki w godzinach szczytu.

Dodaj komentarz

*
*